Şapel, hazine avcılarının talanına uğradı

Bu haber 24 Haziran 2013 - 21:07 'de eklendi ve 928 kez görüntülendi.

sapeltalanedildi123135165413Rumlar tarafından yapılan ve Muğla’nın yatağan ilçesine 9 kilometre uzaklıkta bulanan Bencik Beldesi sınırlarındaki tarihi şapel kaderine terk edilmesi sonucu hazine avcılarının talanına uğradı.
Hasan Telli
Rumlar tarafından yapılan ve Muğla’nın yatağan ilçesine 9 kilometre uzaklıkta bulanan Bencik Beldesi sınırlarındaki tarihi şapel kaderine terk edilmesi sonucu hazine avcılarının talanına uğradı. 19. yüzyılda Bencik beldesinde yaşayan Rumlar, Bencik Değirmenderesi mevkiinde ibadet amacıyla Şapel yaptı. Rumlar yaklaşık 150-200 yıl burada yaşadı. Uzun süre Bencik beldesinde yaşayan Rumlar, mübadele döneminde yaşadıkları toprakları terk etmesi üzerine ibadet ettikleri Kilise ve Şapel bakımsız kaldı.
Yaklaşık 150-200 yıl burada yaşayan Rumlar gittikten sonra Şapel hazine avcılarının uğrak mekanı olmuş. Şapel’in duvarları ve zemini hazine avcıları tarafından kazılmış. Rum ustalar tarafından yapılan Şapel, Rumların gitmesinin ardından buranın yerli halkı ve dışarıdan gelenler Rumların değerli eşyalarını Şapel’e sakladıklarını inanarak Şapel’in her yer yerini kazmışlar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.