Sağlık Bakanı yanıltılıyor! (1)

Bu haber 25 Ağustos 2010 - 0:00 'de eklendi ve 791 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

12 Eylül Referandumu nedeniyle bu günlerde Muğla’ya bakanın biri geliyor öteki gidiyor.
Hamle TV’deki ÖZGÜRCE Programımda Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Ali Babacan’ın ardından Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ile birlikte olduk.
Bakan Akdağ Yatağan’ın Bozarmut beldesinde vatandaşları referandum ile ilgili bilgilendirdikten sonra Vali Fatih Şahin’i makamında ziyaret etti. Ardından Muğla Devlet Hastanesi’nin sağlık personeli ile bir araya geldikten sonra Hamle’de konuğumu oldu.
 
xx      xx      xx
Valilik ziyaretinde, Muğla’ya 4 yeni hastane sözü veren Sayın Bakan Akdağ oldukça iddialı. Muğla Belediyesi’nin gerekli imar planı değişikliğini yapması halinde Düğerek yolu üzerinde bir vakıf arazisinde 300 yataklı yeni bir hastaneyi 3 yılda hizmete açabileceklerini söylüyor…
Yapabilir mi? Yapabilir… Sağlık Bakanı Sayın Akdağ, AKP Hükümeti’nin en başarılı bakanlarından biri.
Peki, Muğlalı yeni bir hastane istiyor mu?
Hayır, Muğlalının yeni bir hastane talebi yok…
 
xx      xx      xx
Sayın Bakan Akdağ’ın Muğla dışında hastane sözü verdiği ilçelerden biri Datça, ötekileri de Köyceğiz ve Ortaca… Bu üç ilçemize, özellikle Datça’ya hastane şart…
Bu üç hastanenin de yer temininin hemen sağlanması halinde 2 yılda yapılıp 3 yıl içinde hizmete açılabileceğini belirten Sayın Bakan Akdağ, “Dalaman’daki hastanemizi de bakıma alarak, daha modern hale getireceğiz.” diye ekliyor.
Fethiye’de, Bodrum’da, Milas’ta, Marmaris’te mükemmel birer Devlet Hastanesi var. Bu ilçelerimizin hepsinde en az bir özel hastane de hizmet veriyor…
Datça, Köyceğiz, Ortaca 3 yıl içinde modern Devlet Hastanelerine kavuşuyor. Üstelik Ortaca’da da bir özel hastane bulunuyor.
Yani bu ilçelerden Muğla’ya hasta akını yaşandığı yok…Tersine Muğla’dan Milas’a gidenleri biliyorum…
Muğla Devlet Hastanesi, Muğla merkez ile birlikte Ula ve Kavaklıdere ilçelerimize, kısmen Yatağan’a da hizmet verir durumda.
Hal böyle iken Muğla Devlet Hastanesi’nin “yetersiz” olduğunu ve Muğla’ya yeni bir hastane gerektiğini kim söylüyor?
 
xx      xx      xx
Kimse söylemiyor…
Muğla Tabip Odası söylemiyor. Sağlık çalışanlarının sendikaları söylemiyor. Muğla Devlet Hastanesi’nden hizmet alan işçilerin sendikaları söylemiyor. Kamu çalışanlarının sendikaları söylemiyor…
Kim söylüyor?
Bence Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ yanıltılıyor!!!
Sanki birileri Muğla’da TOKİ tarafından yeni bir iş yapılması için gayret sarf ediyor!
Muğla küçük yer. Kokusu çıkar, ama olan Muğla’ya, kamu kaynaklarına olur…
 
xx      xx      xx
Sayın Bakan Akdağ’ın gerek Valilikteki ve gerekse benim programımdaki konuşmalarının ardından, Muğla’da daha önce bu konuda kim ne demiş diye arşive baktım.
AK Parti Muğla Milletvekilleri Dr. Mehmet Nil Hıdır ve Prof. Dr. Yüksel Özden, şehre yapılacak tam teşekküllü bir hastaneden hem üniversitenin hem de vatandaşların faydalanabileceğini savunurlarken, tam teşekküllü hastane yapmak için 85 dönüm arazi gerektiğini, Muğla Devlet Hastanesi`nin bulunduğu alanın ise 45 dönüm olduğunu vurgulayıp, “Mevcut hastanemiz 501 yataklı. Hastanelerde artık koğuş sistemi yok. Özel odalar şeklinde dizayn edildiği zaman 300 yatak sığıyor.” diyerek, 550 yataklı yeni bir hastanenin burada yapılamayacağı gibi, geliştirilemeyeceğini de öne sürüyorlar.
 
xx      xx      xx
Milletvekillerinin sözleri yerinde gibi geliyor insana… İnsanın hak veresi geliyor, ama…
Bir kere de başa dönüp Sayın Bakan Akdağ’ın sözlerine bakalım. Sayın Bakan Akdağ, Muğla’da yeni bir hastane konusunda şöyle diyor:
“Muğla’da 300 yataklı bir hastanenin yapılması için çalışmalarımız sürüyor. Bize öncelikle arsa lazım. Muğla Belediyesi’de bu konuda bakanlığımıza destek veriyor. İmar değişiklikleri yapıldıktan sonra bize yeterli büyüklükte bir arsa teslim edilirse, 3 yıl sonra inşaatını tamamlar hizmete sokarız. Muğla 3 yılda modern ve yepyeni bir hastaneye kavuşmuş olur.”
Lütfen rakamlara dikkat edin!!!
Milletvekilleri, “mevcut hastanenin rehabilite edilmesi halinde ortaya 300 yataklı bir hastane çıkacağını ve burada 550 yataklı yeni bir hastane yapılandırılamayacağını” savunurlarken, Sayın Bakan Akdağ, “Muğla’da 300 yataklı bir hastanenin yapılması için çalışmalarımız sürüyor.” diyor.
 
xx      xx      xx
O zaman Muğla’yı seven bir AKP’li çıkıp, Sağlık Bakanı Sayın Akdağ’a, “Sayın bakanım sizi yanlış bilgilendiriyorlar. Mevcut hastane olduğu yerde düzenlendiğinde ortaya 300 yataklı bir hastane çıkıyor. Bu durumda 300 yataklı yeni bir hastane yapmaya gerek yok.” demeli.
Yoksa milletvekillerimiz çıkıp, “Biz yanılmışız” mı demeliler, onu da bilemiyorum…
Ben Sağlık Bakanı Sayın Akdağ’ın kesinlikle böyle bir amacı, beklentisi olduğunu sanmıyorum…
Her kim Muğla’da TOKİ’nin menfaat sağlaması çabası içinde ise fazla zorlamaya gerek yok… Datça, Köyceğiz ve Ortaca’da 3 hastane TOKİ tarafından yapılacak. Bu üç hastane için “TOKİ’ye iş çıkardılar” diyemem… Çünkü bu üç ilçeye tam teşekküllü modern hastane gerekli…
Ama elinizi vicdanınıza koyup bir kere daha sorun kendinize:
Muğla’ya yeni hastaneye gerek var mı?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.