“Sakin Kent”, UNESCO gündeminde « Hamle Gazetesi

“Sakin Kent”, UNESCO gündeminde

Bu haber 06 Mayıs 2013 - 17:47 'de eklendi ve 887 kez görüntülendi.

sakinkentunesco123134654Türkiye’nin (Cittaslow) Genel Sekreterliği tarafından kabul edilen 6 Sakin Kenti’nden biri olan Gökova Körfezi’nin Sakin Kenti Akyaka şimdi de UNESCO gündeminde. Akyaka Belediye Başkanı Ahmet Çalca’nın Dışişleri Bakanlığı aracılığı ile üç ay önce “Dünya Mirası” lisitesinde yer almak için yaptığı başvuru UNESCO’nun gündemine alındı.
Özcan Özgür
Türkiye’nin (Cittaslow) Genel Sekreterliği tarafından kabul edilen 6 Sakin Kenti’nden biri olan Gökova Körfezi’nin Sakin Kenti Akyaka şimdi de UNESCO gündeminde. Akyaka Belediye Başkanı Ahmet Çalca’nın Dışişleri Bakanlığı aracılığı ile üç ay önce “Dünya Mirası” lisitesinde yer almak için yaptığı başvuru UNESCO’nun gündemine alındı.
Beldedeki biyolojik çeşitliliğin, tarihi ve kültürel yapının korunup gelecek kuşaklara aktarılmasına katkı sağlaması amacıyla UNESCO’da yer almaya hazırlandıklarını belirten CHP’li Başkan Çalca, 2010 yılında “Sakin Kent” unvanını aldıklarını, şimdide UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer alacaklarını söyledi.
Gökova Havzası’ndaki beldelerinin alan yönetimine göre planlandığını belirten Başkan Çalca, beldelerinin “Sakin Kent” ilan edilmesiyle günübirlik ziyaretçi sayısında ciddi artış yaşandığını, farkı bir turizm yaptıklarını belirterek şunları söyledi:
“Akyaka ve Gökova Havzası’nın biyolojik çeşitliliğinin dünya mirası kabul edilmesi yönünde başvuruda bulunduk. Bölgede yaşayan insanları bilinçlendirme çalışmalarının ardından Muğla Valiliği ve Akyaka Belediye Başkanlığı olarak Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğüne başvurumuzu yaptık. Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğü de Akyaka Havzası’nın dünya mirası kabul edilmesini uygun görerek hazırlanan dosyayı Dışişleri Bakanlığının Su ve Çevre Bölümüne gönderdi. Dışişleri Bakanlığı, ilerleyen günlerde Avrupa Birliği UNESCO bölümüne başvurumuzu sunacak.”
UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde Akyaka’nın, Gökova Körfezi ile yer alabilmesi için gerekli tarihi ve kültürel özelliklere sahip olduklarına dikkati çeken Başkan Çalca, “Dünya mirası olarak ilan edilen denizsel yaşam alanında 4, karasal yaşam içerisinde 15 canlı türümüz var. Bu türler özel ekosistemde yaşadığı için bu coğrafyanın tamamı dünya mirası ilan edilmiş olacak. Beldenin Dünya Miras Alanları Geçici Listesi’ne alınmasıyla Türkiye’de ilk kez biyolojik çeşitliliği olan bir coğrafya dünya mirasına alınmış olacak.” dedi.
Dünyanın farklı bölgelerinde 20’ye yakın “Dünya mirası” ilan edilen bölge bulunduğunu belirten Başkan Çalca bölgelerinde yaşayan insanların geçim kaynağının turizm olduğunu, betonlaşmanın ve her şey dahil anlayışının dışında gerçekleştirdikleri bu turizmin kite sörf, kano, yamaç paraşütü, dağ tırmanma parkuru, bitki izleme, kuş gözleme gibi alanlarla çeşitleneceğini kaydetti.
Başkan Çalca, doğa içerisinde bireysel faaliyetlerin yapılabileceği, kültürel değerlerin ve iyi tarım uygulamalarının sunumunun yapıldığı bir coğrafya ortaya çıkarmayı amaçladıklarını ifade ederken şöyle devam etti:
“Bölgede sürdürülebilir turizmin başkenti olmayı hedefliyoruz. Yaptığımız çalışmalar ile bu amaca doğru hızla ilerliyoruz. Belirli bir planlama kapasitesi oluşturarak, yeni alanları imara açmıyoruz. Gökova Havzası, uluslararası alanda ‘Sakin Kent’ belgesiyle marka gücünü artıracak. Kaliteli hizmet sunumuyla gelir grubu yüksek insanlara hizmet eden bölge olacağız. Ula, diğer ilçelere göre biyolojik zenginliklerine değer veren, mimari kimliğini koruyan, kültürel mirasını gelen ziyaretçileri ile paylaşan bir bölge.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.