SAĞLIK İL MÜDÜRÜ DR. CİHAN TEKİN « Hamle Gazetesi

SAĞLIK İL MÜDÜRÜ DR. CİHAN TEKİN

Bu haber 26 Kasım 2012 - 0:00 'de eklendi ve 3.892 kez görüntülendi.
Hüseyin Kocabıyıkhuseyinkocabiyik@hamlegazetesi.com.tr
Gölge Adam

Her şeyin başı sağlık. Geçen haftalarda Muğla Halk Sağlığı Müdürlüğünün başarılı çalışmalarını siz okurlarıma bildirmeye çalışmıştım. Birçok okurumdan da bu güzel bilgileri verdiğim için olumlu tepkiler aldım. Bugünkü köşemde ise 10 ay önce Muğla İl Sağlık Müdürlüğü görevine başlayan Dr. Cihan Tekin ile ilgili bir söyleşim olacak. Çalışmış olduğu illerde büyük başarılar elde ettiği için Sağlık Bakanı Recep Akdağ tarafından Muğla’ya atandı. Muğla İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin’in çalışmalarından bilgi almak için kendisiyle bir söyleyişi yaptık. Hoşça geçen sohbet anında yaptığı işleri ve yapacağı işlerin bilgisini aldık. Bürokrat olarak görev yaptığı 5 değişik İlin Valisinden ödül alan Sayın Tekin’in Muğla ile ilgili yaptıklarını ve yapacaklarını dinleyelim.
X       X       X      
Sağlık Bakanlığı’nın 2003’de başlattığı sağlıkta dönüşüm programı çerçevesinde Muğla halkına “Zamanında, Adil, Etkin, Kaliteli ve insan onuruna yakışır sağlık hizmeti” verebilme ilkesi ile 12 Ocak 2012’de Muğla İl Sağlık Müdürü olarak göreve başladım. Muğla halkının hassasiyetle üzerinde durduğu Muğla Eğitim Araştırma Hastanesi’nin Proje çalışmalarına ivedilikle başlanıp TOKİ’de ihale aşamasına getirildi. Eğitim alanı olarak ilan idilmiş Hastanenin mevcut yerinin tekrar sağlık alanına çevrilmesi için gerekli çalışmalar tamamlanıp Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi yapılması için gerekli proje çalışmalarına başladık. Kısa süre içinde her iki hastanenin ihale işlemlerinin TOKİ tarafından bitirilip inşaat sezonu ile birlikte yapım aşamasına geçmesi bekleniyor. Bunların yanında yılan hikâyesine dönen ve bir türlü açılamayan Dalaman Devlet Hastanesi Mayıs ayında hizmete açıldı. Yine Köyceğiz ve Datça Devlet Hastanelerinin yapımına başlandı. Fethiye Ağız Diş Hastanesi TOKİ’de ihale aşamasındadır. Yatağan, Milas, yatak kapasiteleri artırılan Marmaris ve Bodrum Devlet hastaneleri proje aşamasındadır. En geç 6 ay içinde bu hastanelerin de ihale aşamasına gelmesini bekliyorum. Böylece Muğla’mızın yakın tarihte tüm hastanelerinin fiziki problemleri çözülmüş olacaktır.
Muğla’nın Acil Sağlık Hizmeti sunumuna ilişkin çalışmalar ihmal edilmemiş, 30 olan acil istasyon sayısı 6 ay gibi bir sürede 41’e çıkarıldı. 2013 de Muğla’mızın kuruluşunun100. yılında İl plakamız olan 48 sayısına ulaşılması için gerekli alt yapı tamamlanmıştır. Vatandaşlarımızın özellikle 112 istasyonlarımızın olduğu kırsal kesimde Enjeksiyon, Pansuman, Tansiyon ölçümleri için uzak sağlık kuruluşlarına gitmeyip yerinde sağlık hizmeti alabilmeleri için gerekli çalışma yapılmış böylece hizmet ağı ve niteliği artırılmıştır.
Sağlık Bakanlığının başlatmış olduğu Türkiye’de Obezite ile mücadele hareketine ‘’Hareket Ediverin Gari’’sloganı ile Bakanımız Prof.Dr. Recep Akdağ’ın bizzat katılımı ile Muğla’dan start verilmiş diğer İllerimize ilham kaynağı olmuştur. Tüm bu çalışmalarımız İl valimiz tarafından takdirle karşılanmış olup Ağustos ayında ‘’Başarı Belgesi ‘’ile taltif edilmiştir.
Sağlık Müdürlüğünün yeni yapılanmada icra alanı Acil Afet Sağlık Hizmetleri ile Özel Sağlık Kuruluşları olmakla birlikte Bakanlık tarafından verilmiş olan yetkiyle Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğinin Faaliyetlerini İzleme Değerlendirme ve Denetleme görevleri de Sağlık Müdürlüğüne tevdi edilmiş durumdadır. Muğla halkına hizmeti ön planda tutan, etkin ve hızlı karar verme mekanizmalarını ihtiva eden bu yeni yapılanma İl Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda en iyi hizmeti verme gayreti içinde olacağı hususunun bilinmesini isterim.
X       X       X      
İL SAĞLIK MÜDÜRÜ DR.CİHAN TEKİN’İN ÖZGEÇMİŞİ
1971 yılında Elazığ’da doğdu. İlk ve Orta öğrenimimi Almanya’da bitirdikten sonra Elazığ’da liseyi bitirip Fırat Üniversitesine başladı.1996 yılında Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu.1996-1997 yılları arasında Konya İlinde sonraki yıllarda Elazığ İlinde değişik sağlık kurumlarında görev aldı. 2007 yılında Elazığ İl Sağlık Müdür Yardımcısı olarak göreve başlamış. Mart 2010 Elazığ Karakoçan Depremindeki başarılı çalışmalarımdan dolayı Sağlık Bakanı tarafından taltif edilerek Nisan 2010 tarihinde Bingöl İl Sağlık Müdürü olarak göreve getirilmiş. 2 Kasım 2011’e yaklaşık 19 ay kadar Bingöl’de görev yaptıktan sonra 663 Sayılı kanun hükmünde kararname ile Bingöl’den ayrılıp 12 Ocak 2012 tarihinde Muğla İl Sağlık Müdürü olarak Muğla’ya atandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.