Sandık CHP’yi salladı « Hamle Gazetesi

Sandık CHP’yi salladı

Bu haber 08 Kasım 2013 - 9:00 'de eklendi ve 1.779 kez görüntülendi.

chpdedeprem12316546313213Cumhuriyet Halk Partisi Merkez Yürütme Kurulu, 2014 yılında yapılacak yerel seçimler için Muğla’da 24 Kasım tarihinde yeni kurulacak Menteşe ile Ula ve Dalaman ilçelerinde belediye başkan adaylarını temayül yoklaması ile belirleme kararı aldı. CHP Muğla İl Başkanı Mustafa Öztürk’ün MYK kararları ile ilgili olarak yaptığı basın açıklamasının hemen ardından yönetim kurulunda bulunan 12 üyenin istifa ettiği haberi dikkatleri bir anda CHP örgütüne çekti. İstifa haberlerinin ardından İl Başkanı Mustafa Öztürk’ün “Şu anda tarafıma ulaşan herhangi bir istifa dilekçesi yok” açıklaması ise akıllarda soru işareti bıraktı.
Kadir Tamer
Cumhuriyet Halk Partisi’nin Muğla’daki Belediye Başkan aday adayları ile ilgili belirleme süreci hakkında açıklama yapan CHP İl Başkanı Mustafa Öztürk, 24 Kasım tarihinde sadece Ula, Dalaman ve Menteşe İlçe Belediye Başkan aday adaylarının temayül yoklamasına katılacağını açıkladı. MYK’nın bu kararının ardından basın açıklamasını yapan CHP Muğla İl Başkanı Mustafa Öztürk, “Menteşe, Ula ve Dalaman için yapılan temayül yoklamasında sandıktan bir oy farkla olsa da hangi isim birinci çıkarsa bizim adayımız odur” dedi.
İl binasında çok sayıda partilinin hazır bulunduğu toplantıda konuşan CHP İl Başkanı Mustafa Öztürk, İl yönetimi olarak 10 Haziran 2012’de göreve geldiklerini ve bu süre içinde yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.
Konuşmasında 2014 yılında yapılacak yerel seçimlerde aday belirlenmesi hususunda Muğla örgütünün düşüncelerini 4 Eylül tarihinde CHP Genel Merkezi’ne ilettiklerini kaydeden Öztürk, “Yapılan görüşmelerde birden fazla aday adayı olan ilçelerimiz ile Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayının tüm üyelerinin katılımı ile temayül yoklaması ile belirlenmesi talebini ilettik. Bilindiği üzere aday belirleme yöntemi ve tarihi Genel Merkezimize aittir. İl yönetimi örgütlerin istediklerini Genel Merkeze iletmektedir. Hiçbir zaman karar mercii değildir. Bu görüşmelerin sonunda Parti Meclisimiz tek aday bulunan Seydikemer, Köyceğiz, Kavaklıdere ilçemiz ile Bodrum ilçemizde kesin adayları belirleyerek kamuoyuna duyurdu. Geçtiğimiz gün yapılan MYK toplantısında da yeni kurulacak olan Menteşe, Ula ve Menteşe ilçelerinde 30 Haziran 2013 tarihine kadar üye olan tüm üyelerimizin katılımı ile 24 Kasım Pazar günü temayül yapılmasına karar verdi. Pazar günü 3 ilçe için yapılacak seçim öncesinde Ula, Dalaman ve Menteşe adaylarımızı bir araya toplayacağız. Adaylarımız oluşturulacak sıralama için kura çekecekler ve seçimlerdeki tek pusula da seçtikleri rakamlara göre yer alacaklar. Temayül yoklamasını bu şekilde gerçekleştireceğiz. Menteşe, Ula ve Dalaman için yapılan temayül yoklamasında sandıktan bir oy farkla olsa da hangi isim birinci çıkarsa bizim adayımız odur” dedi.
Gazetecilerin Büyükşehir adayının nasıl belirleneceği sorusuna ise Öztürk şu cevabı verdi:
“Büyükşehir adayının ve meclis üyelerinin belirlenme yönteminin yetkisi Genel Merkezdedir. Biz örgüt olarak düşüncelerimizi ilettik. Genel merkezimiz tarafından beş kişilik bir komisyon var. Onların alacağı karar bizi bağlıyor. Şu anda MYK’dan bize gelen yazı üç ilçede temayül yoklaması yapılması şeklinde. Büyükşehir adayının belirlenmesi ile ilgili şu ana kadar elimize bir yazı ulaşmadı. İleriki tarihlerde 6 ilçemiz ve Büyükşehir adayımız ile ilgili bize ne denilirse biz onun gereğini yaparız. Biz Muğla il örgütü olarak Belediye Meclis Üyeliklerinin de fermuar sistemi değimiz yöntem ile belirlenmesini talep ettik. Son sözü yine Genel Merkezimiz verecek.”
Açıklamanın ardından gelen istifalar
CHP Muğla İl Başkanı Mustafa Öztürk’ün MYK kararları ile ilgili olarak yaptığı basın açıklamasının hemen ardından yönetim kurulunda bulunan 12 üyenin istifa ettiği bilgisi dikkatleri bir anda CHP örgütüne çekti. Öztürk’ün açıklamasının ardından yönetim kurulu üyeleri Sadettin Ünsal, Mehmet Kara, Berkay Topuz, Utku Yılmaz, Münevver Başaran, Aslı Öztürk, Ali Alper, Alper Özlük, Gülgün Keyf, Osman Başaran, Kerem Doğu ve Fahri Çankaya’nın bulunduğu 12 isim CHP Genel Merkezin aday belirleme yöntemine tepki göstermek amacıyla istifa dilekçelerini İl Başkanlığı’na sundukları öğrenildi.
İstifa eden 12 üye arasında bulunan Sadettin Ünsal, “Biz göreve gelirken parti üyelerimize bir taahhütte bulunduk. Bu taahhüdümüz, yerel ve genel seçimlerde aday belirleme konusunda sandıktan çıkacak aday kim olursa olsun partimizin adayı olmasını istemiştik. Bu konuda İlçe ve İl Danışma Kurulu toplantılarımızda hep gündeme geldi. İl ve ilçe örgütlerinin tamamı bu konuda CHP Genel Merkezi, İl Başkanımız kanalıyla 4 Eylül tarihinde Muğla il örgütünün fikrini içeren görüşlerini bildirdi. Fakat nedense genel merkez Muğla il örgütünün fikirlerine itibar etmedi. Bizlerde genel merkezin Muğla örgütüne itibar etmediği görüşü hakim oldu ve yapılan basın açıklamasının ardından yönetim kurulundan 12 kişi isimlerimizin ve imzalarımızın bulunduğu yazıyı il başkanımıza verdik” dedi.
CHP İl Başkanı Mustafa Öztürk ise kendisine ulaşmış bir istifa dilekçesinin bulunmadığını belirterek şunları söyledi: “Ben göreve gelirken zaten 20 kişilik il yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımızın istifalarını peşin almıştım. Onlar o gün bana olan güvenlerini göstermek için böyle bir girişimde bulunmuşlardı. Ancak şu anda tarafıma ulaşan herhangi bir istifa dilekçesi yok” dedi.
CHP Muğla İl yönetim kurulunun 20 kişilik yönetim kurulundan 12’sinin istifalarını içeren yazıyı İl başkanına sundukları ileri sürüldü. İl başkanı Mustafa Öztürk göreve geldiklerinde zaten yönetim kurulu üyelerinin tamamının istifasını aldığını söylerken, yönetim kurulu üyesi Sadetten Ünsal, göreve gelirken, üyelere yerel seçimlerde aday belirlemede verdikleri sandık taahhüdünü yerine getirmedikleri için istifa etmeyi doğru bulduklarını açıkladı.
CHP İl Başkanı Mustafa Öztürk bugün Dalaman, Ula ve Menteşe ilçe belediye başkan adaylarının belirlenmesine yönelik parti MYK’sında alınan kararı partililerin geniş katılım gösterdiği toplantıda açıkladı. Öztürk, toplantı sonrası parti il merkezine gelen partilileri dağılmamaları konusunda uyarıda bulunmuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.