Sandras ihmal edilmemeli…

Bu haber 18 Haziran 2010 - 0:00 'de eklendi ve 759 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Önce bir açıklama ve düzeltme;
Dünkü yazıma, İl Genel Meclisi AKP Gurup Başkanvekili Av. Çağrı Alper’den “Bugünkü makalenizde, geçen hafta yapılan il koordinasyon kurulu toplantısında Saffet bey dışında, AK Parti’nin il genel meclisini grup ve grup başkanvekili sıfatıyla takip eden birisinin olmadığını ifade etmişsiniz. Ben genellikle bu tür toplantıların bilgilendirme dışında bir faydası olduğuna inanmam. Kaldı ki, bilgilendirme konusunu siz gayet iyi ifade etmişsiniz. Ancak bu toplantıya şahsım ve grubumdan birkaç arkadaş, (Saffet Bey’de dahil) katılmıştır. Bir saat süreyle de toplantıyı izledim. Ama biliyorsunuz ki, bizler geçimimizi il genel meclis üyeliğinden sağlamıyoruz.  Bu nedenle erken ayrılmak durumunda kaldım. Bilgilerinize sunarım.” şeklinde bir açıklama geldi. Kendisinin toplantıda bir saat kaldığını görmemiştim. Düzeltir, özür dilerim.(Ö.Ö.)
 
xx      xx      xx
Muğla İl Koordinasyon Kurulu’nda geçen hafta önemli konulara değinildi.
Her zamanki gibi dersini en iyi çalışıp gelmiş olan yatırımcı Bölge Müdürü; DSİ Aydın 21. Bölge Müdürü Halil İbrahim İndap’tı…
Kendisini dinlerken, Bodrum Yarımadası’nın yılan hikâyesine dönen içme suyu sorununun ilk etapta 2025, ikinci etapta 2040 yılına kadar çözümlenmiş olacağını öğrendik.
Bu çok önemli… İsrail’e su satabilecek potansiyele sahip bir ülke ve Rize’den sonra en çok yağış alan bir ilde Bodrum gibi önemli bir turizm merkezinin yıllardır susuzluk çekmesinin tek bir açıklaması olabilirdi, o da; beceriksizlik…
Sonunda “becerildi”…
 
xx      xx      xx
DSİ Bölge Müdürü İndap, müdürlüğünün Muğla’daki çalışmalarını anlatırken, (Muğla) Bayır, (Milas) Geyik ve Akgedik Barajları’nın tamamlanıp su tuttuğunu anımsatarak, bu sene yaşanan bereketli yağışlarla bu barajlarda yüzde 100 doluluğa ulaşıldığını söyledi.
Gövde büyüklüğü ile Türkiye’nin 6. büyük barajı olarak gösterilen ve getireceği faydalarla Güney Ege’nin GAP’ı olarak nitelendirilen Dalaman Akköprü Barajı inşaatının yüzde 98 tamamlandığını belirtip, “İnşallah bu sene su tutacağız.” dedi.
Toplantının katılımcılarından bir Allah kulu çıkıp, “Sayın Müdür hani Nisan-Mayıs aylarında su tutulacaktı?” diye sormadı!
Dünkü yazımda vurgulamaya çalıştığım buydu işte. Bu toplantılara tüm ilgililerin, yetkililerin katılmasında yarar var…
Senelerdir, Dalaman Çayı’nın etki alanında taşkınlar yaşanır ve bu yüzden halen bölgede çay boyunda imara izin verilmez. Biri çıkıp, geçen Koordinasyon toplantında “Akköprü Barajı’nda Nisan ayında su tutulacak.” diyen Bölge Müdürü İndap’a “Taşkınların önlenmesi için gerekli çalışmalar ne zaman yapılacak? Bölgeye imar izni ne zaman gelecek?” diye sorabilirdi!
Bölge Müdürü İndap, Bodrum Yarımadası’ndaki susuzluğu ortadan kaldırma çalışmalarını anlatırken, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon  çıkıp, “Çalışmalarınız bu sene tamamlanacak mı? Seneye barajlardan su alabilecek miyiz?” diye sorabilirdi, ama kendisi yoktu!..
 
xx      xx      xx
Geçen hafta yapılan yılın ikinci ve son İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda Karayolları 2. Bölge Müdürü (İzmir) ile Karayolları 13. Bölge Müdürü (Antalya) Muğla’daki başta bölünmüş yollar olmak üzere çalışmalarını anlatırken, CHP’li Marmaris İl Genel Meclisi Üyesi Dursun Kaplan söz alıp, “Daha Gökova kavşağına bir gül dikemediniz.” diye eleştiride bulundu.
Yerinde bir eleştiri idi… Muğla, ülke turizminin üç armadasından biri… Muğla’nın yolları çiçek gibi olmalı. Muğla Valiliği’nin Türkiye’ye örnek bir uygulaması ile mahkûmlar tarafından yollara, sorumsuz kişilerin savurduğu atıklar düzenli olarak toplanıyor. Ama yollarımızın orta refüjleri (orta kaldırım) rezalet!
Toplantıda Muğla Belediye Başkan Vekili Yavuz Kayı ile Ula Belediye Başkanı Nadi Şenkal’da vardı. Biri kalkar da, “Şu refüjlerdeki yeşillendirme rezaletini bitirin. Kimi yerde çiçek var, kimi yerde yok. Bir peyzaj düzenlemesi de yapmadınız. Yapmayacaksanız, söyleyin biz yapalım.” der mi diye baktım. Iııhhh…
 
xx      xx      xx
Toplantıda Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın kürsüyü geldiğinde, çok önemli bir soruyu CHP’li Köyceğiz İl Genel Meclisi Üyesi Av. Burak Erbay sordu.
İl Koordinasyon Kurulu ve benzeri toplantılara katılmak önemli, ama dersini çalışıp gelip katılmak çok daha önemli… Dersini çalışıp gelen İl Genel Meclisi Üyesi Erbay sorusuyla Muğla’nın, Muğla turizminin unutulan projelerinden birini anımsattı.
Erbay, kış sporlarının ve turizminin yapılabileceği Sandras Dağı’nın Muğla İl Özel İdaresi’ne tahsisi için 2006’da başvuru yapıldığını, ama Orman Bakanlığı’ndan tahsisin “Gençlik Spor İl Müdürlüğü”ne yapılabileceği şeklinde bir yanıt geldiğini anımsatarak, “Yeni Kamu Reformu Yasası ile bu tahsisin İl Özel İdaresi’ne yapılması sağlanabilir mi?” diye sordu.
Orman Bölge Müdürü Aydın’ın yanıtı olumsuz oldu. Tahsisin Gençlik Spor İl Müdürlüğü’ne yapılabileceğini söyledi…
 
xx      xx      xx
Gençlik Spor İl Müdürlüğü Muğla’nın müdürlüğü. Bu müdürlüğümüzün pek çok yatırımı Muğla İl Özel İdaresi kaynaklarından yapılmıyor mu? Ha İl Özel İdaresi, ha Gençlik Spor İl Müdürlüğü… Fark etmez. Bu tahsis bir an önce yapılmalı.
Muğla’da turizmin çeşitlendirilmesi ve “Kış Turizmi”nin de yapılabilmesi için Fethiye Eren Dağı’na büyük bel bağlandı… Eren Dağı Projesi, Vali Dr. Ahmet Altıparmak’ın giderayak ortaya koyduğu çaba ile bu sene tamamlandı, ama maalesef dağ bu sene kar tutmadı… Tesisin açılışı gerçekleştirilemedi. İnşallah seneye…
İlgililer biliyor, Sandras; kış turizmi ve kış sporları, dağcılık sporları için pek çok bakımdan (Hava alanına yakınlığı gibi) çok daha el verişli.
Sandras her yıl olduğu gibi bu yıl da kar tuttu. Üstelik zirvesinde Mayıs’a kadar kar vardı…
Sandras ihmal edilmemeli…
 
xx      xx      xx
Ve elbette İl Koordinasyon Kurulu toplantıları ihmal edilmeli…
Tüm ilgililer katılım göstermeli. Katılmak yetmiyor. Katılımcılar derslerini çalışıp gelmeliler.
Bir de bilmiyorum, bu koordinasyon toplantılarını yılda üçe mi çıkarmalı…
Vali Fatih Şahin ile yeni bir döneme girdik. Her yiğidin ayrı yoğurt yiyişi var.
Vali Şahin döneminde bu toplantılar çok daha işe yarayacak gibi, bakalım…
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.