Santral işçileri ülke genelinde eyleme hazır

Bu haber 24 Eylül 2013 - 9:51 'de eklendi ve 778 kez görüntülendi.

santraliscileri13164132168413218543213Günlerdir Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy (Gökova) Termik Santrallerinin özelleştirilmesini engellemek için imam eşliğinde kitlerin cenaze namazının kılınması, yerel şive ile kadın işçilerin protestosu başta akla gelmedik eylemlere başvuran santral ve kömür işçileri ülke genelinde eylem kararı aldı.
Özcan Özgür
Günlerdir Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy (Gökova) Termik Santrallerinin özelleştirilmesini engellemek için imam eşliğinde kitlerin cenaze namazının kılınması, yerel şive ile kadın işçilerin protestosu başta akla gelmedik eylemlere başvuran santral ve kömür işçileri ülke genelinde eylem kararı aldı.
Maden-İş ve Tes-İş Sendikaları Yatağan Şubeleri tarafından 3 Eylül tarihinde başlatılan özelleştirmeye karşı başlatılan eylem planı değerlendirme toplantısı Maden-iş Sendikası Toplantı Salonu’nda sendika işyeri temsilcilerinin katılımıyla yapıldı. Toplantıda bundan sonraki eylem planı süreci karar altına alınırken sendikalar ülke genelinde eylemler yapma kararı aldı.
Yatağan, Milas, Marmaris, Bodrum ve Turgutreis beldelerinde imza standı açarak bölge halkının da desteğini arkalarına alan maden ve enerji işçileri bir hafta öncede Yatağan Termik Santrali önünde direniş çadırı kurarak sertleşeceklerinin mesajını vermişlerdi.
Milas Sodra Dağı’na çıkarak eylemlilik süreçlerini devam ettireceklerini ve ülke genelinde bir dizi eylem hazırlığında olduklarını belirten aynı zamanda Türk İş İl Temsilcisi olan Maden İş Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, “Ekim ayı içerisinde bir gurup işçi arkadaşımız ile birlikte Ankara’ya yürüyüş gerçekleştireceğiz. Ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi önünde basın açıklaması yaparak siyasi partilerin gurup başkan vekilleri ile görüşmeler yapacağız. Daha sonra da Anıtkabir’e gidip Atatürk’ün huzuruna çıkmayı planlıyoruz. Enerji ve maden işçileri olarak hükümetlerin Özelleştirme politikalarını Atatürk’e şikayet edeceğiz” dedi.
Girgin, gerçekleştirecekleri tüm eylemlerin hukuki ve yasal zeminler çerçevesinde yapılacağını belirtirken, “Biz yasadışı bir şey yapmıyoruz ve yapmayacağız. Bizler vatan malına sahip çıkıyoruz. Eğer bu konudaki ısrarları sürerse gereğini yapmaktan da geri durmayız” ifadesinde bulundu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.