Sağlık çalışanları Ersin Aslan’ı unutmadı

Bu haber 17 Nisan 2014 - 21:04 'de eklendi ve 725 kez görüntülendi.

saglik16516516515İki yıl önce Gaziantep’te hasta yakınları tarafından öldürülen Dr. Ersin Aslan için Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve hastanesi bahçesinde sağlık çalışanları protesto eylemi düzenledi.

İlkay Yıldız

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve hastanesi bahçesinde düzenlenen eylemde grup adına açıklama yapan Tabibler Odası Muğla Şubesi Genel Sekreteri Dr. Cafer Şahin Dr. Ersin Arslan’ın Gaziantep’de bir hasta yakını tarafından bıçaklanarak öldürülmesinin üzerinden iki yıl geçtiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti, “Sağlık çalışanları ülkenin dört bir yanında her gün şiddet görmeye devam ediyor. Ersin’in ölümünden sonra, genç bir sağlık emekçisi Dr. Melike Erdem sisteme isyanını kendi canıyla ödedi. Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Yoğun Bakım Hemşiresi Rabia Önal öldüresiye dövüldü” dedi.

Açıklamayı yapan Dr. Şahin, “Dr. Ersin Arslan’ın öldürülmesinden sonra sağlıkta şiddetin önlenmesi için pek çok eylem ve etkinlik yapıldı. TBMM’de sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarını araştırmak için komisyon kuruldu. Komisyon toplantılarına katıldık, şiddete ilişkin görüşlerimizi ifade eden raporlar verdik. Sonunda bu komisyon, altına imza atabileceğimiz bir rapor hazırladı. Sağlık Bakanlığı Beyaz Kod uygulamasını başlattı. Bu hatta her gün ortalama 30 şiddet olayı bildiriliyor. Bunlar sadece bildirilenler ve çoğunun bildirilmediğinin farkındayız. Tablo kötü” dedi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve hastanesi bahçesinde düzenlenen eyleme Muğla Tabip Odası, TDB(Türk Dişhekimleri Birliği), SES (Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası)SES Muğla Şubesi, Dev Sağlık İş (Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası), HAYAD (Hasta ve Hasta Yakını Hakları Derneği, THD (Türk Hemşireler Derneği), Türk Ebeler Derneği, TÜM RAD DER (Tüm Radyoloji Teknisyenleri/Teknikerleri Derneği), TMRT DER (Türk Medikal Radyoteknoloji Teknisyenleri Derneği), SHUD (Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği), Psikologlar Derneği, Muğla Aile Hekimleri Derneği, Muğla Genel Sağlık İş Temsilciliği, Muğla Türk Sağlık Sen destek verdi. Açıklamanın ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.