Sağlık çalışanları endişeli

Bu haber 05 Haziran 2015 - 20:31 'de eklendi ve 537 kez görüntülendi.

saglikcalisanlari6516516515Muğla Tabip Odası, SES, Genel Sağlık İş ve Türk Sağlık Sen Muğla Sıtkı Koçma Üniversitesi Hastanesi bahçesinde, hekimlere, sağlık çalışanlarına ve hastane personeline yapılan saldırıları kınamak nedeniyle basın açıklaması gerçekleştirdi.

Haber Merkezi

Muğla Tabip Odası, SES, Genel Sağlık İş ve Türk Sağlık Sen Muğla Sıtkı Koçma Üniversitesi Hastanesi bahçesinde, hekimlere, sağlık çalışanlarına ve hastane personeline yapılan saldırıları kınamak nedeniyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yeni yapılan poliklinik binaları önünde gerçekleşen açıklamada konuşan Türk Sağlık Sen Başkanı İncilay Gezgin şunları söyledi.

“Hastanemizin bitmek bilmeyen arızaları ve asansörlerin bakım çalışmaları idarecilerin takibinde olmasına rağmen henüz tamamlanamamıştır. Sağlık personelimiz ve hastalarımız bu konuda büyük sıkıntı yaşamaktadır. Asansörler kullanılamadığı için hastalarımız yatılı bulunduğu servisten başka servise hasta nakil araçları ile taşınmaktadır. Bu durum nedeniyle yaşanan üzücü bir olay gerçekleşmiştir. Geçtiğimiz günlerde hasta nakil aracı şoförü, sendika üyesi arkadaşımız Mehmet Koycu, nakledilecek hasta yakınlarının araçtaki eksiklikler nedeniyle kendisiyle tartışmaya başlaması ve daha sonra da çalışma arkadaşımızı darp etmesiyle devam etmiştir. Olay sırasında güvenlik görevlisi arkadaşımız da söz konusu ailenin mensubu olması nedeniyle aile yakınlarını değil şoför arkadaşımızı etkisiz hale getirerek darba müsaade etmiştir. Bu ailenin ve güvenlik personelinin bir siyasi partinin yakını olduğunu öğrendik. Bir yerler tanıdıkları olanlar kendilerinde her hakkı görebiliyor. Yeter artık, desek de yetmiyor, bitmiyor.”

Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği’nin aldığı yeni bir karar ile artık polikliniklerde görevli olan tıbbi sekreterlerin poliklinik dışında görevlendirilmesi ile hasta ve doktorların baş başa bırakılmasından endişe duyduklarını ifade eden Gezgin, açıklamasına şöyle devam etti. “Hastaların ve doktorların yalnız kalmaları bizlerde yaşanan bu olaylar nedeniyle endişe veriyor. Biz söylemiştik demek istemiyoruz, idarenin öncelikle sağlık hizmeti veren doktorumuzdan hizmetlisine kadar tüm sağlık çalışanlarının can güvenliğini sağlaması ivedi tedbirler alması gerekmektedir. Ekmek parası peşinde olan sağlık çalışanları ile kimse uğraşmasını herkes kendi işine baksın.”

Tabip Odası Üyesi ve Yönetim Kurulu Üyesi Ali İhsan Uysal’da bir açıklama yaparak şöyle konuştu:

“Hekime ve sağlık çalışanlarına yönelik sözlü ve fiziki saldırılar, iftiralar her gün giderek artmakta, hekimler ve diğer sağlık çalışanları her yönden mağdur edilmektedir. Daha geçen hafta Samsun’da “yılın doktoru” seçilmiş bir hekim arkadaşımız öldürülmüştür. Ertesi gün Muğla’da bir ambulans şoförü darp edilmiştir. Sağlık çalışanlarına yönelik saldırı, yaralama, öldürme olaylarının sıradanlaştığı bir dönemde bunu önlemekle görevli olan idarecilerimizin bırakın önlemeyi adeta şiddete davetiye çıkaran bir uygulamasına Muğla’da şahit olmaktayız. Hekimleri poliklinik odalarında yalnız çalışmasını emredenler her zamanki gibi kararlarını göz boyamak için bir ambalaja koymuşlardır. Bu seferki ambalaj ise hasta mahremiyeti olmuştur. Bizim itirazlarımız sonrası kurslara gönderip tıbbi sekreter sertifikası aldırdıkları işçilere şimdi siz tıbbi sekreter değilsiniz diyorlar. Hemşirelerimizi poliklinikten çektiklerinde “bu iş tıbbi sekreterlerin görevidir” denmişti. Şimdi ise tıbbi sekreterler sağlık personeli değildir ve bu hasta mahremiyetine uygun değildir denilmektedir. Kadınların erkek doktora, erkeklerin kadın doktora muayene olmasını zorlaştırdıklarını, tıbbın içine cinsiyet ayrımcılığını yerleştirdiklerini görmelerini istiyoruz. Bu uygulama gün sonunda 100’e yakın hasta muayene eden biz doktorları daha fazla strese maruz bırakacaktır. Bir hastanın saldırısına ya da çirkin iftiralarına maruz kalmamız çok daha kolaylaşacaktır.”

“Hastalara “ müşteri memnuniyeti” yaşatmak için biz doktorları kullanmayın” diyen Uysal konuşmasın şöyle devam etti. “Sormak istiyoruz yöneticilerimize; mevcut yönetmelik, yönerge, tüzüklere aykırı bir şekilde bunu yaparak ne kazanacaksınız? Sizler hastaları  host/hostesler ile karşılayıp “müşteri memnuniyeti” yaratacaksınız  diye bizlere ek iş yüklenmesini istemiyoruz. Biz hekimlerin mevcut performans baskısı da göz önünde tutulacak olursa daha yoğun çalışmasıyla sonuçlanacak bu uygulamayı kabul etmiyor, her an başımıza bir şey gelecek korkusuyla çalışmak istemiyoruz. Sadece hekimlik yapmak istiyoruz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.