Sakin kentte nostaljik berber

Bu haber 22 Mayıs 2014 - 23:59 'de eklendi ve 1.375 kez görüntülendi.

sakşntkentTuristlere Tarihi Tıraş

Sakin Kent unvanına sahip Muğla’nın Ula İlçesi’ne bağlı Akyaka Mahallesi’nde 12 yıldır berberlik yapan Ali Tiriç, turistlerin saç tıraşını eski berber aletleri ile yapıyor. Berber koltuğuna oturan turistlerin tarihi berberlik malzemelerini görünce çok şaşırdığını kaydeden Tiriç, “Eskiler unutulmasın diye, müşterilerimize kısıtlıda olsa belli seçenekler sunuyoruz.  Eski berber malzemelerine genelde yabancılar ilgi gösteriyorlar. Çünkü onlar için bunlar çok özel” dedi.

Cem Durna

Muğla’da ‘Sakin Kent’ (Cittaslow) unvanına sahip Ula İlçesi’ne bağlı Akyaka Mahallesi’nde  yaşayan nostaljik berber, ilerleyen teknolojiye rağmen eski berber malzemelerini kullanarak yaşatmaya devam ediyor.

12 yıldır berberlik mesleğini yapan 26 yaşındaki Ali Tiriç, yerli ve yabancı turistleri, seçenek olarak sunduğu eski berber malzemeleri ile tıraş ediyor. Dükkânında eski Türk parası bulunduran Tiriç, aynı zamanda 70 yıl ile 30 yıl arasında değişen radyo, kandil, saat, enjektör ve aynaları da işyerinde bulunduruyor.

Teknolojinin çok hızlı ilerlediğini işaret eden Tiriç, eski malzemelerin unutulması gerektiğini belirterek, “Teknoloji her gün ilerliyor. Bu yüzden eskiler unutulmasın diye, müşterilerimize kısıtlıda olsa belli seçenekler sunuyoruz. Müşterilerim arasında hem yerli hem de yabancı turistler var. Eski berber malzemelerine genelde yabancılar ilgi gösteriyorlar. Çünkü onlar için bunlar çok özel. Çünkü bu sektörde kendi ülkelerinde iyi bir hizmet alamadıkları için Türk berberlere daha çok ilgi gösteriyorlar” dedi.

Yabancı ülkelerde tıraşların hızlı olduğunu söyleyen Tiriç, “Kendi ülkelerinde hızlı tıraş oluyorlar. Burada daha yavaş ve ilgi alakaya değer veriyorlar. Eski malzemeleri seçenek olarak sunuyoruz. Zaten sadece eski malzeme için tıraş olmaya gelen turist müşterilerim var. Türk berberlerin özellikle tıraş kültüründe, kulak temizleme, burun temizleme, yanak tüylerini temizleme ateşle yapılıyor. Bu özellik turistlerin çok dikkatini çekiyor. Onlar için bu görülmeyen bir şey” diye konuştu.

Berberde tıraş olan Elektrik Mühendisi İrlanda vatandaşı, Ciaran Burus,  eski aletlerin yaşatılıyor olmasının çok güzel olduğunu belirtti. 16 yıldır Akyaka’ya gelip gittiğini son 5 yıldır Akyaka’da yaşadığını söyleyen Burus, “Eski metotların canlı tutulması güzel bir sistem. Aynı zamanda turistlerin buraya gelerek değişik bir şekilde tıraş olmaları cilt bakımı olsun, masajı olsun, Avrupa da pek görülmeyen şeyler. Belfast’ta en kalabalık berber shopları, Türklerin çalıştırdıkları berber shopları. İrlandalıların geleneksel çalıştırdıkları berber dükkanları doğru dürüst müşterilerin gitmediği yerler” diye konuştu.

Türkiye’de tıraş olmanın kendisini rahatlattığını ifade eden Burus, sözlerine şöyle devam etti:

“Ben buraya oturuyorum. Kendimi o andan itibaren çok rahat hissediyorum. Hemen 5 dakikada bitmiyor. Berber daha fazla zamanını alıyor ve sen kendini daha konforlu hissediyorsun. Ateşle kulaklarda, burunlarda ve gözaltlarında bulunan tüylerin alınması farklı bir şey. Normalde makasla kulaklardaki tüyler alınır. Bu sistemle zaten tamamına giremiyorsunuz, bu olay sadece Türk berberlerde olan tecrübeli değişik bir sistem.”

Fransa’dan Türkiye’ye Erasmus öğrencileri olarak gelen Valentin Seite, “Fransa’ya göre burada tıraş olma sistemi çok daha güzel. Zamanımız var. Oturuyoruz muhabbet ediyoruz. Bu yüzdende kendimizi daha rahat hissediyoruz. Tabi eski metotların uygulanması içinde de zamana ihtiyaç var. Ama berber neslinin bu şekilde devam ettirilmesi de bana göre çok güzel. Bu yüzden de bu malzemelerin burada bulunması çok güzel ve çok hoş” şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.