Sandras suyu yatırım programına alındı

Bu haber 26 Şubat 2019 - 1:10 'de eklendi ve 1.137 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cuma günü Menteşe İlçesi’nde gerçekleştiği mitingde verdiği ‘Sandras İçme Suyu projesine bu yıl başlıyoruz’ müjdesinin ardından ‘Sandras İçme Suyu’ projesi 2019 yatırım programına alındı. 2019 yatırım programına yer alan ‘Sandras İçme Suyu’ projesinin ihalesinin yapılmasının ardından 2022 yılında tamamlanması hedefleniyor.

Kadir Tamer

Dönemin Ak Parti Muğla Belediye Meclis Üyesi Ziya Ercan tarafından 2004 yılında gündeme getirilen ancak dönemin Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün tarafından, ‘Muğla’nın 50 yıllık su ihtiyacı yok’ gerekçesi ile ret edilen, ‘Sandras İçme Suyu’ projesi 2019 yatırım programında yer aldı.

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Cuma günü Menteşe İlçesi’nde gerçekleştiği mitingde ‘Sandras İçme Suyu projesine bu yıl başlıyoruz’ müjdesini vermişti.

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan mitingde yaptığı konuşmasında, “İçme suyu yatırımları Büyükşehir ve İlçe Belediyelerin işidir. Baktık iş çıkmıyor, Muğla susuzluktan kavrulmaya başlıyor, hemen devreye girdik. Muğla’nın 2050 yılına kadar içme suyunu karşılayacak Sandras İçme Suyu projesine bu yıl başlıyoruz” ifadelerine yer vermişti.

Önemli bir proje

2004 yılında Muğla Belediye Meclis Üyeliği sırasında Sandras İçme Suyu projesini gündeme getirdiğini kaydeden Ziya Ercan, “2004 yılında ki meclis toplantısında Yaraşa su kuyusu açılması konusunda bir görüşme yapılıyordu. Bu toplantıda yaptığım konuşmada su kuyularının açılması yerine Sandras suyunun getirilmesi konusundaki fikirlerimi ve projeyi meclis üyeleri ile paylaştım. Ancak dönemin Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, ‘Muğla’nın 50 yıllık su ihtiyacı yok’ diyerek önerimi ve projeyi ret etmişti. Ancak buna rağmen ben kendi girişimleri ile bu konuyu takip ettim. Bakanlığı döneminde Veysel Eroğlu ile görüşmeler yaptım. 2007 yılında kuraklık baş gösterince Muğla Belediyesi proje ile ilgilenmediği için çalışmalar Aydın DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından yapılmaya başlanılmıştı. Bugün gelinen noktada önemli adımlar atıldı. Geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanımız Sandras Suyu Projesi konusunda son sözü söyledi. Projenin 2019 yılı yatırım programına alınması beni çok mutlu etti. Umut ediyorum çalışmalar kısa sürede tamamlanır, Menteşe ve diğer ilçeler Sandras’ın kaliteli suyundan faydalanmaya başlar” dedi.

Sandras içme suyu projesi
Köyceğiz Sandras Dağı Çövenni ve Gürsu su kaynaklarından yılda toplam 9,87 milyon m3 suyun Ula ve köyleri ile Menteşe ilçesine tünel ve çelik borular ile taşınması planlanıyor. Muğla (Menteşe ) isale hattının 12 bin 307 metre uzunluğunda tünel, 56 bin 720 metre uzunluğunda çelik boru olmak üzere toplam 69 bin 446 metre (69,5 km), Ula ve grup köyleri için ise 26 bin 600 metre ana isale hattı, 23 bin 400 metre de çelik boru olmak üzere 50 bin metre (50 km) isale hattı kaptaj, maslak yapısı, tevzi deposu ve depodan oluşuyor. Sandras’taki su kaynaklarından Çövenni kaynağından 7,98 milyon m3/yıl ve Gürsu su kaynağından da 1,89 milyon m3/yıl olmak üzere toplam 9,87 milyon m3/yıl su kapasitesi bulunuyor. Ula’da ilçe merkezi ile birlikte Yeşilçam, Esentepe, Şirinköy, Akçapınar, Kızılyaka, Çıtlık ve Ataköy köyleri projeden yararlanacak.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Mehmet Keza KUNDAKÇI 26 Şubat 2019 / 09:47

Allah rızası için bir de SAKAR ALTI DEDİĞİNİZ MÜSLÜMAN MEMLKETİNE,

MEYVE SUYU FABRİKASI YAPIMINI DA YATIRIM PROĞRAMINA ALIN…