Sağlıkçılara NRP eğitimi « Hamle Gazetesi

Sağlıkçılara NRP eğitimi

Bu haber 10 Aralık 2015 - 0:26 'de eklendi ve 575 kez görüntülendi.

Akyaka Yücelen Hotel’de 1-3 Aralık 2015 tarihinde Muğla Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yeni doğan canlandırma (NRP) eğitimi yapıldı.

SAĞLIKÇILARA NRP EĞİTİMİ AKYAKA YÜCELEN HOTEL’DE 1-3 ARALIK 2015 TARİHİNDE MUĞLA HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN YENİDOĞAN CANLANDIRMA (NRP) EĞİTİMİ YAPILDITürkiye Halk Sağlığı Kurumu Çocuk Ergen Sağlığı Daire Başkanlığınca bebek ölümlerinin önlenmesi amacıyla 1998 yılından bu yana yürütülen Neonatal Resüsitasyon Programının (NRP) Uygulayıcı eğitimi Muğla’da 1-3 Aralık tarihleri arasında Akyaka Yücelen Hotel’de yapıldı.
Üç günlük eğitim programının açılışında konuşan Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Mustafa Nuri Ceyhan, “Yeni Doğan Canlandırma eylemi, doğum sonrası yenidoğan bulgularının doğru değerlendirilmeyen, resüsitasyon işlemlerinin uygun ve hızlı bir şekilde yapılması, asfiksiye bağlı ölümleri ve gelişebilecek nörolojik sekellerin önlenmesinde büyük önem taşımaktadır. Muğla Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak bu konudaki hedefimiz, ilimizdeki doğum salonlarında çalışan personelin Yeni Doğan Canlandırma eğitimini almış olmasını sağlamak” dedi.
NRP eğitimine Bakanlık adına Kahramanmaraş Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden NRP Kurs Sorumlusu Ebe Nesrin Çokak, Sağlık Memuru Mehmet Akif Terli ve Ebe Handan Şenbay, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinden Prof. Dr. F. Esra Özer, Yrd. Doç. Dr. Nilay Hakan, Yrd. Doç. Dr. Hatice Topal ve Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden Dr. Deniz Mülayim eğitimci olarak katıldı. Düzenlenen eğitime Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı ile Pratisyen Hekimlerden oluşan toplam 15 kişilik hekim grubu ile Anestezi teknisyeni, ebe, hemşire, ATT, paramedik ve tıbbi teknologtan oluşan toplam 23 sağlık personeli katıldı. Kurs sonunda yapılan yazılı ve uygulamalı sınavları başarı ile tamamlayan katılımcılara Vali Yardımcısı Mevlüt Kurban ve Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Mustafa Nuri Ceyhan’ın katıldığı kapanış töreninde sertifikaları verilmiştir. (İHA)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.