Sağlıkta suyun başı Muğla…

Bu haber 06 Ağustos 2009 - 0:00 'de eklendi ve 1.395 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Çocukluğumda hastası olanlar soluğu İzmir’de alırlardı.
Aydın’a gidenlerde olurdu, ama “suyun başı” İzmir’deydi.
Hastası olana tavsiye edilirdi:
“Buralarda oyalanmayın. Suyun başına gidin.”
“Suyun başı” dedikleri; Üniversite Hastaneleri…
 
xx           xx           xx
Geçenlerde Ortaca Özel Yücelen Hastanesi açılışında öğrendim.
Bilmiyordum. Diyaliz hastaları eskiden Denizli’ye giderlermiş.
Ekonomisi iyice olanlar oraya yerleşirlermiş.
Kimi gidip gelmeye çalışırmış.
Gidip yerleşemeyenin, gidip gelemeyenin sonu kaçınılmaz: erken ölüm…
 
xx           xx           xx
Muğla’nın ilk Özel Diyaliz Merkezi’ni Özel Yücelen Hastanesi açtı.
Yücelen o zaman Ortaca’dan diyaliz hastalarını Muğla’ya getirip götürmeye başladı.
Ardından ileri görüşlülüğüyle pek çok hizmete imza atan Sağlık İl Müdürü Dr. İskender Gencer’in sayesinde Muğla Devlet Hastanesi (köyler dahil) diyaliz hastalarını evlerinden hastaneye getirip götürmeye başladı.
Diyaliz hastalarının hayallerine sığmayan bir hizmet…
 
xx           xx           xx
Özel Diyaliz Merkezi’ne (Muğla’dan sonra) kavuşan ilk ilçe de Ortaca oldu.
Hamdi Yücel Gürsoy’un  Ortaca Özel Yücelen Hastanesi açılışında anlattığına göre, Ortaca Diyaliz Merkezi, oradan Muğla’ya gelip giden hastaların isteği ile açılmış.
Ardından Özel Hastane geldi.
Muğla’da ilk özel hastane Bodrum’da açıldı; Özel Bodrum Hastanesi… İkinci özel hastane Marmaris’ten geldi; Ahu Hetman Hastanesi…
Marmaris’te Ahu Hetman’ın da bir diyaliz merkezi var.
Bu kadar diyaliz merkezine ne gerek var? Çok mu diyaliz hastası var?
Sanmıyorum.
Ama, Muğla bir turizm merkezi…
Diyaliz hastaları için tatil yapmak kolay değil. Gittikleri yerde kendilerine diyaliz hizmeti veren tesis olması gerek. İşte Ahu Hetman’ın Marmaris’te yaptığı bu…
 
xx           xx           xx
Marmaris’te Ahu Hetman Diyaliz Merkezi’nin bulunması, diyaliz hastası yabancıların Marmaris’e tatile gelmesine vesile oluyor.
Aynı şekilde, Ortaca’da Yücelen Diyaliz Merkezi’nin varlığı, yabancı diyaliz hastaları için Dalyan’ı, Sarıgerme’yi çekim merkezi yapıyor.
 
xx           xx           xx
Çocukluğumda “suyun başına” gitmeye çalışılan Muğla, bu gün artık kendisi “suyun başı” oldu. Muğla’nın artık bir Özel Göz Hastanesi de var. Muğla merkezde hizmete giren Güney Özel Göz Hastanesi hasta kabulüne başladı.
Diş Doktoru Onur Alp’te uzun zamandır kendisi gibi diş doktoru oğlu Doruk Alp ile “Özel Klinik” olarak hizmet vermekte. Üstelik baba-oğul Alp’ler Avrupa ülkelerinden hasta da kabul etmeye başladılar. Yakında “Özel Diş Hastanesi” açarlarsa şaşırmamak lazım.
Açmalılar da…
 
xx           xx           xx
Bodrum ve Marmaris’ten sonra Muğla Merkez’de Özel Yücelen Hastanesi açılırken, Fethiye’de Özel Leteon Hastanesi açıldı. İlçe merkezlerinden Milas’ta İzan Hastanesi ile özel hastaneye sahip oldu.
Bodrum’da 2, Marmaris’te biri gayri faal (doktoru eksiki olduğu için kapatıldı sanırım) 2, Fethiye’de 2, Milas’ta 1, Ortaca’da 1 ve Muğla Merkez’de 1 olmak üzere toplam 9 özel hastanemiz bulunmakta. Bunlara bir de Güney Özel Göz Hastanesi ile baba-oğul diş doktoru Alp’lerinki gibi klinikleri (ki en çok Bodrum’da var) de eklediniz mi ortaya gerçekten önemli bir “suyun başı” çıkıyor.
Elbette Muğlalının kastettiği “suyun başı” Üniversite hastaneleri… Ancak Muğla’nın özel hastanelerinde verilen hizmet üniversite hastanelerinde verilenden farklı değil. Bu gün Özel Yücelen Hastanelerinde kalp ameliyatı da yapılabiliyor.
Ayrıca Muğla’nın Tıp Fakültesi de var.
Sağlık Bakanlığı Muğla il merkezi için 500 yataklı ikinci Devlet Hastanesi kararı almış bulunuyor. Bu hastane Dirgeme (Akkaya) Köyü yolu üzerinde yapılacak. Burada değil de Üniversite kampusu içinde yapılsa, Tıp Fakültesi’nin hızlı yol alabilmesi için çok isabetli olacaktır.
 
xx           xx           xx
Sağlık yönünden Muğla’da yaşıyor olmaktan çok şanslıyız. Turistler de öyle…
Artık Muğlalı ‘suyun başına’ gitmiyor…
Muğla, sağlık yönünden turistlerin gönül rahatlığı ile huzur içinde tatil yapabilecekleri bir yer.
Peki Muğla, bu özelliğini kullanıyor mu? Muğla turizmi yatak pazarlarken, özel hastanelerini referans olarak kullanıyor mu?
Peki ya özel hastanelerimiz, Avrupa’da Türkiye’den çok daha pahalı olan sağlık hizmetini AB ülkeleri sigortaları aracılığıyla “Hem tatil yap, hem tedavi ol” sloganıyla yabancılara satmayı düşünüyorlar mı?
Sanıyorum Muğla’daki özel sağlık kuruluşları bir an önce bir araya gelip, bir “birlik” kurmalılar ve Muğla’da Sağlık Turizmi’nin ‘örgütlü’ adımlarını atmalılar. Tabi önce hangisi yapar bilemem, Muğla’nın artık bir Özel Ambulans Helikopteri de olmalı…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.