Sağlıklı birey, sağlıklı toplum

Bu haber 13 Nisan 2017 - 0:35 'de eklendi ve 402 kez görüntülendi.

Muğla Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Mustafa Nuri Ceyhan Sağlık Haftası nedeni ile bir basın açıklaması yayınladı. Ceyhan açıklamasında sağlıklı toplumlar için öncelikle toplumun en küçük yapı taşı bireyin sağlıklı olması gerektiğini, bireyler sağlıklı olduğunda toplumlarında sağlıklı olacağını belirtti.

Metin Karakoç

Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Mustafa Nuri Ceyhan Sağlık Haftası nedeni ile bir basın açıklaması yayınladı.  Ceyhan açıklamasında  sağlıklı toplumlar için öncelikle toplumun en küçük yapı taşı bireyin sağlıklı olması gerektiğini, bireyler sağlıklı olduğunda toplumlarında sağlıklı olacağını belirtti.

Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Mustafa Nuri Ceyhan, “Sağlık alanında Önleyici olmak çok önemlidir. Halk sağlığında çalışan bizler, başta insanların hasta olmalarını veya yaralanmasını önlemeye ve sağlıklı davranışları teşvik ederek sağlıklı yaşamaya yönlendirmeye çalışmaktayız. Sağlıklı yaşam, her insanın doğumuyla birlikte elde ettiği ve insan olmaktan dolayı kazandığı bir haktır. Sağlık kavramı hayatımızda hiç bir kavramla değiştirilemez veya ölçülemez. Sağlıklı toplumlar için öncelikle toplumun en küçük yapı taşı bireyin sağlıklı olması gerekir. Bireyler sağlıklı olduğunda toplumlar da sağlıklı olur. Halk sağlığının amacı, sağlıklı bir toplum topluluğu oluşturmaktır. Halk sağlığı eğitimini, altyapısını ve kapasitesini güçlendirerek sağlıklı ulus yaratmaya çalışıyoruz. Toplumun tamamına yakını, artık sağlığımızı etkileyen sosyal, çevresel ve davranışsal faktörleri fark etmeye başladı” dedi.

Bu yıl Dünya Sağlık Haftası için temanın ‘Depresyon’ olarak belirlendiğini belirten Halk Sağlığı Müdürü Ceyhan, “Günümüzde depresyonun dünya genelinde yaklaşık 350 milyon kişiyi etkilediğinin tahmin edildiğini söyleyebilirim. Bakanlığımızın Dünya Sağlık Haftası açıklamasında, “Sağlığınız için stresten uzak durun” çağrısı yapıldı. 17 ülkede uygulanan Dünya Ruh Sağlığı Araştırması’nda, 2011 yılında 20 kişiden 1’inin önceki yıl depresif bir epizod geçirdiği saptandı. Avrupa bölgesinde ruhsal rahatsızlıklara bağlı olarak ortaya çıkan hastalık yükünün yüzde 20’sinden depresyonun sorumlu olduğu, bazı ülkelerde ise bu oranın yüzde 26’lara kadar çıktığı belirtiliyor. Ülkemizde depresyona bağlı kaybedilen yaşam yılları erkeklerde yüzde 6,4, kadınlarda ise yüzde 10,7 düzeyinde” olduğunu kaydetti.

Nuri Ceyhan açıklamasını şöyle sürdürdü:

Türkiye’de son birkaç yılda 8 milyon 179 bin kişinin antidepresan kullandığı, antidepresan kullanımında ise kadınların erkekleri ikiye katladığı ortaya çıktı. Bakanlığımız, Türkiye’nin depresyon haritasını daha önce açıklayarak son 6 yılın antidepresan ilaç kullanım rakamlarını paylaştılar. Bakanlığımızın verdiği rakamlar, kadınların erkeklere göre 2 kat fazla antidepresan aldığını gösterdi. Tabloya göre antidepresanın nüfusa göre kullanımının en yüksek oranda olduğu il Eskişehir, en düşük il ise Bilecik oldu. Antidepresan kullanımının nedenlerinin başında ise yüzde 40 ile ‘anksiyete (endişe) bozuklukları’ geliyor. İstatistikler kadının orta yaşta, erkeğin ileri yaşta antidepresanı daha çok kullandığını ortaya koydu. Kadınların en çok 36-50 yaş aralığında, erkeklerin ise 51-65 yaş aralığında antidepresan kullandığı görüldü.”

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.