Sağlık sisteminde ekonomi bilimi…

Bu haber 14 Aralık 2009 - 0:00 'de eklendi ve 712 kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Sağlık hakkı ve sağlıklı yaşama hakkı, temel insan hakları arasındadır. Tüm ülkelerin nihai amacı vatandaşlarının refah seviyesini yükselterek onların mutlu ve müreffeh olarak kaliteli yaşam sürdürmelerini temin etmektir. Bunu sağlamanın en temel yolu ise öncelikle sağlıklı bireylerin olmasıdır.
Sağlıklı bireylerin üretime ve kalkınmaya yapacağı katkının değeri bilinen bir gerçektir. Bu bilinçten hareket eden ülkelerin izlediği tüm politikaların odak noktası insandır. Dolayısı ile insanı mümkün olduğunca uzun ve sağlıklı yaşam sürdürmek için çeşitli uğraş ve çabalar içindedirler.
Son 25 yıldır hızla gelişen sağlık teknolojisi ve sağlık sektöründe kullanılan teknolojinin hızla değişmesi ve bu değişimin sağlık hizmeti sunum maliyetine yansımaları, bireylerin daha kaliteli sağlık hizmetlerine yönelmeleri (lazer cerrahisi, kapalı ameliyatlar vb), piyasaya sürülen yeni ve pahalı ilaçlar; bunların hastalar için  kullanılmasının getirdiği maliyetler, dünyadaki tüm ulusların sağlık sistemlerini zorlamaktadır.
Ayrıca dünyadaki yükselen yaşam beklentisi ve bununla orantılı olarak kronik hastalıkların tedavisi ve mücadelesi için kaynak ihtiyacının sürekli artması, sağlık sistemindeki sağlık politikası yapıcılarının daha bilimsel bir şekilde çalışmasını kaçınılmaz kılmaktadır.
Sağlık hizmetleri denildiğinde, belirli hizmetler zinciri, ürünler, sağlık kurumları, yasal düzenlemeler ve sağlık hizmetlerine bütçeden ayrılan para akla gelmektedir
Topluma sağlık hizmetlerini en iyi şekilde sunulmasında, izlenilmesi gereken öncelikli politikalardan birisi olmasının bilincinde olan ülkeler, toplumun sağlık hizmetleri ihtiyacını karşılamak amacıyla yeterli sağlık hizmeti üretmek ve bunu adil ve ulaşılabilir şekilde sunabilmek için çeşitli politikalar geliştirmişler ve uygulamaya sokmuştur..
Ekonomi bilimi tüm üretim ve tüketim dengesi içinde olan her sistemde vardır ve üretim faktörlerinin nasıl kullanılması gerektiğini inceler… Sağlık sistemi içinde ekonomi bilimi kıt olan  kaynaklarla mal yada hizmet üretiminin, maksimum düzeyde nasıl olacağına cevap bulmaya çalıştığından ekonomi bilimi sağlık sistemi içinde de aynı hedefleri amaçlamaktadır..
Sağlık sektöründe çalışan yöneticilerin ekonomi bilimini bilmeleri bir gerekliliktir ve sağlık yöneticilerini önemli konulara yoğunlaşmasını sağlayarak, toplumun gerçek ihtiyacının neler olduğunu karşılaştırılarak sağlık sistemindeki sorunlara daha fazla odaklaşmasına katkı yapar.
Sağlık sistemi içinde ekonomi bilimi, kıt kaynaklar ve bu kıt kaynaklarla stratejik biçimde hizmetler üretmeyi sağlar. Ekonomi bilimi, sağlık yöneticilerine üretilen mal veya hizmetin maliyetlerini anlamasına yardımcı olur. Ekonomi bilimi sağlık sistemi içinde bir gerekliliktir ve ülkemiz de sağlık sektörüne GSYİH’dan ayıran pay en alt düzeyde bulunmaktadır. GSMH içinde küçük bir yüzdeye sahip olan sağlığa harcanan kaynakların etkinlik ve etkililik prensiplerinin göz ardı edilmeden kullanılması ve verimli sağlık hizmet sunumu şarttır…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.