Sahiller yabancı turistlere kaldı

Bu haber 17 Eylül 2013 - 17:27 'de eklendi ve 895 kez görüntülendi.

sezonyapiliyor12135416541631316313Okulların açılması ile birlikte Muğla kıyıları yabancı turistlere kaldı. Tesis sahipleri bugünden gözlerini 15 Ekim Kurban Bayramı’na çevirdi.
Özcan Özgür
Okulların açılması ile birlikte Muğla kıyıları yabancı turistlere kaldı. Özellikle yerli turiste hitap eden Akyaka, Ören, Datça, Turgutreis gibi küçük turizm merkezleri adeta suyu çekilmiş kuyuya döndü. Tesis sahipleri bugünden gözlerini 15 Ekim Kurban Bayramı’na çevirdi.
Muğla kıyılarında plajlar, okulların açılması nedeniyle yerli tatilcilerin yaşadıkları kentlere dönmesi sonucu özellikle küçük turizm merkezlerindeki tesisler boşalırken, plajlarda doluluk yabancı turistlerle devam ediyor.
Yerli turistin bir anda çekildiği ilçelerin başında Bodrum geliyor. Bodrum’da okulların açılması ile birlikte sadece yerli turisti çalışan tesisler değil, ikinci konutlarda boşaldı. İlçenin plajları özellikle son iki haftadır Norveç, İsveç, Danimarka ve Finlandiya gibi kuzey Avrupa ülkelerinden gelen turistlerle doldu. Hava sıcaklığının 34, deniz suyu sıcaklığının ise 22 derece ölçüldüğü Bodrum’da plajları yabancı turistler doldurdu.
BODER (Bodrum Otelciler Derneği) Başkanı Halil Özyurt, yerli turistin dönüşüne rağmen sezonun sona ermediğini belirtirken, “Yerli turist gitti, ama sezon bitmedi. Bu sene iyi bir sezon geçirdik. Yabancı turistlerle doluluk devam ediyor. Bu Kasım’ın ortalarına kadar devam eder. Hava müsait” dedi.
Özyurt konuşmasına şöyle devam etti:
“Her sene bu günlerde yerli turist muhabbeti yapıyoruz. Oysa okullar daha geç, hiç değilse Ekim ortalarında açılabilir. 3-4 aylık sezonla turizm olmuyor. Muğla’da hava sıcaklığı kış ortasında İskandinav ülkelerine göre çok sıcak. Ayrıca Muğla’nın bir Tıp Fakültesi ve özel hastaneleri var. Bu bizim için önemli bir avantaj. Kışın yabancıların emeklilerini ağırlayabiliriz. Bu yönde çalışma yapmalıyız.”
Bu arada Muğla’dan yerli turist çekilirken, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne gelen öğrencilerle il merkezindeki eğlence yerleri dolup taşarken, başta Akyaka Plajları olmak üzere Muğla plajlarının hareketliliğine doping gelmiş oldu.
Akyaka Belediye Başkanı Ahmet Çalca, “Akyaka’da yabancı turistte var. Ancak biz daha çok soft turizm arayan yabancı ile birlikte genellikle yerli turistin çekim merkeziyiz. Okulların açılmasından ciddi anlamda etkilendik tabi. Ancak hafta sonları yıl boyunca gelinen bir merkeziz. Tesislerimizin önemli bir bölümü açık. Önümüzde Kurban Bayramı var. Bayramla son bir hareketlilik daha yaşarız” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.