Sağlığın Temelinde Güvenli Gıda Yatmakta « Hamle Gazetesi

Sağlığın Temelinde Güvenli Gıda Yatmakta

Bu haber 27 Kasım 2015 - 0:16 'de eklendi ve 771 kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Hızla artan bilgi ve gelişen teknolojisi, bireylerin eğitim ihtiyaçlarını artırmıştır. Teknolojik yeniliklerin ortaya çıkma sıklığı artmış, üretim ve hizmet sektöründe kısa periyotlarda teknolojiler değişir hâle gelmiştir.

Bilim ve teknolojideki hızlı gelişmeler toplumsal, kültürel, siyasî ve ekonomik alanlarda devrim niteliğinde değişikliklere neden olmaktadır. Bireylere de yaşam boyu eğitim ve öğrenimi sistem zorunlu kılmaktadır.
İşletmelerde hizmet içi eğitim ve sertifikasyon programları ile personel kalitesini arttırarak yaratılacak pozitif gelişmeyle, verimli yansımalar hedeflenmektedir.
Özel sektörde bunlar olurken kamuda boş durulabilir mi? Kamu görevlileri olarak bizler de, verdiğimiz hizmet alanında bilgi ve deneyimlerimizi artırmak ve insanımıza hizmet noktasında, çağdaş yaklaşımları öğretmek ve hayata geçirmek zorundayız.
Ben de bir dönem İl Sağlık Müdürlüğünde Eczacılık Şb. Mdr. yaptım. O zaman görev alanıma giren ve çokta hassasiyeti olan bir konuda çaba göstererek, bir sertifika programına katılıp sertifika almıştım. Nedir derseniz? Kimyagerler Derneği ve Muğla Üniversitesi’nin organizasyonu ile  yapılan GMP (İyi Üretim Uygulamaları Temel Eğitimi) eğitimi sertifikasını idi.
GMP nedir derseniz? Bütün üretim basamaklarını kapsayan “Çok gelişmiş bir Standart”tır. “Toplam Kalite”nin ayrılmaz bir parçasıdır. Üründe yüksek ve tutarlı kalite sağlamak için, üretimin her aşamasının kontrolünde kullanılan gelişmiş bir yöntemdir.
Kısaca GMP İyi İmalat Kuralları bütünüdür.
Niçin bu eğitimi aldınız derseniz? İlimizde insan sağlığı ile ilgili faaliyetlerde üretim yapan üretim merkezlerinin denetlemelerinde GMP kuralları içinde iyi üretim uygulamalarının yapılıp yapılmadığını denetlemekti.

Hangi alanlarda derseniz, özellikle ilimizde medikal gaz dolum üretimi yapan işletmelerimiz var. Hastanelerin medikal gazlarının üretimini yapmaktalar. Bunların denetlemesini İl Sağlık Müdürlüğünce yürütülmekteydi. İnsanımızın sağlığını tehdit edecek üretim uygulamalarına izin vermemek, güvenli üretim tekniklerinin (GMP) uygulamalarını hayata geçirilmesini sağlamaktı.
Sağlık hizmetlerine üretim yapan her işletmede, GMP uygulamaları ile ilgili üretim yapılmasını sağlamak ve denetlemektir. Sağlıkta bu kadar konuşup GMP uygulamalarının olması gerekli olduğunu belirtirken özellikle gıdada GMP uygulamaları çok önemlidir.
Muğla İl Tarım Müdürlüğümüzde GMP (İyi üretim uygulamalarının) çok önemli olduğunu algılar ve denetlemelerde bu GMP kurallarını ararsa güvenli gıdaya erişmemizde çok faydalı olacaktır diyorum.

Sağlığın korunması için güvenli gıdaya erişim şart.

Her sektöründe verdiği hizmet kalitesinin artması gerekli diye düşünüyorum. Çağdaş uygulamaları da hızlıca sistemimize sokmamız gerekli.

Hastalıkların hortladığı bir çağda güvenli gıdaya erişmek hepimizin hakkı. Üretim uygulamalarında standartlara uyuluyor mu? Bir gıda maddesinin insan sağlığına zararlı olduğu zaman o gıdanın tüketilmesi hastalıklara neden olmaktadır.

Gıdalar bizleri korkutuyor. Ticari şarlatanlık işin içine girince kiremit tozu kırmızı biber, nişasta yoğurt ve peynir oluyor. Ve benzeri birçok hile var. Çok daha tehlikelisi de yapılıyor.
Bizler sağlıklı gıdaya erişmek istiyoruz.

Ben insan sağlığının hiçbir ekonomik getirinin altında olamayacağını düşünmekteyim. Ve biz insanların sağlıklı yaşam şartlarının hiçbir koşulun bozmasına da izin vermeyelim diyorum.

Tarım İl Müdürlüğümüzün ilimizde daha aktif olmasını istiyorum. Zeytinler işlenmekte ve yağ elde edilmekte. Ben şimdiye kadar üreticinin eğitimde geçtiğini duymadım. Veya bize yansımadı. İyi üretim ve saklama koşulları hakkında üretici bilinçli değil. Yanlış saklama koşulları ile de elindeki altın değerindeki ürün heba olmakta ve besleyici kalitesi düşmektedir. Zeytincilik Muğla’nın en önemli tarımsal girdilerinden bir tanesi ve çağdaş uygulamaları ve iyi üretim tekniklerini hayata geçirmemiz lazım.

Biz ilimizde tarımda iyi üretim uygulamalarını görmek istiyoruz. Güvenli gıdaya erişmek istiyoruz. Unutmamalıdır ki sağlığın temelinde güvenli gıdaya erişim yatmaktadır…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.