Sağlık Bakanlığı Size Dost Bir Kurumdur « Hamle Gazetesi

Sağlık Bakanlığı Size Dost Bir Kurumdur

Bu haber 12 Kasım 2015 - 23:04 'de eklendi ve 851 kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Sağlık yalnızca sakatlık ve hastalık olmaması değil; bedenen, ruhen, sosyal yönlerden tam bir iyilik halidir.

Dünya değişiyor ve hastalıklarda değişmekte.
Sağlığı korumak, onun ötesinde sağlığı geliştirmek DSÖ’nün politikasıdır. Sağlık geliştirilebilir bir kavram mıdır? Neyle ve nasıl gibi grift soruların yanıtın da yatan saklı bahçe yaşam tarzı düzenlemesidir.
Sağlığı belirleyen etmenler var. Sosyal koşullar, kalıtımsal koşullar gibi. Fakat yaşam tarzı ise tüm etmenler içerisinde %60 gibi bir oranda sağlık üzerine etki etmektedir. Beslenme, egzersiz, tütün ve alkol kullanımı çok önemli belirleyici etmenlerdendir.
20 yy. başlarında bulaşıcı hastalıklar, konut koşulları vakitsiz erken ölümler ile ortalama yaşam süresi 40 iken;
21 yy da, orta yaşlarda kronik hastalıklar ve kanserler, önemli sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Günümüzde önlenebilir hastalıklardan dolayı insanların yaşamları son bulmaktadır.
Neden önlenebilir hastalıkların eradikasyonunu yapıp toplumun bireylerinin sağlıklı yaşam sürmelerini sağlamayalım ki?
Tütün kullanımı ve bunun neden olduğu etmenlere bağlığı ölümler, dünyada en önde gelen öldürücü nedenlerdendir.
Tütün kullanımı toplumlarda en önemli bir sağlık sorunu. Dünyada en sık 8 ölümden 6 tanesi için risk faktörünü oluşturur. Ve aynı zamanda pasif içicilik yolu ile yaptığı hastalıklar ve neden olduğu ekonomik yük yani kambur düşünüldüğünde hızla önlem alınması gereken bir halk sağlığı sorunudur.
Ülkemizde de artmakta ve ülkemizde tüm ölümlerin %41,6’sı tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeni ile olmaktadır. Tütün kullanımının bırakılması ile önlenebilir birçok hastalık görülmeyecektir.
Ülkemizde son yıllarda tütün kullanımını bırakma eğilimi gözlense de henüz özlenen düzeyde değildir.
Oysa tütün kullanımını bırakmak çok şeyi değiştirebilir.
Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH ) geri dönüşümsüz ve ilerleyici olan hava akımı kısıtlaması ile karakterize bir hastalıktır.
Tütün kullanımının toplumdan eradikasyonu sağlık harcamalarında azalma olmak üzere daha sağlıklı toplumlar yaratacaktır.
Sağlık çalışanları başta olmak üzere tüm bireyler tütün kullanımının azaltılması ve bireylerin yaşam tarzı düzenlemesine yardımcı olmak üzere gereğini yapmalıdır.
Tevfik Fikret, Han-ı Yağma şiirinde;
Yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin,
Doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin! demektedir.
Sağlık Bakanlığımız içiniz, istediğiniz kadar tütün kullanınız demiyor. Sizin sağlığınız benim derdim bilinci ile toplumun sağlığını korumaya çalışmaktadır.
Bakanlığımızın tütün kullanımının önlenmesi ve kullanıcıların bırakması konusunda çalışmaları sürmektedir. Sigarayı bırakmak isteyenlere danışmanlık hizmeti ile sigara bırakma ilacını ücretsiz olarak vermektedir.
Gelin sigarayı bırakalım. Sağlık Bakanlığımız sizin elinizi tutan dost bir kurumdur ve sigara bırakma poliklinikleri ile sizlere hizmet vermektedir.
Gelin yaşam tarzı düzenlemesi ile kendimize dost olalım…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.