Sağlık Sisteminde Jan Dark Olmak

Bu haber 04 Ağustos 2017 - 1:49 'de eklendi ve 636 kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Kafana Belediye Kadar Taş Düşsün.

Varsa yoksa şikayet edercesine, vakitsizlikten kitap okuyamamaktan söz ediyoruz. Bu belki de dilimize pelesenk olmuş. Aynı tonda ve aynı renkte sürekli söylüyoruz. Aslında okumayı ne çok sevdiğimizi fakat günlük yaşamın yoğunluğu içinde okuyamadığımızı ve bundan da katbe kat rahatsızlık duyduğumuzu dillendiriyoruz. Klişeleşmiş bir şekilde. Hepte aynı cümlelerle aynı kelimelerle.

Zamanımızı değerli kılmak var olan en büyük amaçlarımızdan birisi olduğunu düşünüyorum. Boşa akan zamanı yok etmek ve daima zamanın en kıymetli hazine olduğunu bilmek ve bu hassasiyetle kullanmak, okumaya da dinlenmeye de yetecektir.

Öyleyse  okumaya özel bir vakit ayırmayı gerektirmiyor. İnsan pekala da yolculukta/ trafikte/ kuaförde/ dolmuşta/ serviste/ tatilde/deniz kenarında/ durakta velhasıl her an ve her zaman da okuyabilir. Kitap okumak için zaman ayırmaya çalışmak boş bir arayış olur. Mesela uyumadan önce okuma lambasını yakmak ve kitap okumak. Hayatın en ufacık anında en kısıtlı zamanında en olmaz denen anlarda kitapla buluşmak…

Kitapların bir zenginlik olduğunu ve bu zenginlikle hayatımızın zenginleştiğini bilmek ve daima kitaplarla ve kitapların içindeki düşüncelerle yoğrulmak.

Yoğrulmak, yoğrulmak,yoğrulmak….

Kitap okumak; bilgiye uzanan yoldur.

Kitap okumak; iyiliğe güzelliğe yol açmaktır.

Kitap okumak; kardan kıştan kurtulmak bahara güzel günlere çiçek açmaktır.

Kitap okumak: yazarlardan aldığın bilgi ile karanlığa çıra yakmaktır.

Kitap okumak; sanat ile beslenmek, bilim dünyası ile buluşmak ve gelişmektir.

Kitap okumak: Sevmenin, sevilmenin, duygunun zenginliğini anlamak ve hayatı değerli kılmaktır.

Gelin hepimiz, yeni ve güzel bir kapı arayalım ve kitapla buluşmaya geleceği güzelleştirmeye başlayalım. Var mısınız kitap okumaya?

Var mısınız? Muğla Kitap okuyor demeye?

Bizler artık bu kentte kitap fuarları görmek istiyoruz. Neden Muğlalıyı kitaplarla buluşturmuyorsunuz ki?

Muğla Büyükşehir Belediyesi Muğlalıyı müzelerle, sanatla ve kitaplarla buluşturmalıdır.

Çok mu zordur bunları gerçekleştirmek?

Ben bunları yazıyorum ya…

Bir gün Muğla Büyükşehir Belediyesi bana kızıp, kafana belediye kadar taş düşsün diyebilir..

***

Sağlık Sisteminde Jan Dark Olmak.

Sağlık risk etmeye gelmez. Trafikte hata bir kez olur ve o hata hayata mal olabilir.Sağlık hizmeti de dikkat ve özen isteyen bir hizmet.

Sağlık çalışanları tüm dikkatini verdiği sağlık hizmetine yönlendirmelidir.

Kafasında çocuğunun okul taksiti.

Ev kredisi. Hastasının bakım parası.

Arabasının taksiti vb olmamalıdır.

Kafası pür ve pak olmalıdır.

Hekimlerin özlük hakları düzenlenmesi şart. Yaşam kaliteleri hızla düşmekte.Alınan döner sermaye çalıştığın sürece var. Emekli olunca çaycı kadar maaş alıyorsun.

Sayın Davutoğlu hekimlerin maaşları arttırılacak demişti ve 2016 yılında 14 mart tıp bayramında bu açıklamayı yapmıştı bu sözde fos çıktı..

Sağlık Bakanlığının sağlık çalışanlarının sorunlarına duyarlı olması gerekli olduğunu düşünüyorum.

Yeni Sağlık Bakanımız geçenlerde bir toplantıda hekimlerimize sesleniyorum gelin sorunları birlikte çözelim demişti.

Güzel.

Ben de Sayın Sağlık Bakanımıza İthafen yazıyorum bunları. Duyarlılık oluşturmaya ve sorunlara dikkat çekmek için..

Medimagazin Sağlık Haber portalında bir doktor hanımın yayınlanan feryadını buraya taşımak istedim.

Bu doktor Hanım diyor ki?

Kendimi ihbar ediyorum; Ben bir gerizekalıyım!

Umutları taze yeni bir hekimken mecburi hizmetimi eşim öğrenci olduğu için eş tayini yapılmayıp yalnız giderek bebeğimi doğurdum. Ve uzun bir süre hastane odasında bir küçük tüpte bezlerini kaynatarak, gece nöbette hastaya inerken odada bebeğimi yalnız bırakarak bitirdim.

Sonrasında devlet hastanelerinde 26 yıl. Bu 26 yılın 17 yılı çok ilaca dirençli tüberkülozların da olduğu hastalarla korunmasız burun buruna çalışarak ve öğle arasında ek gelir sağlamak için (hiç muayenehane açmadım) yemek bile yemeden, trafikte Azraille dans ederek işyeri hekimliği yapmaya fabrikaya gidip, polikliniğe dönerek, ağır acil ve servis nöbetlerinde ailemi ve sağlığımı ihmal ederek geçti.

Yorgunluktan fıtıklar ve ameliyat- stresten retina dekolmanı -ameliyat- ve sonuçta şimdi 2 bin 631 TL emekli maaşıyla yaşamaya çalışmaktan kendimi ihbar ediyorum; Ben bir gerizekalıyım!

Sonuç olarak Hekimlerin aldığı döner sermaye emeklilikte yoktur. Emeklilikte verilen maaşlar çok düşük kalmakta. Biz hekimlerin özlük haklarının düzeltilmesini istiyoruz.

Onurlu yaşamak istiyoruz.. Gecesini gündüzüne katan bir meslek grubu için çok mu şey istiyoruz?

Bunları dile getirdim ya kendimi Fransız Milli Kahraman (Bu kahraman kadındır) Jan Dark gibi hissettim.. Biraz ürperdim.. Jan Dark Fransa’nın kralına yardım edip ülkeyi İngilizlerin elinden kurtaran azizedir.

Jan Dark olmak!!!

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.