SAHİ ÜNİVERSİTE KAÇ YAŞINDA?

Bu haber 18 Nisan 2012 - 0:00 'de eklendi ve 962 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bu yazının başlığı “Üniversite’de tarihi bir gün” olacaktı. Dünkü yazımda da “Aslında o gün sadece o nahoş olay yaşanmadı. Güzel şeylerde oldu…” diyecektim… AK Parti Muğla Milletvekili Sayın Ali Boğa’nın dün ele almak durumunda kaldığım açıklamasının ardından başlık böyle oldu:

“Sahi Üniversite kaç yaşında?”
Bu soruyu daha önce Hamle’deki köşesinden Muğla Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Namık Açıkgöz de sormuştu. Gözden kaçırmış olanlar Prof. Dr. Açıkgöz’ün yazısının tamamını Hamle’nin internet sitesinden (hamle48.com) okuyabilir.
 
xx     xx     xx
Yazısına “Muğla Üniversitesi kurulalı 38 yıl mı oldu, 20 yıl mı?” diye başlayan Prof. Dr. Açıkgöz şöyle devam ediyordu:
“Üniversitedeki faaliyetlere bakarsak, Muğla Üniversitesi kurulalı 20 yıl olmuş. Bazı Muğlalılara bakarsak 38 yıl olmuş.
Adı ‘Muğla Üniversitesi’ olan yüksek öğretim kurumu, 3 Temmuz 1992 yılında, 3837 Sayılı Kanun ile kurulmuştur.
Bu bilgiye bakarsak, Muğla Üniversitesi 20 yaşında.
O zaman 38. yıl konusu nereden çıktı?…
38. yıl konusu şuradan çıktı: Muğla’da ilk yüksek öğrenim kurumu 1974 yılında (Üniversitenin web sayfasında bu tarih 1975 olarak yazılmış.) kurulan Muğla İşletmecilik Yüksekokulu (MİYO)’dur.  Yani, Muğla bir yüksek öğrenim kurumu ile o yıl karşılaşıyor.  Prof. Dr. Cenap Birgili merhum ilk müdür. İlk hocalardan biri olan Prof. Dr. Arslan Eren hâlen aramızda.”
 
xx     xx     xx
Evet, aslında o gün sadece o nahoş olay yaşanmadı. Güzel şeylerde oldu…
Muğla Üniversitesi’nin 20. Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri açılış töreninde yer alan panelde MİYO’nun kurulmasında başrolde olan dönemin Adalet Partisi (AP) iktidarı Bakanı İlyas Karaöz ile Muğla Üniversitesi’nin kuruluşunda başrolde olan dönemin DYP-SHP Koalisyon iktidarının Bakanı Erman Şahin’in yan yana getirilmesi ile tarihi bir gün yaşandı. Kurucu Rektör Prof. Dr. Ethem Ruhi Fığlalı ile dönemin Muğla Valisi Dr. Lale Aytaman’ın da Prof. Dr. Arslan Eren ile birlikte panelist olarak düşünülmüş olmaları çok isabetli olmuştu…
Belleklerimiz tazelendi. Üniversite’nin ne zorluklarla kurulup, ne zorluklarla bu günlere getirildiğini panelistlerden ibretle dinledik. Fığlalı hocanın “Getireceğimi söylediğimde, hayal dediler ama ben çocuklarım için 54 km’den içme suyu getirdim.” derken gözlerinin nemlendiğine en önden tanık oldum…
 
xx     xx     xx
Aynı Fığlalı Muğla Üniversitesi’nin Erman Şahin’in bakan olmaması halinde 20 yıl önce kurulan 20 üniversitenin içinde yer almasının mümkün olamayacağını anlatırken, “Erman Şahin benim Muğla’da tanıdığım bir yiğit adamdır” diyordu. Çünkü Erman Şahin üniversitemiz ile ilgili bir kararın (Fığlalı YÖK Üyesi iken profesörlük başvurusu reddedildiği için) dönemin Başbakan’ı Çiller’e takılınca “Bu karar çıkmazsa bakanlıktan istifa ederim.” diyebilmiş ve kararın geçmesini sağlamıştı!
MİYO’yu anlatan İlyas Karaöz, “6. Beş Yıllık Plan’a göre bir yerde üniversite açılabilmesi için orada en az iki fakülte bulunması gerekiyordu. Temel ilke buydu. 1974’te A.İ.T.İ.A’ya bağlı kurulan MİYO Muğla Üniversitesi’nin kuruluş gerekçesini teşkil ediyordu. Yani M.Ü.’nin kuruluş gerekçesi önceden hazırlanmıştı.” derken, Panelistlerden eski MİYO Müdürü, M.Ü. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arslan Eren bu gün üniversitenin yükseldiği alanla ilgili “Bu 150 dönüm alan MİYO için satın alınmıştı.” diyordu.
Erman Şahin’de Evliya Çelebi’nin Muğla’yı anlatırken “Orada Şahidi Hazretleri mektebi var. Başka yerde akıllı olmayanlar buraya gelir, akılları açılır.” diye yazdığını anımsatarak şöyle devam ediyordu:
“Muğla Osmanlı’dan beri okuyan bir kent. İçine dönük bir kent, ama bütün okullar vardı. 60’lı yılları hep bir üniversite hayali ile geçirdik. Eren hocanın dediği gibi o arazi satın alınırken, yüksek okul için bu araziye ne gerek var diyenler olmuştu. Hayalimiz vardı…”
 
xx     xx     xx
Prof. Dr. Namık Açıkgöz’de bu söyleşiden epey önce kaleme aldığı “Muğla Üniversitesi Kaç Yaşında?” başlıklı yazısını “Yok, yok; Bir ‘38 yılcılar-20 yılcılar’ çekişmesi yok.
Ben ‘tarihî olma’ya dikkat çekmek istiyorum. 1988 yılında, ‘dünyanın en eski üniversitesi’  şişirmesiyle, Bologna Üniversitesi (İtalya), 900. yılını kutladı. Elin oğlu, bir kilise okulundan üniversite çıkarıp ne kadar köklü olduğu propagandası yapıyor; gördünüz mü? Gazi Üniversitesinin logosuna bakınız; Orada kuruluş tarihi olarak 1926 yazar. Yani Gazi Eğitim Enstitüsünün kuruluşuna dayandırır geçmişini. Bunu biz Muğla Üniversitesi için niye yapmayalım?” diye sürdürürken noktayı şöyle koymuştu:
“Hadi, 2012’de Muğla Üniversitesinin 20. yılını kutladık diyelim. Keşke 2 sene sonra, eskiler-yeniler, bu işte emeği geçenler, hep beraber kafa kafaya verip Muğla Üniversitesinin 40. yılını, görkemli bir şekilde kutlasak.”
 
xx     xx     xx
Neden olmasın?
Öteden beri üniversitemizin “Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi” olarak anılması bir hayalimiz. Bu hayalimize M.Ü.’nin kuruluş tarihinin 1974 olarak ilan edilmesi hayali eklendi…
“Hayal görmelisiniz, rüya görmelisiniz. Bunları gerçekleştirmeye çalışmazsanız, hayatın anlamı yok. Bir sabah defterime şu notu düşmüşüm: Bu sabah yine tatlı bir heyecan içindeyim. Bu heyecanını yitirirsen emekli ol…”
Peki, Muğla Üniversitesi’nin heyecanı, hayali ne?
Yarın devam ederiz…
 (18.04.2012)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.