Sağlık Merkezi

Bu haber 16 Kasım 2017 - 0:53 'de eklendi ve 1.422 kez görüntülendi.
Hayati Nizamoğluhayatinizamoglu@muglahamle.com.tr
Gündem

Hayati Nizamoğlu

2010 yılından bu yana Muğla Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yapımı için mücadele verdik. 3. Basamak sağlık hizmeti veren bu hastanemizin yapılmasıyla; Aydın, İzmir, Denizli ve başka illerin 3. Basamak sağlık kuruluşlarına giden hemşerilerimizin ve ilimize gelen yerli ve yabancı turistlerden ihtiyacı olanların çilesinin bitmesini istedik.

Bugün 3. Basamak sağlık hizmeti veren Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ ne sahibiz. Gerçekten mükemmel bir bina yapılmış ve Muğla’ ya yaraşır konfor sağlanmış. Hastalar hastane içinde yığılmıyor ve herkesin oturabileceği bol ve havadar mekanlar oluşturulmuş. Eksikler var mıdır? Olabilir. Ancak hastaneyi sorunsuz taşıyan ve hizmet kalitesinin yükselmesi için yoğun çaba gösteren Sağlık İl Müdürümüze, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterimize, Tıp Fakültesi Dekanımıza, Başhekimimize teşekkür borçluyuz. Bu ekibi kutluyorum çünkü tek yumruk olmuşlar, çalışıyorlar.

 

Bu hastanemizin Muğla ilinin tümünün hastanesi olduğunu biliyoruz. Kardiyolojide, teşhis ve tedavi cihazlarıyla onkolojide atılım yapmasını bekliyoruz. Eğitim ve Araştırma Hastanemizin kısa sürede bölgemizde aranan ve farklı bakışla insanları sağlığına kavuşturan bir hale gelmesini istiyoruz.

Bu hastanenin düşünce safhasından bugüne kadar emeği geçen herkesi minnetle anıyorum.

 

  1. BASAMAK HASTANE

Son günlerde Hamle ve refikimiz gazetelerle sık sık dile getirdiğimiz 2. basamak sağlık kuruluşu,  yeni hastanemizden farklı ama Eğitim Araştırma Hastanemizi rahatlatacak bir konudur. Birinci basamaktan sonra doğrudan üçüncü basamağa tedavi için giden hastalar, bölgemiz ve bilim için önemli olan yeni hastanemizi yoğunlaştıracaktır. Bunun önlenmesi için 2. basamak hastalar için eski hastanemizin yerine daha düşük kapasiteli bir hastane yapılmalıdır fikrini ortaya attık. Muğla Ortak Akıl Birliği bu konuya sahip çıktı.

 

Sevinerek görüyorum ki;  kamuoyu, sağlık sektörü mensupları, bürokratları ve Ak Parti yöneticileri bu talebe destek veriyorlar. Milletvekili Nihat Öztürk yaptığı basın açıklamasıyla talebimizin takipçisi olacağını söyledi ve Sağlık Bakanı ile konuyu görüştü. Kendisine teşekkür ediyorum. Hatta son olarak eski hastanemiz binalarından birinin depreme karşı dayanıklı hale getirilip, faaliyete geçirilebileceği fikri de destek buluyor.

HEDEFLER KONULMALI

Muğla ilini masaya yatırıp, bölgelere göre hedefler koymamız gerekiyor. Her ilçemizin kendine göre özellikleri var (Bu konuyu başka bir yazıda irdeleriz.) Merkez ilçe olan Menteşe’nin eğitim, sağlık ve ticaret merkezi olması gerekir. Üniversitemizden sonra Eğitim Araştırma Hastanemiz, 2. Basamak hastanemiz ve özel hastanemizle sağlık merkezi olma yolunda ilerliyoruz. Ticaret merkezi olma konusu ise yerel yönetim ile ilişkili. Bu noktada herkesin açık bulmak değil, açık kapatmakla uğraşması ve sonunda halkın kazançlı çıkması için çalışması gerekiyor. Bunu başarabiliriz…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.