Sanki şehirde değil, tımarhanede yaşıyoruz!

Bu haber 03 Eylül 2019 - 0:08 'de eklendi ve 2.329 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

MUĞLA’DERT KÖŞESİ..

Muğla‘nın derdi mi biter? Biri biter, biri başlar… Yıllanmış dertleri hiç sormayın…

Bu aralar sizlerden, “çekingen şikayetler” alıyorum. “Muğla’nın o kadar büyük dertlerinin yanında benim derdim ne ki?” dercesine arayanlar oluyor.

Derdin büyüğü, küçüğü mü olur?

Arayın… Çekinmeyin… Çözülmese de içinizi boşaltırsınız. Gerçi, yazılarımın face paylaşımları altına da yazıyorsunuz, ama baktık olmuyor, bu köşenin bir yanına “Dert Köşesi” de açarız olur biter…

xx xx xx

YARAŞ’TA BOKSİT OCAĞI VARMIŞ, HABERİMİZ YOKMUŞ…!

Okullar açıldı açılıyor, dert çok. Oralara girmeyeceğim. Ali Şahin, Menteşe‘nin Yaraş Mahallesi‘nden yazıp, şöyle demiş:

Saygıdeğer abim ben Yaraş Kurtlar Mahallesi mevkiinde oturuyorum. Biz burada 6 haneyiz. Evlerimizin yolu yarı orman yarı kadastrol yol. Orman Bölge Müdürlüğü yaklaşık 1 km olan orman yolunu Menteşe Belediyesine her türlü asfalt vb malzeme ile yol yapımındaki izini verdi.

Buarada Bübücen Mevkiine Grafit Madencilik Boksit Ocağı açtı yıllardır toz yutuyoruz. Evimizde yemek yiyemez, çay içemez olduk. 2 yıl sonra 2019 yılı yatırım planına aldırdık. Ramazan Bayramından sonra, Kurban Bayramından sonra deyip, bizi başlarından gönderiyorlar. Yaraş Taşımalı servisi yol stabilize olduğu için biz o yola girmeyiz diyor. Adamlar haklı. Çocuğumu özel servise vermek bizim için zor. Çok mağdur durumdayız. Bize yardım edip köşenizde yer verir misiniz?

Verdik, bakalım ne olacak? Ben bir de “Boksit’e” taktım. Yayla da da boksit aranmış olmasın…

xx      xx      xx

ÇİMENTOCULAR YİNE Mİ GELDİ?

Karabağlar Yaylası‘nda “Linyit” mi “Boksit” mi arandı, elbette bir yetkili çıkıp açıklayacaktır. Menteşe‘nin Bayır Mahallesi‘nden “çimento” ve vidanjör şikayetleri geliyor. Vidanjör şikayeti Yerkesik‘ten de gelmekte. Bayırlılar ve YerkesiklilerMUSKİ mahallemizde bir vidanjör bulunduramaz mı?” diye soruyorlar.

Bayır ve Yerkesik senelerce çimentocuların “göz ağrısı” olmuştur. Bir ara, yakın zamanda dönemin Belediye Başkanı Haşmet Işık‘ın teşviki ile Yatağan‘a gitmişlerdi. Deştin’liler ayağa kalkınca olmamıştı… Bayır‘a ve Yerkesik‘e ta Erman Şahin‘in “Bakanlığı” sırasında karşı konulmuştu.

Menteşe‘nin Göktepe Mahallesi‘nden de “maden ocağı” şikayetleri var. Menteşe – Göktepe arasına 15‘e yakın maden ocağı açılmış. Her geçen gün çoğalıyorlarmış. Antik dönemde bu bölgede mermer ile birlikte altın çıkarıldığı anlatılılır. Rumlarınzımpara‘ çıkardıkları söylenir. Yarın bir gün Kanadalı altıncılar buraya da musallat olursa, geç kalabiliriz. Göktepe‘den Ahmet Kazım ÇalışkanAbi buralarda Kavaklıdere dağları gibi olacak” diye yakındı…

Göktepe Esençay yolu… Esençay, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş‘ün memleketi. 17 köye 10 km mesafede Sinnecik Mevkii.. Su havzalarının bulunduğu yer. Başkan Gümüş son zamanlarda köyüne gitmiyor herhalde…

xx      xx      xx

JANDARMADAN NEDEN PARA ALINIYOR?

Okullar önümüzdeki günlerde açılıyor… Şehiriçi trafiği düşünmek bile istemiyorum. “Tek yön uygulaması” ile rahatlanacağını söyleyenler olmuştu. Olabilirdi… Ama bu tek yön sanki trafiği içinden çıkılmaz hale getirecek gibi görünüyor…

Van da görev yapan Muğlalı Assubay Murat Karanfil‘de “Jandarma personeli Muğla’da toplu taşımadan neden ücretsiz yararlanmıyor?” diye soruyor. Van‘da alınmıyormuş. Muğla‘ya izinli geldiğinde para alındığını görüp şaşırmış. Muğlalı Astsubay Karanfil, “Özcan abiciğim Türkiye genelinde Jandarma personeli toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanırken, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nde maalesef ücretli yararlanmaktadır. Vatanı için sevdiklerinden uzakta gerektiğinde şehit olan jandarmanın özellikle Atatürk’ün partisinin olduğu bir belediyenin askere karşı tutumu neden böyledir?” diye üzüntü ve sitemini iletmiş…

Haklı.. Bana kalsa üniversite öğrencilerinden de para alınmamalı, ama sanıyorum “en pahalı” öğrenci taşıması da Muğla‘da… Belediyeholding anlayışı” ile yönetilince böyle oluyor.

xx      xx      xx

BİSİKLET YOLU OTOPARKLAR

Şehir içi trafiği rahatlatmanın en kestirme yollarından biri de “toplu taşımaya” ve “bisiklet kullanımına” teşvik edici uygulamalar getirmekte fayda var. Tersine “caydırıcı” uygulamalar var. Mazgallar rezalet… Sadece mazgallar mı? Rogar (Kanalizasyon, haberleşme vs.) kapakları da tehlike saçıyor. Bisiklet yolları trafik polisi ve zabıta tarafından bile “otopark” olarak kullanılıyor!

Genç meslektaşlarımızdan Sevil Oluç yazdı. Geçenlerde Ragıp Bey Caddesi’nde Menteşe Belediyesi Parkı önündeki yolun ortasında bulunan Türk Telekom’a ait rögar kapağına çarpan motosikletli kurye fena düşmüş. 48 DJ 317 plakalı motosiklet sürücüsü kurye Eğitim Araştırma Hastanesi‘nde tedaviye alındı.

Kurşunlu Cadde‘de bisiklet yolu işgal altında olduğu için, bisikletiyle motorlu araç yolunu kullanan Muğlalı mekan sahiplerinden Ahmet Karakuş bisikletinin tekerinin mazgala kaçması sonucu fena düştü ve yüzüne 25 vida, 8 plak takıldı. Çenesi, burnu kırık, sıvı ile besleniyor. Tedavisi çok zaman alacak. Dava açsa sorumluları süründürürdü. Sanırım mekan sahibi olduğu için bu hakkını kullanmadı, ama sayesinde mazgallar elden geçiriliyor…

xx      xx      xx

Menteşe‘de Karakuş‘un canını yakan mazgaldan başlanarak, (sanıyorum) bütün mazgallara kaynak makinesi yardımıyla ikişer, üçer demir çubuklar monte ediliyor. Böylece caddelerde estetik yoksunu “demir yığını kasislerimiz” oluyor. Umarım bunlar da birilerinin canını yakmaz…

Neden gidip eller nasıl yapmış, bunun standardı ne diye bakmazlar anlamıyorum. Ya gidin bir Marmaris, Bodrum Belediyelerinin mazgallarına bakın… Ayıp değil, Muğlalılara layık gördüğünüz ayıp!

Hem şu mazgal ızgaraları ile rogar kapaklarını yol zeminine sıfır, tesfiyeli yapmak çok mu zor?

Biliyorum, Menteşe ve Büyükşehir Belediye Başkanımız, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer gibi bisiklet binmezler… Ama gelin ‘erkek‘ müdürleriniz, personeliniz bisiklet binsin… Kadınlar toplu taşımayı kullansın.. Otomobillerini şehir merkezine sokmasınlar…

Hadi bir kere de örnek olun, yapın bir güzellik…

Şehir merkezinde en çok sizin resmi araçlarınız görünüyor. Farkında mısınız?

Bir de velilerin “Servis ücretlerinde insaflı olun” çağrısı var. Üniversiteliler de gözünüze bakıyor…

xx      xx      xx

MUĞLASPOR, KIZILAY…

Bugünlerde herkes Muğlaspor‘u soruyor. Hafta sonunda Nazilli Belediyespor karşısında alınan sonucu değil, “otobüs giydirme rezaleti” üzerine yıkılan Tahir Ünsal‘ın gerçekten istifa edip etmediğini soruyorlar. Yönetimin içinden arayan birisi, “Özcan bey bu olayı ikinci Alper Kolukısa vakası olarak nitelendirmiştiniz, haklı çıktınız. Biz Tahir beyin istifasını kabul etmedik.” dedi. İnanamadım. Doğrulatamadım da… Soğutmaya bırakmışlar… Sezonun ilk maçının hem de içeride 1-1 sonuçlanmasının ardından arayanlar da “Sorun bakalım Erol Kapiz daha istifa etmiyor mu? Etmiyorsa götürsün kulübün anahtarını Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’e versin. O da Esençay Spor ile oyalanacağına geçsin Muğlaspor’un başına. Otobüsü de bir güzel giydirsin” diyorlardı…

Bugünlerde en çok konuşulan konulardan biri de “Yusuf Kayacık’tan kiralık” konusu… Ben önce “espri galiba” demiştim. Anlamaya çalıştım. Bilebilecek birine sordum, “Kayacık’ın paylaşımlarında görmedin mi?” dedi… Görmemiştim, baktım şaşırdım.

Malum Menteşe‘de Kızılay‘ın bir “İş Merkezi” var. Bu yerle ilgili face hesabından “#TürkKızılay Muğla Şubemize ait ‘Şeyh mah. İsmet inönü cad. Türk Kızılay İş Merkezi No:27/1 MENTEŞE’ adresindeki ofis olarak kullanılmaya uygun 87 metrekarelik iş yeri kiraya verilecektir… İlgilenen Akyol’da bulunan Kızılay Şubemize bizzat ya da 2141023 numaralı telefondan ulaşabilirler…” diye duyuru yapmış.

Kayacık verdiği başvuru adresine o kiralık yerden yeni taşındı. Yeni yer Valiliğe ait. Valiliğin yerine Kızılay kira ödemiyor, ama Kayacık‘ın boşalttığı yeri kiraya veriyor… Kızılay o yeri kiraya çıkarırken, Kurşunlu Camii‘nin yanındaki meydanda kan bağışı kabul edenler için, o meydanda Behçet Saatcı tarafından “seçim bürosu” olarak kullanılan tarihi yapı Kızılay tarafından kiralanıyormuş. Kaça kiralıyorlar acaba?

Sanki şehirde değil, tımarhanede yaşıyoruz! Bu şehir ne zaman bu hale geldi?

——————————                                                          ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Öküzün önünde, eşeğin arkasında, aptalın her yanında dikkatli olmak lazım.

ÇİVİ

Arkadaşıma “Sosyete kimdir?” diye sordum. “İneğin yanından geçerken burnunu tutup, köpeğin bokunu çantasında gezdirendir” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Erdoğan Aygün 03 Eylül 2019 / 11:04

Sayın Özcam Özgür seni takip ediyorum Muğla buyüksehir belediyesinde yönetici olupta yürüyen yada bisillete binen yol belediye.bunyesinde adını bile.bilmedigimiz plakalarda kiralik araçlar kaç tanedir bunlara kaçpara kira odeniyor sahipleri kimdir muğlanın her yerinde bilbortlardaki resim yetmedi en son 30 agustos agişinede sanki kocatepede Atatürkle savasmıs gibi resmini bastı bence Gürün danısmanlarinı bir gözden geçirsin
Eger.onların yaptığı hosuna gidiyorsa bir sağlık raporuna ihtiyaç var

Salih Gezer 03 Eylül 2019 / 11:15

Osman Gürüne mazgallar can alıyor diye sorsak kim bilir bilmediğimiz hangi kurumu sorumlu tutar acaba..

Reşat Öztepe 03 Eylül 2019 / 16:59

Gocuman; yazınızı okudum.Muğlamızın gerçekleri. Yanlış mık Menteşenin gerçekleri diye yazmam gerek. sevgi ve saygı