Sağlık Merkezi Şehir

Bu haber 11 Haziran 2018 - 0:56 'de eklendi ve 1.181 kez görüntülendi.
Hayati Nizamoğluhayatinizamoglu@muglahamle.com.tr
Gündem

Hayati Nizamoğlu

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Muğla mitinginde vaatlerinden ikisi çok ilgimizi çekti. Millet Bahçeleri projesini ayrıca ele alacağım. Bugün sağlık konusunu irdeleyelim.

 

Ancak Muğla’nın bir Sağlık Merkezi olması hususunda, Tıp Fakültesi Eğitim Araştırma Hastanesi’ndeki kardiyoloji ve onkoloji branşlarındaki eksiklerin giderileceğini söylemesi çok önemliydi.

 

Biz Muğla’nın kamu ve özel hastaneleri ile birlikte Sağlık Merkezi Şehir olmasını çok önemsiyoruz. Çünkü halkımızın yaşam kalitesinin artması yanında, turizmin 12 aya yayılması için de sağlık alt yapımız çok önemli.

 

Muğla Ortak Akıl Birliği’nin (MAB) bu ayki mutat toplantısında, gelecekte Muğla nasıl sağlık merkezi olabilir konusunu tartıştık. Aynı zamanda MAB üyesi olan İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer’in de aramızda olması, her zamanki gibi fikir zenginliğimiz adına büyük kazanç oldu.

 

2019 başında açılması hedeflenmiş olan İkinci Basamak Hastanemiz, merkez ilçe olan Menteşe’deki Devlet Hastanesi eksikliğini giderirken, bir il hastanesi olan Üçüncü Basamak sağlık hizmeti veren Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki yığılmayı da önleyecektir. Bu hastanemiz teşhis ve tedavide son adım olurken, hekim yetiştiren ve bilimsel çalışma yapan asli görevine dönebilecektir.

 

Peki İkinci Basamak sağlık hizmeti veren hastane ile hedefler bitecek mi?

 

Elbette hayır. Sağlık Merkezi Şehir olacak ilimizde Devlet Hastanesi ile birlikte aşağıdaki merkezlerin açılması da gündemde. İl Sağlık Müdürü İskender Gencer bunun için çoktan çalışma başlatmış bulunuyor.

 

ÇOCUK İZLEME MERKEZİ (ÇİM)

Kısa adıyla ÇİM cinsel istismara uğrayan çocukların, ikincil örselenmesinin asgariye indirilmesi, istismarla ilgili adli ve tıbbi işlemlerin tek merkezde ve tek seferde yapılmasını sağlayan merkezdir.

 

SAĞLIKLI YAŞAM MERKEZİ

Bu merkezlerin gelişmiş her çağdaş kentte bulunması şarttır. Diyetisyen, psikolog, fizyoterapist yanında spor hocaları, diyabet konusunda eğitimli hemşirelerin bulunduğu bu merkezde, röntgen, ultrason hizmetleri yanında, kanser taramaları, anne- bebek sağlığı hizmetleri de verilmektedir.

 

PALYATİF BAKIM MERKEZİ

Yoğun bakım tedavi sürecini tamamlamış ancak özel bakım gerektiği için taburcu edilemeyen hastalar için kurulan merkezdir. Türkiye’de resmi rakamlara göre yoğun bakım yataklarının yüzde 28’i, palyatif bakım isteyen hastalardan oluşmaktadır. Bu da ciddi sıkıntılara yol açmaktadır.

 

Bu üç merkeze de Muğla’nın ihtiyacı vardır. İkinci Basamak sağlık hizmeti veren hastane mücadelemizde olduğu gibi, “İşimiz Muğla, Gücümüz Muğla” diyerek, siyasi irade ile el ele vererek Muğla bir kere daha kazanacaktır. Yeter ki, didişmeyelim, söylenmeyelim, tek yumruk olalım. MAB’ın enerjisinden ve çalışkan bir insan olan İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer’in Muğla sevdasından faydalanalım.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.