Sakin Şehir “Cittaslow” Köyceğiz

Bu haber 31 Mart 2017 - 1:46 'de eklendi ve 1.181 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Ülkemizde Sakin ŞehirCittaslow” sayıları her geçen gün artıyor.

Bu gelişme oldukça sevindirici.

Sakinliğe, dinginliğe o kadar çok ihtiyacımız var ki…

Muğla’da da çoğalmalı.

Ula’ya bağlı Akyaka Beldemiz (Şimdi Mahalle) Muğla’nın ilk Cittaslow’u oldu.

Öyle görünüyor ki, Köyceğiz ikincisi olacak.

Farkında mısınız bu sene Muğlalılar hafta sonları kahvaltı için Köyceğiz Gölü kıyısına gidiyorlar.

Çevrenize şöyle bakın. Muğla’nın neresi günübirlik ziyaretçi çekiyorsa, orası bir gün Cittaslow ilan edilecektir…

Köyceğiz’den önce Akyaka vardı. Köyceğizliler bile Akyaka’ya gelirlerdi…

xx           xx           xx

Son zamanlarda gerek televizyonlarda gerekse sosyal medyada fırtına gibi esip savrularak hepimizi bunaltan referandum haberleri arasına sıkışmış küçücük ama bir o kadar güzel haber içimize ferahlık verdi.

Geçtiğimiz ay Artvin’in Şavşat ilçesinde yapılan Uluslararası Cittaslow Birliğinin Türkiye Genel Kurul toplantısında Bolu’nun Göynük, Sinop’un Gerze ve Isparta’nın Eğirdir ilçeleri de “Sakin Şehir” unvanı aldı.

Sakin şehirlerimizin sayısı 14’e ulaştı;

İzmir-Seferihisar, Çanakkale-Gökçeada, Muğla-Akyaka, Ordu-Perşembe, Şanlıurfa-Halfeti, Artvin-Şavşat, Sakarya-Taraklı, Erzurum-Uzundere, Aydın-Yenipazar, Isparta-Yalvaç, Isparta-Eğirdir, Kırklareli-Vize, Bolu-Göynük, Sinop-Gerze

xx           xx           xx

Seferhisar ile başlayan Cittaslow Türkiye zincirinde sadece Isparta iki halkaya sahip.

Muğla’da Akyaka’nın ardından Köyceğiz’le iki halkaya; Köyceğiz’de 28 ülkedeki 182 şehirle birlikte, “sakin şehir” sembolü olan “salyangoz logosu”na sahip olmayı hedeflemiş bulunuyor.

Büyük şehirlerin boğuculuğuna “Ki artık bunlara Muğla il merkezini de katabiliriz”  inat geleneksel yaşam biçimlerini ısrarla koruyan Sakin Şehirler de hız değil, tam bir yavaşlık, sükûnet ve huzur hâkimdir.

Biz de hep birlikte bir nebze nefes alabilmek ve sakinleşmek için hafta sonları kendimizi Bozüyük’e, Ören’e, Akyaka’ya, Çınar’a, Saklıgöl’e, Yuvarlakçay’a, şimdi de yükselen trend Köyceğiz Gölü’ne atıyoruz.

İl merkezinin “geleneksel kasaba havasını” elimizden kaçırırken, Köyceğiz’le birlikte yakın gelecekte MuğlaSakin Şehir zengini” olacaktır…

xx           xx           xx

1999 yılında İtalya’da kurulmuş bir Uluslararası Belediyeler Birliğinin adı olan Cittaslow İtalyanca Citta (Şehir)” ve İngilizce Slow (Yavaş)” kelimelerinin birleşmesiyle türetilmiş “Sakin Şehir” anlamına gelen bir terim.

Yavaş Hareketi’nin bir parçası olarak bilinen Cittaslow, İtalya’nın dört küçük kentinin belediye başkanlarının 1999 yılında bir araya gelerek kurdukları bir oluşum.

Cittaslow hareketinin kuruluş amacı, kentlerin kendi kimliklerine; mimarilerine, mutfaklarına, zanaatlarına, esnafına, doğal ve tarihi çevreleri ile birlikte gelenek, göreneklerine, sakin yaşamlarına sahip çıkarak küreselleşme sonucu ortaya çıkan birbirine benzeme ve aynılaşmanın önüne geçilmesidir.

Markalaşmaktır…

Yukarıda da vurgulamaya çalıştım, dikkat edin; nereye günübirlik ziyaret yapılıyorsa ve orada “yerleşik yabancılar” varsa, bilin ki Muğla’da o yer “sakin şehir” namzetidir…

Namzetlerimizden Köyceğiz’de geçtiğimiz günlerde, “Sakin Şehir” unvanı sahibi olma yolunda “Cittaslow Çalıştayı”nın ikincisi yapıldı.

Cittaslow Köyceğiz” konulu 2. Çalıştay, hala “kasaba” havasındaki ilçenin Kulak Mesire alanında gerçekleştirilen toplantıda, “Sakin Şehir” unvanının ilçeye katacağı değerler konu alındı.

Elbette Köyceğiz’in ziyaretçilerine katacağı değerlerde önemli…

Köyceğiz‘in “kent vizyonu”, “Köyceğiz neden sakin şehir olmalı”, “sakin şehir kriterlerinde Köyceğiz’in durumu” ile birlikte o değerler “Köyceğiz’in sakin şehir yolculuğu ve Cittaslow sürecinde kullanılabilecek Köyceğiz değerlerinin belirlenmesi” başlığı altında ele alındı.

xx           xx           xx

Çalıştaydan önce aynı zamanda CHP’li Seferihisar Belediye Başkanı olan Cittaslow Uluslararası Başkan Yardımcısı ve Cittaslow Türkiye Koordinatörü Tunç Soyer, AK Partili Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylanı ziyaret etti.

Parti kimliği vurgusunu bilerek yaptım.

Akyaka’nın “Sakin Şehir” unvanı almak için başvuruyu dönemin CHP’li Belediye Başkanı Ahmet Çalca yapmıştı. Çalca son yerel seçimde de MHP’den Ula Belediye Başkanı Adayı olmuştu.

Akyaka şimdi CHP’li Ula Belediye Başkanı Ümit Karaaslan’ın sorumluluk alanında.

Son zamanlarda “Aşkyaka” olarak anılan Akyaka’nın “Sakin Şehir” özellikleri sanki “kitle turizminin” kurbanı olmak üzere gibi geliyor bana…

Anlatmaya çalıştığım, Cittaslow’ların sağının solunun olmadığı.

AK Partili Başkan Ceylan’dan önce Köyceğiz’de CHP’li Başkan Salih Erbay vardı. Köyceğiz’in “Sakin Şehir” olabileceğini O düşünmemiş, Başkan Ceylan düşünmüş!

Önce “Sakin Şehir felsefesine” inanmak lazım…

xx           xx           xx

Başkan Ceylan‘ın, Başkan Soyer ile Cittaslow Türkiye Koordinatörleri ve Bilim Kurulu üyelerine ilçeyi gezdirip, Köyceğiz hakkında bilgilendirmede bulunduktan sonra “Cittaslow Çalıştayı”na geçildi.

Çalıştaya, Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylan ile birlikte Köyceğiz Kaymakamı Gürkan Demirkale, Seferihisar Belediye Başkanı ve Cittaslow Uluslararası Başkan Yardımcısı Tunç Soyer, Cittaslow Türkiye Teknik Koordinatörü Bülent Köstem, Cittaslow Bilim Kurulu Üyeleri, Cittaslow Sivil Toplum Temsilcisi Kevser Çimenli, MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Mahsur Harmandar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bayram Akça, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü Koruma ve İzleme Dairesi Başkanı Dr. Ali Özkır, turizmciler, STK ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

Köyceğiz Kaymakamı Gürkan Demirkale konuya vakıf, ufku açık bir yönetici. Kendisi Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylan ve Köyceğizliler için bir şans. En az Kaymakam Demirkale kadar Rektör Prof. Dr. Harmandar ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Akça da öyle…

Bu arada eğer yoksa Köyceğiz Kent Konseyi kurulmalı, yok varsa aktif hale getirilmeli… Birde yönetiminde yerli Köyceğizlilerin ağırlıklı olduğu Cittaslow Köyceğiz Derneği’nin kurulması ve işin içine halkın katılması yararlı olacaktır.

xx           xx           xx

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Kaymakam Demirkale, sakin şehirlerin sadece sakin bir yaşamı özleyen insanların yaşadığı kentler olmadığını; yerel sürdürülebilir bir kalkınmanın da güçlü bir alternatifi olduğunu belirterek, toplumun bu alternatiflere ikna edilmesinde iletişim stratejilerinin önemini anlattı.

24 Şubat‘ta gerçekleştirilen ilk çalıştay sonrasında bir ay süren projenin sonuçları paylaşılırken, Cittaslow Uluslararası Başkan Yardımcısı Tunç Soyer, “TÜBİTAK tarafından desteklenen projenin amacı, sakin şehirlerin çevresel işbirliği ve uzlaşmayı nasıl oluşturduğu, toplumsal katılımı nasıl sağladığı, bu hareketin o şehirde yaşayan insanların gündelik hayatları üzerinde etki yaratıp yaratmadığını saptamak ve hangi koşulların sakin şehirde yaşama eğilimi arttırdığını belirlenmesidir.” dedi.

Soyer, projenin toplumsal katılım, işbirliği uzlaşma konularını irdeleyen ilk çalışma olması nedeniyle çıktıların alanda yapılacak diğer çalışmalara öncülük edeceğini ifade etti.

xx           xx           xx

En önemlisi Köyceğiz‘in, 16 özel çevre koruma bölgesinden biri olduğunu hatırlatan Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürlüğü Koruma ve İzleme Daire Başkanı Dr. Ali Özkır’ın sözleri oldu. Şöyle:

Bu bölgede bugüne kadar yaptığımız birçok yatırım var. Ortak yaptığımız projeler var. Köyceğiz’de Cittaslow Projesi’ni desteklediğimizi, elimizden geleni yapacağımızı ifade etmek için burada bulunuyoruz. Köyceğiz sakin kent kavramını kendiliğinden elde etmiş bir bölge. Bunun tescilinin alınması için yapılan çalışmalara da katkı sunmak istiyoruz

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
mehmet kaya 31 Mart 2017 / 19:41

Demek ki, değişim de fayda var. Köyceğiz değişmekle isabetli karar vermiş. Muğla (Menteşe) başkanlar değişti ama zihniyet aynı. Hiçbir halk değişimden korkmaz, değişimi ret etmez ama… Muğla(..!..?…)