Sağlık çalışanları greve gitti

Bu haber 14 Mart 2015 - 0:20 'de eklendi ve 636 kez görüntülendi.

grevvvÇalışma şartlarının iyileştirilmesi için iş bırakan sağlık çalışanları, Muğla Sıtkı Koçman Üniversite Hastanesi bahçesinde önünde eylem yaptı. Sağlık çalışanları daha sonra Sınırsızlık Meydanı’na kadar yürüdüler ve burada bir basın açıklaması yaptılar.

Hafize Ataseven

Çalışma şartlarının iyileştirilmesi için iş bırakan sağlık çalışanları, Muğla Sıtkı Koçman Üniversite Hastanesi bahçesinde önünde eylem yaptı. Sağlıkçılar, taleplerini dile getirmek için 14 Mart Tıp Bayramı’na grevle karşıladılar. İş bırakan sağlıkçılar Muğla Sıtkı Koçman Üniversite Hastanesi bahçesinde bir araya geldi. Lokma dağıtımından sonra Sınırsızlık Meydanı’na yürüyüş yapan sağlık çalışanları ile polis arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.

Eylem yapan grup adına açıklama yapan SES Muğla Şubesi Başkanı Fatma Yarış; “Sağlık emek ve meslek örgütleri ve çalışanları olarak bizler demokratik haklarımızı kullanarak 13-14 Mart’ta temel taleplerimiz için grevdeyiz. AKP’nin ’sağlıkta devrim’ diye pazarlamaya çalıştığı ‘Sağlık Dönüşüm Programı’ hem sağlığımızı, hem cebimizi, hem de sağlık emekçilerini vurmaya devam ediyor. ‘Sağlıkta Dönüşüm’ denen uygulamaların neo liberal politikaların sağlık alanına uygulanması dışında hiçbir yeni yanının olmadığı gün geçtikçe daha da netleşiyor. AKP’nin dayatmacı ve algı operasyonlarıyla, içeriği çarpıtan politikalarıyla program adım adım hayata geçirilmiş, sağlığımız şirketlerin kar hırsına ve insafına terk edilmiştir” dedi.

Sağlık çalışanlarının sorunlarına değinen Yarış açıklamasına şöyle devam etti:

“Polikliniklerde günde 80, 100, 150 hasta bakılması, özelde ciro, özelde aylarca maaşsız çalışma, kendi görevimiz olmayan işleri yapmaya zorlanma, taşeron sistemi, çalışma ortamları, çalışma temposu, çalışma süreleri, dinlenme süreleri, nöbet ortamları, sağlıksız. Adeta bir kölelik düzeni. Anayasa’nın yasakladığı angarya serbest olmuş, namus ve şeref üzerine edilen Anayasa’ya bağımlılık yenimi unutulmuş. Bu tablo biz sağlık çalışanları için de hastalarımız için de iç açıcı değildir. 14 Mart sağlık haftası içinde, 13 Mart Cuma günü acil ve yoğun bakım gibi birimler hariç sağlık hizmeti verilen her yerde sağlık hizmeti sunmamaya, 14 Mart günü aile hekimlerinin, aile sağlığı merkezleri çalışanlarının devam eden nöbet eylemlerine destek olmaya çağırıyoruz.”

Sınırsızlık Meydanı’nda yapılan açıklamanın ardından sağlık çalışanları, sloganlar eşliğinde ve halaylar çekerek eylemlerini devam ettireceklerini belirtti. Sınırsızlık Meydanı’nda yapılan iş bırakma eylemine Tabip Odası, Ses, Türk Sağlık Sen, Genel Sağlık İş, AHED, ASED, Tıp Öğrencileri Komisyonu, SES Öğrenci Komisyonu katıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.