Sahipsiz kalan İztuzu Plajı’nı halk temizledi

Bu haber 24 Ocak 2015 - 1:25 'de eklendi ve 566 kez görüntülendi.

sahipsizzzÇevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca özelleştirilme kapsamına alındığından itibaren tartışmaların bitmediği dünyaca ünlü İztuzu Plajı, bölgede yaşanan halk tarafından temizlendi.

Haber Merkezi

İztuzu Plajı’nın işletilmesi konusunda sahipsiz kalan plajda çevre kirliliğinde artış gözlendi. Kirliliğe kayıtsız kalmayan halk ve sivil toplum kuruluşlarının öncülüğünde oluşturulan 50 kişilik ekip, 2 saat içerisinde 60 torba dolusu atık topladı.
Plaj temizliğine katılan 70 yaşındaki Emine Şahin; “İztuzuna çöp toplamaya geldik gençlere tavsiyem çöpleri atmasınlar. Ben 1 poşet çöp topladım. Burada çok çöp var, bardak, ilaç kutusu, zirai ilaç atıkları, kuş ölüleri var. Torunlarımızın ve gençlerimizin geleceği için şu sahillerimizin tertemiz olması lazım. İnsanlarımız lütfen buraya çöp atmasınlar, getirdikleri çöpleri lütfen çöp bidonlarına koysunlar” diye konuştu.
60 yaşındaki Hollanda uyruklu yerleşik yabancı Maria Jonker ise, “Bizim gönüllü grubumuz, 2 yıldan beri kanalda temizlik yapıyor. Bugün özel bir temizlik kampanyası vardı. Ben sosyal medyadan reklam yaptım. Muhtemelen 40 kişi kadar vardı, çok mutluyum fakat üzgünüm ki bugün hiç tekne kaptanı görmedim” şeklinde konuştu.
Temizlik organizasyonunun gerçekleşmesine katkı sağlayan Ortaca Kent Konseyi Başkan Yardımcısı Mehmet Sertkaya, “Kanal temizliği yaptık, kanal boyunca İztuzu’na kadar ulaştık. İztuzu’nda maalesef uzun zamandır hiçbir çalışma yapılmadığı için, kötü görüntüler var. Yaklaşık olarak 60-70 çuval çöp topladık” dedi.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.