Sağlık Merkezi

Bu haber 12 Ocak 2017 - 0:00 'de eklendi ve 1.838 kez görüntülendi.
Hayati Nizamoğluhayatinizamoglu@muglahamle.com.tr
Gündem

Hayati NİZAMOĞLU

 

Son günlerde kamuoyunun büyük desteğini alan bir çalışma içerisindeyiz. Muğla’nın bir sağlık merkezi olması için gazete sahipleri ile çalışma yürütüyoruz. Dün Yazı İşleri Müdürümüz Hafize Nizamoğlu Acar’ın yazısında bahsettiği gibi, bu çalışmada siyasi ve şahsi bir amaç yok. Ama böyle bir çalışmada sonuç alabilmemiz için siyasi iradeye ihtiyacımız var. İktidar milletvekillerinin Ankara boyutunda, yerel yönetimlerin ise Muğla bazında desteğini aldığımız zaman büyük bir başarı sağlanacaktır.

 

Ülkemiz 2023 hedeflerini ortaya koymuş ve bu hedeflere ulaşılması için gayret ediyor. Biz de 2023 yılında Menteşe’deki hastanelerde 1200 kamu yatağı olmalıdır diyoruz.

 

Kamunun Menteşe’de bir şehir hastanesi yapması konusunda herkes hemfikir.  Hem üniversitemize, hem de kamu sağlık yöneticilerine rakamsal çalışmalarımızı anlattık. Kabul gördü. Desteklerinden dolayı çok mutlu olduk.

 

Bu arada beni huzursuz eden bir konuya açıklık getirmeliyim. Muğla sağlık hizmetlerinde, özel hastanelerin yüklendiği görevi kabul ve takdir etmeliyiz. Marmaris Ahu Hetman Hastanesi ile çıkılan bu yolda önemli gelişmeler sağlandı. Muğla Yücelen Hastanesi yoğun emek ve fedakârlıklarla halkımızın sağlık sorunlarının çözümünde büyük başarılar gösterdi. Bugün kardiyoloji ve onkolojide ilerlemeler kaydeden bu hastanemiz, kamunun sağlık yatırımları ile bence daha büyük görevler üstlenecek ve gelişimini sürdürecektir. Ülkemizde kamunun sağlık yatırımlarının gelişme gösterdiği her ilde özel hastaneler, daha da önemli yerlere gelmişlerdir. Girişimcilerin oluşturdukları sermayeyi, istedikleri ilde veya ülkede yatırıma dönüştürmelerinde hiçbir engel yok. Ama Gürsoy ailesi, bütün kazançlarını Muğla’ya harcadıkları gibi, bazen de ciddi rakamlarda risk alarak sağlık yatırımlarını sürdürdüler. Kendilerine, bu konfordan faydalanan biri olarak teşekkürü borç biliyorum.

Bu arada Tıp Fakültemizin yeni bina ve hastaneye taşınması sonrası, eski Sağlık Koleji binasında ve yeni Ağız Diş Sağlığı Hastanemizde Dişçilik Fakültesi kurmak için alt yapı eksiğimiz yok. Bu projenin hızla hayata geçirilmesi için çalışmalıyız. Ağız ve Diş Sağlığı Hastanemizin başta başhekimi Feyzullah Gülada ve ekibini de başarılı çalışmalarından dolayı kutlamalıyız. Sürekli kendilerini geliştiriyorlar. Hatta implant tedavisini bile başarılı bir şekilde gerçekleştiriyorlar.

 

Hamle’nin Mimarlık Fakültesi ile ilgili manşetini gördünüz. Akademik ve fiziksel alt yapı olarak kampüs üniversiteleri çok önemlidir. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin fakültelerinin kampüste toplanması ve dağılmaması gereklidir. Rektörümüzün toplantımızda bu yönde verdiği mesaj hepimizi mutlu etti. Bence, üniversitemizin bilimsel çalışma etkinliğinin artması dağılmamasıyla mümkündür.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
MUSTAFA TOKSOY 14 Şubat 2017 / 17:03

SAYIN NİZAMOĞLU;

FETHİYE’E ÇIKAN YENİ HABERLER GAZETELERDE
Fethiye Seydikemer Meslek Kuruluşları Güç Birliği Platformu şubat ayı toplantısı, MSKÜ Fethiye İşletme Fakültesi Dekanı Erdoğan Gavcar’ın daveti üzerine eğitim öğretime şubat ayında başlayan Fethiye İşletme Fakültesi binasında yapıldı. Toplantıda mimarlık fakültesinin Fethiye’de açılması ile tarım ve hayvancılık ihtisas organize sanayi bölgesi açılması üzerine görüş alış verişinde bulunuldu.

Altar Zeyhan

Fethiye Seydikemer Meslek Kuruluşları Güç Birliği Platformu şubat ayı toplantısını MSKÜ Fethiye İşletme Fakültesinde yaptı. Toplantıya Fethiye Seydikemer Meslek Kuruluşları Güç Birliği Platformu Dönem Başkanı Mimarlar Odası Fethiye Temsilcisi Gökhan Güngör, FTSO Başkanı Akif Arıcan, Fethiye Pazarcılar Odası Başkanı Adem Hıra, Seydikemer Esnaf Odası Başkanı Harun Sağır, TÜRSAB Batı Akdeniz BYK Başkanı Süleyman Kaya, Barış Kaya, EMO Fethiye Temsilcisi Sermet Ünel ve Veli Önver, DTO Müdürü Bülent Telli, Fethiye Ziraat Odasından Devrim Beyde, İMO Fethiye Temsilcisi Levent Çimen, Muğla Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Turgut Tokmak, FTSO Genel Sekreteri Füsun Şahin, FTSO Meclis Başka Yardımcısı Ali Çelik katıldı.

“FETHİYE İŞLETME FAKÜLTESİ YERLEŞKESİ BİRÇOK ÜNİVERSİTEDEN DAHA İYİ”

MSKÜ Fethiye İşletme Fakültesi Dekanı Erdoğan Gavcar, şubat ayında eğitim öğretime başlayan yeni binalar hakkında kısa bilgi vermesinin ardından Güç Birliği Platformu Toplantısı gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. Toplantıda Platform Üyeleri Fethiye İşletme Fakültesi yerleşkesinin oldukça güzel olduğunu belirterek, bu koşullarda bir yerleşkenin birçok üniversitede bulunmadığına dikkat çekildi. Fethiye Seydikemer Meslek Kuruluşları Güç Birliği Platformu Dönem Başkanı Mimarlar Odası Fethiye Temsilcisi Gökhan Güngör, konuşmasında yeni binaların hayırlı olmasını dileyerek mimarlık fakültesinin Fethiye’de açılması düşüncesi konusunda yapılacak çalışmaların yönünün belirlenmesi için platform üyelerinin görüşlerini açıklamasını istedi.

“MİMARLIK FAKÜLTESİ İÇİN RESMİ BAŞVURUMUZU YAPALIM”

Rektör Harmandar ile yapılan görüşme hakkında bilgi veren FTSO Başkanı Akif Arıcan, Harmandar’ın “Binaların yüzde ellisini yaparsanız mimarlık fakültesini Fethiye’de açabiliriz, İşletme Fakültesi için Fethiyeliler ciddi destek verdi, devlet bu tür konulara çok sıcak yaklaşıyor” dediğini hatırlatarak, “Fethiye İşletme Fakültesinin açılması için verdiğimiz desteği Mimarlık Fakültesi için de veririz. Mimarlık Fakültesinin Fethiye’ye gelmesi için çalışmalarımıza devam edelim. Fethiye Üniversitesinin kurulması tüm Fethiye kamuoyunun beklentisi konumuna geldi. 5-6 yıl sonra burada 8-10 bin öğrenci olacak” dedi. MSKÜ Fethiye İşletme Fakültesi Dekanı Erdoğan Gavcar, mimarlık fakültesinin Fethiye’de açılması konusunda yaptığı konuşmada, “Rektörümüz ile görüşmüşsünüz, bundan sonra bunun kararını Üniversite üst yönetimi verir. Fethiye cennet gibi bir yer. Fakülte alanımız bir çok İl’de bulunmayan bir güzellik ve nitelikte” diye konuştu. Üniversitelerin şehirlerle orantılı olarak büyümesi gerektiğinin belirtildiği toplantıda, mimarlık fakültesi için tüm platform üyelerinin imzasıyla MSKÜ’ne resmi başvurunun yapılması, aynı yazının da milletvekillerine gönderilmesi kararı kabul edildi.

Fethiye İşletme Fakültesi kavşak düzenlemesi yapılmaması nedeniyle sıkıntı yaşanmaya devam edildiği belirtilerek, sıkıntının bir an önce aşılması için ilgili kurumlara yazı yazılması kararı alındı.

“TARIM VE HAYVANCILIK OSB İÇİN YER BULALIM”

Toplantıda FTSO yürütülen Organize Sanayi Bölgesi çalışmaları hakkında görüş alış verişinde bulunuldu. FTSO Genel Sekreteri Füsun Şahin, Mermer OSB için ciddi talep toplandığını, İl dışından da taleplerin geldiğini belirterek “Belirlenen alan için talep çok fazla, neredeyse doldu diyebiliriz” diye konuştu. FTSO Başkanı Akif Arıcan, tarım ve hayvancılık OSB için yer arayışlarına hız verilmesi gerektiğini belirterek “Bölgemizin kalkınmasına ciddi katkısı olacak. Uygun arazileri bulmak için çalışmalarımızı hızlandıralım” dedi.

Muğla Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Turgut Tokmak bölgemizin Tarım ve Hayvancılık OSB’ye ciddi şekilde ihtiyaç duyulduğunu belirterek yer arama çalışmalarının devam ettiğini dile getirdi. Fethiye ve Seydikemer Bölgesinde 150 ton süt üretildiğini, bunun aynı gün diğer illere gönderildiğini belirten Tokmak, “Neredeyse aynı sütün işlenmişini iki katı fiyat vererek geri alıyoruz. Süt üretimini dar gelirli aileler yapıyor. Sütün değerlenmesi köyden kente göçün önüne geçebilir. Hayvancılık OSB yaylalarda kurulabilir. Süt işleme tesisi için yatırım yapacak işletmeler var ama yer yok. İşletmeci yatırım yapamayınca teşviklerden de faydalanamıyor, dolayısıyla büyüyemiyor. Bunun önünün açılması lazım” diye konuştu. MSKÜ Fethiye İşletme Fakültesi Dekanı Erdoğan Gavcar, toplantının ardından binaları ve yerleşkeyi gezen Fethiye Seydikemer Meslek Kuruluşları Güç Birliği Platformu üyelerine bilgi verdi.

FETHİYELİLER DURMUYOR.. MENTEŞE UYUMAMALI.

SAYGILARIMLA.