Şahidi Külliyesi’ne Kavuşuyoruz

Bu haber 15 Haziran 2015 - 23:59 'de eklendi ve 750 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Şahidi Camii ve Türbesi’nin içinde bulunduğu mekan, nihayet hapishane olmaktan kurtarılıyor. Özgün değirmi iç mekanıyla tam bir Mevlevihane olan cami, yanındaki türbe, bahçedeki ağaçlarla tam bir eski zaman mekanı olan külliye, şimdi, etrafındaki duvarlar yıkılarak, önce özgürlüğüne, sonra da yanındaki Şahidi evi ile birleşerek külliye olma özelliğine kavuşuyor.

2009’da, bu konuyu Hamle’de şöyle dile getirmiştim:
“Sempatik bir cami… Mütevazi bir türbe… Minik bir yeşil alan… Serviler, zeytinler, badem ağaçları ve çiçekler… Tarihe küsmüş mezar taşları… Ve yüksek mi yüksek duvarlar… Tüm güzellikleri sokağa kapatan yüksek duvarlar… İçerideki güzelliği insanlar görmesin diye yükseltilmiş duvarlar… Oradaki kültürü gözlerden gizleyen duvarlar… Hapishane duvarı gibi yüksek ve muhkem duvarlar… Hele ana kapıyı; ana kapının ihtişamını yerle bir eden o eciş-bücüş, kişiliksiz duvarlar… Tüm insanlığın alabildiğine özgürlüğe doğru koştuğu zamanımızda, kültür mirasımızı tutsaklaştıran; tutsaklaştırıp mahzunlaştıran duvarlar… Adı yüzyılları aşıp gelen Şâhidî’nin sesinin çarptığı duvarlar… Beton kadar soğuk, taş kadar sert bakan duvarlar… Korumaktan çok gizlemeye yarayan duvarlar…
Ey Muğlalılar!…. Ey yöneticilerimiz!… Gelin el birliği edelim ve Şâhidî’yi özgürleştirelim. O yüksek duvarları yıkalım. O kültürü ve o güzellikleri, yoldan geçenlerin gözleriyle, duygularıyla buluşturalım. Sonra da, o bahçeyi ve kırık dökük mezar taşlarını düzenleyip Muğla’nın şânına lâyık rekreatif bir mekân hâline getirelim; Şâhidî de soluk alsın, o mahalle de, Muğla da… Şâhidî’ye mapusluk yakışmıyor; Şâhidî’nin mapusluğu ise Muğla’ya hiç yakışmıyor.”
İşte şimdi Şahidi Camii, batı tarafındaki Şahidi evi ile birleştirilerek bir külliye halinde düzenleniyor. Ahmet Davudoğlu, 2012’de Dışişleri Bakanı olarak geldiğinde verdiği talimat, nihayet hayata geçiriliyor ve Şahidi Camii hem özgürlüğüne kavuşuyor hem de orada güzel bir külliye oluşuyor. Sayın Valimiz Amir Çiçek, geldiği günden beri Şahidi Külliyesi’ne büyük bir ilgi duymuştu; sadece ilgi duymamış ve yıllardan beri dediklerimizi de duymuştu. Şahidi Evi’nin kamulaştırması bittikten sonra, derhal inşaata başlandı ve önce cami özgürlüğüne kavuşturulup bir gecekondu özelliği gösteren müştemilatı yıkıldı. Şimdi inşaat hızla devam ediyor.
Yıllardan beri, en az 30 kadar yazı yazmıştık Şahidi, cami ve türbe için. İnşallah Muğla, tarihine yakışan ve manevi değerlerinden birine sahip olduğunu gösteren yeni bir kültür mekanına kavuşuyor. Başta Sayın Valimiz Amir Çiçek olmak üzere, Allah vesile olanlardan razı olsun.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reşat öztepe 28 Haziran 2015 / 18:05

Değerli Hocam; yıllardır yazıyorsunuz,dillendiriyorsunuz Tarihi miraslarımızı. İnşaallah Şahidi Hazretleri gün yüzüne çıkar. Darısı da Ula da bulunan Oğlu Hüsameddin Efendi hazretlerinin Türbesine olur. Kocaman çınar’ı geçende kaybettik. İki Selvi var idi biri baş ucunda diğeri ayak ucunda. Ayak ucundaki Kara selvi yaşlandı mı? yoksa etrafındaki olan biten olumsuzluktan mı yoksa da bakımsızlıktan mı? yıkıldı. Gündemde tuıtuduğunuz için Allah sizden razı ve hoşnut olsun. sağlıcakla kalınız.