Santraller şaibeli şirketlere mi satılacak?

Bu haber 16 Ocak 2014 - 0:00 'de eklendi ve 612 kez görüntülendi.

omersuha65161556CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri ile bu santralleri besleyen kömür sahalarının özelleştirilmesi kararı sonrası, söz konusu yerlerin yolsuzluk iddiasıyla gündeme gelen bazı şirketlere verileceği yönünde çıkan söylentileri, TBMM gündemine taşıdı.
Özcan Özgür
CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri ile bu santralleri besleyen kömür sahalarının özelleştirilmesi kararı sonrası, söz konusu yerlerin yolsuzluk iddiasıyla gündeme gelen bazı şirketlere verileceği yönünde çıkan söylentileri, TBMM gündemine taşıdı.
CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Muğla ve Türkiye ekonomisine önemli bir katma değer yaratan ve kamusal destek sağlayan Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri ile bu santralleri besleyen kömür sahalarının; İstanbul Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş’ın yürüttüğü ve daha sonra kendisinden dosyası alınan yolsuzluk soruşturmasında isimleri geçen bazı işadamlarına verilmek istendiğine ilişkin iddiaları gündeme getirdi. Bölge halkının bu konuda endişeli olduğunu kaydeden CHP’li Aldan, önergesinde şu sorulara yer verdi:
“Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri ve bu santralleri besleyen kömür sahalarının, kamuoyunda “Büyük Rüşvet ve Yolsuzluk Soruşturması” adı verilen soruşturmada adı geçen Limak, Kolin, Cengiz İnşaat gibi firmalara verileceği iddiaları doğru mudur? Bölge halkını rahatsız eden bu söylentilerin son bulması için Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri ile bu santralleri besleyen kömür sahalarının özelleştirilmesi kararını yeniden gözden geçirmeyi düşünüyor musunuz? Böyle bir şey düşünülmüyorsa ihale ne zaman ve ne şekilde gerçekleştirilecektir? 2002-2013 yılları arasında yapılan özelleştirme ihalelerinden ‘yolsuzluk ve rüşvet’ operasyonunda bahsi geçen şirketlerden herhangi birisi ihale almış mıdır? Almışsa bunlar hangileridir? Özelleştirme kapsamında ne kadar ve ne şekilde ödeme gerçekleştirmişlerdir?”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.