Sağlık Bakanı’nı davet edelim

Bu haber 09 Mart 2017 - 0:27 'de eklendi ve 1.039 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

MSKÜ Muğla Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile ilgili artık bilgi alamıyoruz.

Araştırma Hastanesi yeni binasının “içinde unutulanları barındıran” ek binası ne zaman ihale edilecek?

Sağlık yerleşkesini karayoluna bağlayacak olan Kavşak Düzenlemesi ne zaman bitecek?

Artık bir “Yılan hikayesi” haline gelen Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Karadağ’da inşa edilen yeni binası ne zaman hizmete girecek?

Artık ciddiye de mi alınmıyoruz, bilmiyorum!

Ne Muğla Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Rıza Murat Himoğlu’ndan, ne de Milletvekili Nihat Öztürk’ten yanıt var…

Buza “arzuhal” yazıyormuşuz gibi hissetmeye başladım.

 

xx           xx           xx

Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile ilgili artık bilgi alamıyoruz, ama başka bilgiler geliyor.

Yakın zamanda YÖK’ün gündeminde Muğla’nın talep ettiği Diş Hekimliği ve Eczacılık Fakülteleri ile Hukuk Fakültesi’nin bulunduğunu yazmıştık.

Geçtiğimiz günlerde YÖK’ten önce Diş Hekimliği Fakültesi çıktı. Şimdi Bakanlar Kurulu’nda onaylanmayı bekliyor. YÖK’ten şimdi de 5 yıldır beklenen Hukuk Fakültesi’ne onay çıktı.

Haberi, önceki gün Hamle manşetinden duyurdu.

YÖK’ün kararının Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderileceğini belirten Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, Üniversite Senatosu’nun Hukuk Fakültesi için 5 yıl önce karar aldığını anımsatarak şu bilgileri verdi:

Hukuk Fakültesi için beklenen karar nihayet YÖK’ten çıktı. Milli Eğitim Bakanlığı öteki devlet kurumlarından görüş aldıktan sonra bu kararı Bakanlar Kurulu’na sevk edecek. Bakanlar Kurulu’nun onayının ardından Hukuk Fakültesi’nin kurulma kararı Resmi Gazetede yayınlanacak. Burada en önemli adım YÖK’ün Hukuk Fakültesi’ni kabul etmesidir. YÖK’ün kabul etmiş olması artık üniversitemize Hukuk Fakültesinin kurulması konusunda kesin bir kanaat vermektedir. Muğlamıza hayırlı olsun. Hukuk Fakültesi de Diş Hekimliği Fakültesi de Muğla için olmazsa olmazlarındandı. Bir Muğlalı ve bir rektör olarak bu karardan çok mutlu oldum

 

xx           xx           xx

Biz de mutlu olduk…

Rektör Harmandar’ın “Bir Muğlalı ve bir rektör olarak bu karardan çok mutlu oldum” dediği gibi, Milletvekili Nihat Öztürk de YÖK’ün Diş Hekimliği ve Hukuk Fakülteleri ile ilgili kararlarının Bakanlar Kurulu nezdinde takibini yapıp, aynı ifadede bulunabilir. “Bir Muğlalı ve bir rektör olarak bu karardan çok mutlu oldum” diyebilir.

Diş Hekimliği Fakültesi için olumsuz tepki duymadım. Hukuk Fakültesi için duyabiliriz.

Bu kadar fakülte hukuk eğitiminde kaliteyi düşürüyor. Avukat sayısında enflasyon yaşanıyor.” diyenler çıkacaktır.

Haksızda sayılmazlar, ama…

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi kurulurken de benzer tepkiler, karşı çıkışlar yaşanmıştı. Ben de karşı çıkmıştım, “Bu kadar üniversiteye yetişmiş hocayı nereden bulacaksınız?” demiştim.

Bugün aynı görüşte değilim.

 

xx           xx           xx

Bazı illerimiz için tepkiler haklı ve yerinde olabilir, ama Muğla iki hava limanı, büyük şehirlere göre görüntü ve gürültü kirliliğinden uzaklığı, yaşamın kolaylığı ile her bakımda bir cazibe merkezi…

Bugün sanıyorum bütün illerde üniversite var.

Fethiye sayesinde Muğla’nın ikinci üniversitesi de yolda…

Ancak ne ODTÜ ODTÜ’lüğünden, ne İTÜ İTÜ’lüğünden, ne Hacettepe Hacettepe’liğinden, ne de Gazi Gazi’liğinden bira şey kaybetti.

Daha yeni olanlardan Erciyes Üniversitesi ve İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi başarıda ilk 18’in içinde…

Muğla’da birlikte kurulduğu üniversiteler içinde önde gelenlerden; İİBF ve Edebiyat Fakültesi’nin Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Sosyoloji bölümleri ile öne çıkan bir Üniversite…

Yeni açılmış olmalarına rağmen Mühendislik Fakülteleri ve Tıp Fakültesi yüksek puanla öğrenci kabul ediyor. Mühendislik Fakültelerinde yabancı dilde eğitim veriliyor. Tıp Fakültesi de yabancı dilde eğitim vermeye hazırlanıyor.

Hukuk Fakültesi de yüksek puanla öğrenci kabul edip, kaliteli eğitim verecektir. Çünkü Muğla’nın cazibesi politika yapmayan, ama huzur arayan başarılı hocaları çekecektir…

 

xx           xx           xx

Şöyle diyenlerde olabilir;

Hala Mimarlık Fakültesi’ne bina bulamadılar. Hukuk Fakültesi’ni nerede açacaklar?

Hukuk Fakültesi kararını 5 yıl önce almış olan Üniversite Senatosu bunu elbette düşünmüştür.

Ama Mimarlık Fakültesi’ni hep birlikte düşünmek zorundayız. En çok ta Mimarlar Odası’nın düşünmesi lazım…

Emlak Müşaviri Ziya Ercan da düşünüyor. Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi binasının (Eski Turgut Reis Lisesi binası) Mimarlık Fakültesi’ne tahsisi için imza kampanyası başlatmaya hazırlanıyor.

Ercan okulda inceleme yapmış. Okul tarihi yapıdan ibaret değil. Bahçesinde iki bina daha var. İki katlı olanı Sağlık Ocağı veya Evi olarak kullanılıyor. Okulun 12 sınıfından Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yararlanıyor. Kalan sınıfları Halk Eğitim Merkezi kullanmaktaymış. Halk Eğitim Merkezi için yeni bina yapılıyor. Yakında binasına döner.

Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin 12 derslik için orada olması doğru mu? İl Milli Eğitim Müdürlüğü isterse bu okulumuzu Muğla Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne bir yere yerleştirebilir.

Muğla Valisi Amir Çiçek’in İl Milli Eğitim Müdürü’ne bir talimatı yeterli olacaktır…

 

xx           xx           xx

Diş Hekimliği Fakültesi de tamam gibi… Bakanlar Kurulu’ndan onay çıkması halinde Diş Hekimliği Fakültesiafiliasyon” uygulaması ile hemen açılabilir.

Hatırlarsanız Tıp Fakültesi’de kendi hastanesi olmadığı için zamanın Devlet Hastanesi’nin kullanımı için Üniversite ile Muğla Valiliği arasında bir protokol yapılarak “afiliasyon” uygulamasıyla öğrenci kabul etmeye başlamıştı.

Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi bitti… Merkezin hemen yanında uzun bir süre Tıp Fakültesi’nin de kullandığı eski Sağlık Kolejli binası var. Karadağ’da Sağlık Yerleşkesi içinde Diş Hekimliği Fakültesi’nin kendi binası yapılıncaya kadar, fakülte Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nin kullanımı için protokol yağılarak eski Sağlık Kolejli binasında açılabilir.

Öyle ki afiliasyon ile seneye öğrenci bile kabul edebilir. Bu nokta da gidişata Milletvekili Nihat Öztürk’ün elinin değmesinde yarar var…

 

xx           xx           xx

Sağlık Yerleşkesi’ne cami yapılıyor…

Muğlalı bir hayırsever Tıp Fakültesi ve Hastanesi’nin yanına bir cami yaptırmak için başvurmuş.

Böyle bir şeyi ben Hacıaraplı Hacı Mehmet Acar’dan bekliyordum. Bakalım kim çıkacak?

Üniversite yönetimi cami yeri için Orman İdaresi’ne gerekli başvuruyu yapmış.

Sanırım 250 dönüm yer talep edilmiş. Umarım zorluk çıkarılmaz.

Karadağ’ın öyle ya da böyle imara açıldığını kabul edelim artık…

Daha önce de yazmış, “Karadağ, Sağlık ve Eğitim Alanı olarak kamu kurumları için imara açılmalı” demiştim.

Bu konuda Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na Vali Amir Çiçek’in ve AK Parti Milletvekillerinin başvurmalarında yarar var…

 

xx           xx           xx

Referandum için bugünlerde Muğla’ya bakanların biri geliyor, biri gidiyor…

MSKÜ Muğla Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni açmak üzere Sağlık Bakanı Recep Akdağ davet edilebilir.

Böylelikle ek bina ihalesi hızlanacağı gibi, Diş Hekimliği Fakültesi’nin “afiliasyon” uygulaması hızlanabilir. Mevcut hastanenin yerine yenisinin sözü alınabilir.

Bunun içinde Vali Amir Çiçek ile Milletvekili Nihat Öztürk’e görev düşüyor. Hayırlısı…

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.