Sağlık-Sen greve gidiyor

Bu haber 14 Mart 2014 - 0:40 'de eklendi ve 592 kez görüntülendi.

sagliksen6315615Kamu-Sen’e bağlı Türk Sağlık Sen Muğla Şube Başkanı İncilay Gezgin Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesinde yaptığı basın açıklamasında, ‘İktidar ve bürokrasinin yandaş sendikayı da yanlarına alarak kurdukları şer üçgeni sağlık çalışanlarında bayram kutlayacak hal bırakmadı’ dedi. Gezgin 14 Mart Tıp Bayramında da grevde olacaklarını belirtti.

İlkay Yıldız

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesinde yapılan açıklamada Türk Sağlık Sen Muğla Şube Başkanı İncilay Gezgin, “Siyasetin gölgesinde, makam koltuklarına sırtlarını dayayarak sendikacılık yapanlar ise Bakanla Pinpon oynamayı, bakan yardımcısının peşinde kukla gibi gezmeyi marifet saydı. Çalışanlara hizmet etme yerine fotoğraflarla gözdağı vermeyi iş sandı. Bürokratlar çalışanlara nasıl baskı yaparızın derdinde oldular. Siyasetçilerle birlikte ayrımcılık yaptılar. Ötekileştirdiler, çalışanlar mağdur edildiler. Sözleşmeli yöneticilikle idareciler esir alındı. Siyasetin gölgesinde, makam koltuklarına sırtlarını dayayarak sendikacılık yapanlar ise Bakanla Pinpon oynamayı, bakan yardımcısının peşinde kukla gibi gezmeyi marifet saydı. Çalışanlara hizmet etme yerine fotoğraflarla gözdağı vermeyi iş sandı” dedi.

Gezgin, böyle bir düzenin kurulduğu ortamda doktorundan hemşiresine, ebesinden ATT’sine, sağlık memurundan, hizmetlisine kadar herkes sorunlar yumağında boğulacağını kaydederek konuşmasına şöyle devam etti:

“Son yapılan toplu sözleşmede mücadele dururken, müzakere devam edecekken Memur-Sen hemen imzayı attı. 500 bin sağlık çalışanının toplu sözleşmeyi zararla kapatmasına neden oldu. Kamu çalışanlarının iki yılı heba edildi. Döner sermayede adaletsizlik, nöbet ücretinde eşitsizlik, geçici görevlendirmelerde adam seçmecilik gibi ne kadar hukuka ters, etiğe aykırı iş varsa hepsi mubah sayıldı. Kul hakkı, anayasal ilke, kanun önünde eşitlik yalan oldu. Bir kanunla özelde çalışanlar devlet memuru yapılırken, her ne hikmetse devlet kurumlarında hizmet veren kamu dışı aile sağlığı çalışanlarına, vekil ebe hemşirelere ve 4/C’lilere bu hak tanınmadı. Hizmetliler sınavla yeterliliklerini ispatladıkları halde memur yapılmadı. İşte halimiz böyle iken, hangi sağlık çalışanına dokunsak bin ah duyarken nasıl bayram kutlayacağız. Lafa değil icraata bakıyoruz ve ortaya çıkan bu tablo ile sağlık çalışanı olarak sadece ve sadece kahroluyor, ızdırap duyuyoruz. Fakat bu anlamlı günü sağlık çalışanları değil, sağlık çalışanlarını sorunlar yumağı içinde bırakanlar kutlayacak. Yine süslü sözler, hamaset dolu mesajlar işiteceğiz. Biz bunlara kanmayacağız. Hani diyorlar ya lafa değil icraata bakın diye Bizde icraata bakıyoruz, Bize bayramı zehir edenlere ve bayramı kutlamamıza mani olanlara hakkımızı helal etmiyoruz. Ayrıca yarın kutlanacak olan Tıp Bayramı’nda da Tabib odası, SES ile birlikte greve gidiyoruz.” Grup açıklamanın ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.