Sakin Kentte “Akil” protestosu

Bu haber 26 Mayıs 2013 - 20:44 'de eklendi ve 1.716 kez görüntülendi.

akillereakyakaengeli132135465413Muğla’nın sakin kenti Akyaka’da sessizlik Akillerin gelişiyle bozuldu. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde öğretim görevlileriyle akillerin toplantısı sırasında alınan geniş önlemler sonucu kötekli kampüsünde kuş uçurtulmadı. Gençler toplantıların ikinci ayağının yapıldığı Akyaka’ya giderek yürüyüşe geçip Akilleri protesto etti. İçinde CHP’lilerin de bulunduğu TGB ADD ağırlıklı gençlere tatilciler de alkışlarıyla destekledi.
Hasan Telli
Muğla’nın sakin kenti Akyaka’da sessizlik Akillerin gelişiyle bozuldu. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde öğretim görevlileriyle akillerin toplantısı sırasında alınan geniş önlemler sonucu kötekli kampüsünde kuş uçurtulmadı. Gençler toplantıların ikinci ayağının yapıldığı Akyaka’ya giderek yürüyüşe geçip Akilleri protesto etti. TGB ve ADD ağırlıklı yaklaşık 200 kişilik topluluğu tatilciler de alkışlarıyla destekledi.
MUĞLA’DA TEPKİ YOKTU
Ege Bölgesinde 8 ilde çözüm süreci ile ilgili sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, siyasi partiler ve şehit yakınları ile görüşen Akil İnsanlar Heyeti Ege Bölgesi Grubu’nun son durağı Muğla oldu. Avni Özgürel başkanlığında Muğla’daki temaslarına başlayan Akil İnsanlar Heyeti ilk olarak, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde akademisyenlerle bir araya geldi. Muğla’daki toplantıya Arzuhan Yalçındağ ve Tarhan Erdem katılmazken, Avni Özgürel, Fuat Eyman, Hasan Karakaya, Fadime Özkan, Fehmi Koru ve Baskın Oran katıldı. Üniversitenin kampusu içinde provokasyonlara karşı yaklaşık 250 polis güvenlik önlemi aldı. Ancak Akil İnsanlar, diğer illerin aksine Muğla’ya gelişlerinde herhangi bir tepki ile karşılaşmadılar.
Akil İnsanlar Ege Bölgesi Grubu Başkan Vekili Avni Özgürel yaptığı açılış konuşmasında, mevcut hükümet 11 yıldır iktidarda olması rağmen son 5 yılda fiilen ülkeye muktedir olduğunu belirterek, “Demokrasinin inşası noktasında 2023 hedefi ve şu ara sadece AK Parti tarafından sesli ifade ediliyor ama, aslında mecliste bulunan üç büyük partinin programında Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı hedefi mevcut. Cumhuriyetin 100. yılına demokrasinin bütün eksiklerini gidermiş modern, çağdaş olarak kucaklama kararı var.” dedi.
AKYAKA’DA PROTESETO EDİLDİLER
Akiller heyeti Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesindeki görüşmelerin ardından Akyaka’ya geçti. Daha önce Muğla’da Ticaret Odasında yapılacağı duyurulan toplantı güvenlik gerekçeleriyle Akyaka’da Yücelen Otel’e kaydırıldı. Akyaka’da müşterilerin dışında kimse otele alınmadı. Akyaka’da geniş güvenlik önlemleri alan jandarma TGB’li gençlerle ADD’nin öncülük yaptığı yürüyüşe engel olmadı. Ellerinde Türk Bayraklarıyla “Mustafa Kemal’in Askerleriz” sloganı atan topluluk elerlide “Türk, Kürt kardeştir, Amerika kalleştir” pankartı ile Akyaka Belediyesinin önünden sahile ve oradan Yücelen Otelin önüne kadar yürüdü. Daha sonra otel girişinde toplanan gurup Akillerin görüşmeleri bitinceye kadar oradan ayrılmayıp, sloganlar attılar. Bir ara içeriden gelen haber ile protestoculardan temsilciler istendi. Belirlenen temsilciler içeri alınırken, bazıları ellerinde Türk Bayrağı ile içeriye girmek istedi, ancak o şekilde girmelerine izin verilmedi.
Gençlerin protestoları devam ederken akiller otelde önce sivil toplum örgütleri daha sonra Muğla’nın yerel basın mensuplarıyla görüşmeler yaptı. Görüşmelere gazeteciler alınmadı. Ancak daha sonra Akiller Muğla Basını yerel temsilcilerini ayrıca alıp, görüşlerini dinlediler.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
nalan tezcan 27 Mayıs 2013 / 10:19

muğlaya gelen akillerden muğla halkının haberi olmadığından tebki olmamıştır.üniversiteye gideceklerine gelselerya insanlarla halkla toplantıya sorulan sorulara cevap verselerdi. muğlanın haberi bile yoktu. heryer polis kaynıyor diye insanlar birbirlerine sorarak muğlaya akillerin geldiğini öğrendik.tepki ondan olmamaıştır.yoksa muğlada herkes akilleri bekliyorlardı.