Santral ihaleleri Danıştay’da

Bu haber 23 Ağustos 2014 - 0:41 'de eklendi ve 815 kez görüntülendi.

santralllÖzelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından ihaleleri tamamlanan ve Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından da onaylanan Yatağan, Yeniköy, Kemerköy (Gökova) Termik Santrallarının özelleştirmesi yargıya taşındı. Maden İş Sendikası yürütmenin durdurulması ve ihalenin iptali istemiyle Danıştay’a başvurdu.

Özcan Özgür

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından ihaleleri tamamlanan ve Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından da onaylanan Yatağan, Yeniköy, Kemerköy (Gökova) Termik Santrallarının özelleştirmesi yargıya taşındı. Maden İş Sendikası yürütmenin durdurulması ve ihalenin iptali istemiyle Danıştay’a başvurdu.

Satışları Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından onaylanan Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallarında satışın Resmi Gazetede yayınlanmasının ardından kurulan barikatlarda enerji ve maden işçileri iş yerlerinin yeni sahiplerini beklerken, Maden İş Sendikası da hukuk mücadelesi başlattı.

Aynı zamanda Türk İş Muğla İl Temsilcisi olan Maden İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin, “Direniş Çadırı merkezli özelleştirmeyi engelleyici eylemlerimiz bir yıl sürdü. Özelleştirmeyi durduramadık. Başta hukuk olmak üzere pek çok ilkeye aykırı olarak özelleştirme yapıldı. Mücadele de barikatlara kaydı. Hep birlikte barikatlarda iş yerlerimizi satın alanları bekliyoruz. Geldiklerinde ‘Alırken bize mi sordunuz’ deyip, içeriye almayacağız. Ne pahasına olursa olsun bizi geçemeyecekler” dedi.

Barikatlarda direniş devam ederken, şimdi bir de yeni bir hukuk mücadelesi başlattıklarını belirten Maden İş Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin şunları söyledi:
“Yapılan ihalelerde yürütmenin durdurulması ve ihalenin iptali için Danıştay’a başvurduk. Böyle bir hakkımız var. Yapılan ihalelerin hukuksuz olduğu düşüncesindeyiz. Gerekçemiz açık ve net. Satışlarda kabul edilen rakamlar, tesislerin ve madenlerin gerçek değeri değildir. İdarenin değer tespitini nasıl ve neye göre yaptığı belli değil. Kamuoyundan saklanıyor. Seyitömer örneğinde olduğu gibi özelleştirme ile örgütlülük yok ediliyor. Ayrıca özelleştirme Soma örneğinde olduğu gibi iş cinayetlerine neden oluyor. Bilindiği gibi Tunçbilek ve Soma özelleştirmeleri şu anda gündemde. Burada santraller ile maden işletmeleri satışları birbirinden ayrıldı. Demek ki iki işletmenin birlikte satışından beklenen sağlanamadı. O nedenle Muğla’da üç termik santral ile madenler birlikte satılmamalıydı. Bütün bu gerekçeler göz önüne alındığında ihalelerin iptal edilmesi gerekir.”

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.