Sahillerde Talan Olabilir! « Hamle Gazetesi

Sahillerde Talan Olabilir!

Bu haber 19 Haziran 2014 - 0:00 'de eklendi ve 2.505 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Ortaca’nın Dalyan Mahallesi’ndeki İztuzu Kumsalı, Dalyan belde iken Dalyan Belediyesi tarafından işletiliyordu.  MuğlaBüyükşehir” statüsüne geçince Dalyan Ortaca’nın mahallesi oldu. Bu durumda İztuzu Kumsalı’nın Ortaca Belediyesi tarafından işletilmesi gerekmez mi?

Gerekmezmiş…

Muğla Valiliği’nce Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen MELSA’nın yerine acilen kurulan MUÇEV ( Muğla Turizm Çevre Vakfı) kumsalı 5 ortaklı DALÇEV A.Ş’ye kiralamış.

Ortaca Belediyesi bu durumdan MUÇEV tarafından yapılan telefondan haberdar olmuş. Zahmet olmuş. Telefon etmeseler de olurmuş yani!

xx        xx        xx

İztuzu Kumsalı’nın DALÇEV A.Ş.’ye 8 yıllığına verilmesi Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik’i haklı olarak isyan ettirmiş. Güya MUÇEV, Dalyan Belediyesi kira bedelini arttırmadığı için İztuzu Kumsalı’nı daha yüksek para verene vermiş. Sanki ortada Dalyan Belediyesi varmış…

Ortaca Belediye Başkanı Karaçelik de sanki başlarına geleceği biliyormuş gibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın vakfı TUÇEV’in Başkanı ile günler önce görüşmüş. Geçen yıl Dalyan Belediyesi’nin 867 bin lira kira ödediğini anımsatıp, 1 milyon lira teklif etmiş. Vakıf Başkanı tam bir “tüccar zihniyeti” içinde daha fazla teklif edildiğini söylemiş.

Sonra da Ortaca Belediyesi’ne MUÇEV’den bir telefon geliyor, “İztuzu Kumsalı DALÇEV A.Ş.’den filanca şahsa verilmiştir” deniliyor!

xx        xx        xx

Doğrusu ben anlayamadım. Anlatan da yok!

Muğla’nın günübirlik sahil işletmeleri “pazarlık usulü” ile mi kiraya veriliyor? Eğer öyleyse ihale kanununda böyle bir şey var da biz mi bilmiyoruz?

Sahillerde talan mı var?” başlıklı yazımda tavşan fıkrası anlatmıştım. Artık tavşanlaşmaya başladık… O yazımda vurguladığım gibi sormaya devam edeceğiz.

Bakanlık Vakfı TUCEV’in yüzde 50 hissesine sahip olduğu MUÇEV 30 Mart seçiminden sonra alelacele kurulurken, DALÇEV A.Ş.’de mi yeni kuruldu?

DALÇEV adı kulağa hoş geliyor…

DALÇEV A.Ş.’nin ikisi yabancı beş ortağı bulunuyormuş. Başkanı Ramazan Oruç… Diğer iki Türk ortak ta Cumali Oruç ve Ahmet Oruç. Şirket aile şirketi değil, anonim… Şirketin diğer iki İngiliz ortağı ise Ramazan Oruç kadar ilginç isimler…

Malcolm Gray İngiltere’de büyük bir basın yayın kuruluşu sahibiymiş. Öteki rugby oyuncusu Cars Bentley

Dalyan nire, İngiltere nire? Tatil köyü, yıldızlı tesis kurup işletseler anlamak mümkün… Sahil işletmesinde biri ünlü bir oyuncu, öteki medya patronu iki İngiliz’in işi ne?

Ramazan Oruç da hiç yabancı gelmiyor. 30 Mart yerel seçiminde AK Parti’nin Ortaca Belediye Meclis Üyesi Aday listesinin dördüncü sırasındaki Ramazan Oruç bu Ramazan Oruç olmasın?

xx        xx        xx

Bu günlerde Ortaca’da kıyametler kopuyor. Bundan 10-15 gün kadar önce de Fethiye’de kıyametler kopuyordu.

Daha önce kapanan İl Özel İdaresi kuruluşu olan MELSA tarafından işletilen Ölüdeniz Kumburnu Kumsalı günü birlik alan ve tesisleri de Ankara’dan ve Bursa’dan bir firmaya ihale edildiği iddiaları üzerine Fethiye’deki sivil toplum kuruluşları Ölüdeniz’de bir tepki eylemi gerçekleştirmişlerdi. Eylem mi işe yaradı ne oldu ise Kumburnu ihalesinin iptal edildiği söyleniyor. Bilmiyoruz. Bilgi veren yok…

Bu konudaki yazılarımdan birisi “Sahillerde Talan mı Var?” başlığı taşıyordu. Bu yazıma “Sahillerde Talan Olabilir” başlığı atmak durumunda kaldım.

Sahillerden kokular geliyor…

Söylenenlere göre, Ölüdeniz Kumburnu Sahili AK Parti’nin Muğla yerel kurmay heyetinden birinin oğluna verilmiş!

Bilmiyoruz.  Bilgi veren yok. Ama öğrenmek istiyoruz…

xx        xx        xx

Soru çok. Yanıtı yok… Ama biz sormaya devam edeceğiz.

Dalyan İztuzu Kumsalı Ortaca Belediyesi tarafından kapanan Dalyan Belediyesi’nin geçen yıl ödediği rakamın üzerine çıktığına göre kumsal neden Ortaca Belediyesi’ne verilmedi?

Yetkililer  “Daha çok veren var. Ona vereceğiz.” demiş. O AK Parti Ortaca Belediye Meclis Üyesi Adayı Ramazan Oruç muydu?

Hem “Daha çok veren” ne demek? Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çevrenin, şehrin bakanlığı mı yoksa “tüccarı” mı? Sahi Bakanlık veya Valilik o yerleri neden doğrudan ihaleye çıkarmıyor da araya “vakıf” koyuyor.

Vakıf kira gelirleri ile ne yapacak? MELSA “kamu yararına” hangi hayırlı işe para harcadı da kira gelirinin yarısını da Ankara’ya gönderecek olan MUÇEV Muğla’da kamu yararına hangi işe para harcayacak?

xx        xx        xx

Bir kere daha altını çizmekte yarar var.

MELSA dönemin Valisi Dr. Lale Aytaman tarafından Muğla’nın el sanatlarının canlandırılması, hediyelik ürünler haline getirilmesi ve kadınların istihdamı için kurulmuştu. Aytaman Muğla Milletvekili seçilip gidince bu hedeften uzaklaşıldı.

Şimdi soralım:

Adına ister MELSA, ister MUÇEV ve ister sahil kavgası deyin, yaşanan kavga Büyükşehir Belediyesi kuruluşu haline gelen MELSA’nın ve Muğla Valiliği’nin yerine kurduğu MUÇEV’in üniversitelerde tez konusu olan “MELSA projesinin” ruhuna dönülmesi kavgası mı yoksa “örtülü ödenek” yaratma kavgası mı?

xx        xx        xx

Bir de unutmadan, anımsatayım.

Dr. Lale Aytaman’ın kurduğu MELSA’dan önce Muğla’nın günübirlik alanları Ankara’dan ihale ile kiraya verilirdi.

O yıllarda Muğla sahillerinde “mafya” cirit atardı. MELSA ile o mafya düzeninin de önü alınmıştı.

Umarız Muğla o günlere geriz gitmez.

xx        xx        xx

Aslında soru çok. Köşem sınırlı. Son bir soru:

Dalyan’ın İztuzu Kumsalı gerçekten ihale edildi ise o ihaleye Ortaca ve Köyceğiz Belediyeleri neden davet edilmedi? O ihale Muğla’da hangi yerel gazetede duyuruldu?

Belki MUÇEV’in yeni kurulduğu için parası yoktur. Bari basın açıklaması yapsaydınız da haber yoluyla duyuru yapmış olsaydınız!

Bir de o içinden kokular gelen Muğla’ya Hizmet Vakfı MUÇEV’in neresinde?

Ben Sayın Valimiz Mustafa Hakan Güvençer’e güveniyorum.  Muğla’yı şaibeden ve talandan kurtaracaktır…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI
MESUT YAZAN 19 Haziran 2014 / 09:14

Sayın Özgür, çok güzel bir olaya temas diyorsunuz. MUÇEV aracılığı ile neler dönüyor bilemiyorum ama partimizin adının karıştırılması yanlış.. iztuzu sahilini belediyenin işletmesi son derece doğru buna katılıyorum. birinci öncelik kamu yararı gözetilmesi olması gerekirdi. nasıl oldu anlayabilmiş değiliz… umarım hatadan dönülür… sizleri destekliyoruz…

şahin gümüş 19 Haziran 2014 / 11:10

Günaydın özcan bey 14 yıldır hükümetin yaptıklarının muğla özelinde yeni farkına vardınız bunlar için bu uygulamalar daha başlangıç durmak yola devam edecekler iztuzuna günübirlik tesis adı altında yakında otel ve tatil köylerini de yaparlar sizde turizm gelirlerimiz artıyo diye yazarsınız

Mehmet Keza KUNDAKÇI 19 Haziran 2014 / 17:04

Ortaca adına,Dalyan adına,memleketimiz adına çok üzücü bir konu,yazdığınız bu detaylı objektif yazınız için öncelikle çok teşekkürler,yüreğinize sağlık kaleminize sağlık,ÇOK ÇİRKİN BİR OYUNLA KARŞI KARŞIYAYIZ,ne yazayım,diye buraya baktığımda MESUT YAZAN kardeşimizin (bir önceki Ortaca AKP İlçe Başkanı)böyle açık sözlü,uürekli ve memleket sevdalı bir yorum yazdığını görmekten çok mutlu oldum,kendisine de tebrik ediyorum,sağolsun,ben öncelikle bu VAKIF işlerine AKIL SIR erdiremedim,NE ZAMAN KURULUR ? NİYE KURULUR ? İZTUZU’nu BU VAKIFLARA KİM VERDİ ? NİYE VERDİ ? çok yazık olmaz inşaallah,selam ve saygılarımla,