Sarıkamış şehitleri için yürüdüler « Hamle Gazetesi

Sarıkamış şehitleri için yürüdüler

Bu haber 08 Ocak 2018 - 11:00 'de eklendi ve 2.374 kez görüntülendi.

Muğla Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Sarıkamış Şehitleri’nin 103. yılında Menteşe İlçesi’nde şehitlerin anısına yürüyüş düzenlendi. Sabah saatlerinde gerçekleştirilen yürüyüşe katılan yaklaşık 5 bin kişi şehir merkezinden Şehitler Anıtı’na kadar yürüdü.

Metin Karakoç

Muğla Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Sarıkamış Şehitleri’nin 103. yılında Menteşe İlçesi’nde şehitlerin anısına yürüyüş düzenlendi. Sabah saatlerinde gerçekleştirilen yürüyüşe katılan yaklaşık 5 bin kişi şehir merkezinden Şehitler Anıtı’na kadar yürüdü.

Menteşe Cumhuriyet Meydanından başlayan yürüyüşe Muğla Valisi Esengül Civelek, Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz, Vali Yardımcıları Fethi Özdemir ve Mehmet Fikret Çavuş, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Coşkun Sel, İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Serkan Öçalmaz, Muğla İl Müftüsü Abdurrahman Koçak, kamu kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşları, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Sarıkamış Şehitleri ile ilgili Gençlik Hizmetleri ve Spor Bakanlığı tarafından hazırlanan kamu spotu gösterimi yapıldı. Daha sonra şehitler için Kuran’ı Kerim ve dua okundu.

Yürüyüş öncesinde bir konuşma yapan Vali Civelek, “Bugün, 103 yıl önce Sarıkamış Allahuekber Dağlarında, vatan uğruna donarak şehit olan ecdadımızı anmak, hatıralarını canlı tutmak ve gençliğin şühedanın izinde olduğunu göstermek üzere bir aradayız. Sarıkamış Harekâtında Allahuekber Dağlarında, yüreği vatan sevgisi, millet sevgisi, bayrak sevgisi ile dolu 90 bin askerimiz, düşmana, yokluklara, zor iklim ve coğrafi şartlara karşı üstün cesaret, sabır ve metanetle kahramanca mücadele ederek vatan uğruna canlarını seve seve feda etmişler şehitlik mertebesine ulaşmışlardır” dedi.

Birinci Dünya Savaşında Osmanlı ordusu tarafından Sarıkamış Allahuekber Dağlarında Kafkas Cephesinde Ruslara karşı 22 Aralık 1914 -15 Ocak 1915 tarihlerinde gerçekleşen Sarıkamış Harekâtının tarihte bir kahramanlık destanı olduğunu hatırlatan Vali Civelek, “Sarıkamış Harekâtı Türk askeri ve milletinin en zor şartlarda bile neleri göze alabileceğinin, gerektiğinde ne büyük kahramanlıklar yapabileceğinin ve üzerinde yaşadığımız vatan topraklarının kolay elde edilmediğinin göstergesidir” diye konuştu.

Vali Civelek sözlerine şu şekilde sürdürdü:

“Geleceğimizi emanet edeceğimiz, geleceğimizin teminatı gençlerimizin, Sarıkamış’ta yaşananları çok iyi anlamaları çok iyi değerlendirmeleri geleceğimiz açısından önemlidir. Çünkü geçmişini bilemeyenin geleceği olmaz, geçmişini bilemeyen geleceğine yön veremez. Bu duygu ve düşüncelerle Sarıkamış Harekâtının 103. yıldönümü vesilesiyle Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile vatan uğruna canlarını feda eden tüm aziz şehitlerimizi, ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle saygıyla şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun.”

Konuşmaların ardından Cumhuriyet Meydanında başlayan yürüyüş, Şehitler Anıtı’na kadar devam etti. Şehitler anıtında saygı duruşunda bulunulması, istiklal marşının okunmasının ardından Muğla Müftüsü Abrdurrahman Koçak tarafından şehitler için dua edildi. Daha sonra, yürüyüşe katılan vatandaşlara, Vali Civelek ve diğer protokol üyeleri tarafından lokma ikram edildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.