Sahipsiz mezarlar dualarla taşındı

Bu haber 11 Temmuz 2013 - 10:07 'de eklendi ve 917 kez görüntülendi.

mezarlartasindi4121654941323Milas’ta daha önce mezarlık olan ve şehir yapılanmasının dönemsel değişikliğinde taşınarak yerini okul ve benzeri sosyal alanlara bırakan bölgedeki spor tesisi yıkılması ve yeni bir spor tesisi için başlatılan sondaj çalışmalarında ortaya çıkan sahipsiz mezarlar bugün dualarla şehir mezarlığına taşındı.
Haber Merkezi
Milas’ta daha önce mezarlık olan ve şehir yapılanmasının dönemsel değişikliğinde taşınarak yerini okul ve benzeri sosyal alanlara bırakan bölgedeki spor tesisi yıkılması ve yeni bir spor tesisi için başlatılan sondaj çalışmalarında ortaya çıkan sahipsiz mezarlar bugün dualarla şehir mezarlığına taşındı. Edinilen bilgiye göre, sondaj çalışması sırasında insan kemiklerine rastlanılmasının ardından, kemikler belediye imamı ve çalışanları tarafından İslami şartlara göre bulundukları yerden çıkarılmaya başlandı. Açılan mezarların duruş şekilleri ve arkeolojik incelemelerine göre müslüman ve yakın dönem mezarları olduğunu belirten yetkililer “sit alanı içerisindeki çalışmalar müze görevlilerimizin denetinde gerçekleştiriliyor. Burası da üçüncü derecede sit alanı. Yaklaşık yarım asır önce burası Hayıtlı Mezarlığı olarak kullanılıyordu. Daha sonra şehir planlarında yapılan değişikliklerle yeni Milas – Bodrum karayolu üzerinde yeni şehir mezarlığı yapıldı. Mezarların büyük bir bölümü yeni mezar alanına taşındı. Fakat kimsesiz olan yada yakınları daha önceden şehri terk edenlerin mezarları bu bölgelerde kaldı. Onun için bu bölgelerde yapılan her türlü kazıda mezarlara rastlamak mümkün” dediler.
Milas Belediyesi imamı ve mezarlık işleri personelleri tarafından dualarla mezarlarından çıkarılan insan kemikleri, yine dualar eşliğinde Milas Şehir Mezarlığı’na götürülerek belirlenen alana toplu olarak gömüldüler. Sondaj alanındaki 8 mezar taşınırken alan dışındakilerinde aynı çalışma ile defnedileceği öğrenildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.