Sağlığa Demokrasi / Kanser Haftası

Bu haber 03 Nisan 2014 - 18:53 'de eklendi ve 681 kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Gülten Şimşek

Bir nefes sıhhat, ancak demokrasi ve demokratik kültür ile sağlanır.

1-7 Nisan Kanser Haftası.

Sigara İçiciliği en öldürücü toplumsal zehirlenme olayıdır. Dünya Sağlık Örgütü sigarayı en önemli önlenebilir hastalık nedeni olarak tanımlamaktadır. Tüm dünyada her yıl sigaraya bağlı yaklaşık 4,9 milyon insan yaşamını yitirmektedir. Sigara salgınının bu şekilde devam etmesi durumunda 2020 yılında bu sayının 10 milyona ulaşması beklenmektedir.

Sigara, kötü huylu kolesterolün artışı, hipertansiyon, kalp hastalıkları ve koroner arter hastalığı için majör risk faktörü olduğu gibi, kalp krizi riskini 2,5 kat artırmaktadır.

Bağışıklık sisteminde meydana gelen zayıflama ile birlikte, erken yaşlanma, her türlü kansere, vlral ve bakteriyel enfeksiyona yatkınlık meydana gelir. Erkeklerde tüm kansere bağlı ölümlerin %35’inin, kadınlarda ise % 15’inin nedeni sigaradır.

Sigara kadında 14.5 yıl, erkekte ise 13.2 yıl yaşam süresini kısaltır.

Sigara bağımlılığı, beyin hücresel yapısında ve fonksiyonlarında kalıcı değişiklikler ile giden, dürtüsel, önüne geçilemeyen, tekrarlayan sigara kullanımı davranışı ile kendini gösteren kronik bir beyin hastalığıdır. Tüm diğer kronik hastalıklar gibi tıbbi tedavi gerektirir ve tedavi edilmez ise ömür boyu sürebilir.

Sigara içen insanların hemen hemen hepsi bu dertten kurtulmak ister ve tamamı sigaranın sağlıkları için ne büyük bir tehlike oluşturduğunu, çocuklarına ya da sevdiklerine ne kadar kötü bir örnek olduğunu, sigara içmeyenleri ne kadar rahatsız ettiğini ve ne kadar çok maddi kayba yol açtığını bilir.

Sigaradan kurtulmak gerçekten kolay bir iş değildir.

Hasta sigarayı bıraktığında, sigaraya bağımlı hale gelmiş olan beyin, buna tepki gösterir ve sigara içmediği sürece hastada;

 • Sinirlilik
 • Uyku bozukluğu
 • Konsantrasyon bozukluğu
 • Baş dönmesi
 • Kabızlık
 • Ağız kuruluğu
 • Göğüste baskı hissi
 • Depresyon (Çökkün duygu durum ve hiçbir şeyden zevk alamama)
 • İlgi ve istek azalması, yorgunluk, enerji azalması, bitkinlik
 • Dikkatini toplamada güçlük ve kararsızlık
 • Uyku bozukluğu
 • İştah bozukluğu
 • Hareket ve konuşmalarda yavaşlama ya da sinirlilik
 • Kolay kızma, tahammülsüzlük olur.

Sigarayı bırakma döneminde bu  sıkıntıları bildiği için, Sağlık Bakanlığı Sigarayı Bırakma Hattı kurdu.

Alo 171 ARANARAK DESTEK ALINabilir.

Sigara içiciliğine devam edilirse KANSER YAPABİLİR.

KANSERİN çevresel nedenleri arasında kuşkusuz en önemli olanı sigara içilmesidir.

Sigara içenlerde akciger kanseri başta olmak üzere çok sayıda kanser daha fazla meydana gelmektedir. Sigara ile kanser arasındaki ilişki ilk kez geçtiğimiz yüzyılın ortalarına doğru dikkatleri çekmeye başlamıştır. O yıllarda bazı doktorlar akciger kanserli hastaların çoğunun siğara içen kişiler olduğunu gözlemlemişler, buradan hareketle de akciger kanserinin meydana gelmesine siğara içmenin  etkisi olabileceği yönünde araştırmalar yapmışlar ve kanserli hastaların, kanseri olmayan diğer hastalara göre sigara içmekte oldukları tesbit edilmiş.

Sigara içilmesi ile kanser arasındaki ilişki ilk olarak akciger kanseri ilişkisi şeklinde ortaya konmuşken sonraki araştırmalar sigara içenlerde akciğer kanserinden daha pek çok kanserin görülme sıklığının arttığını göstermiştir. Bunlar arasında gırtlak kanseri, ağız boşluğu, yutak yemek borusu kanseri, mide ve barsak kanserleri, kan kanseri, mesane kanseri, kadınlarda meme ve rahim kanseri vb sayılabilir. Görüldüğü üzere sigara ve kanser arasında ilişki tek akciğer kanseri bakımından sınırlı değildir.

Sonuç olarak sigara içilmesi başta akciğer olmak üzere insan vücudunda 10-12 değişik kanserin meydana gelmesinde rol oynamaktadır.

Bu kanserlerden ve sigaranın neden olduğu diğer çeşitli sağlık sorunlarından korunmak bakımından sigaranın içilmemesi gerekir.

Gelin sigara içmeyelim. Ben içmiyorum sizde içmeyebilirsiniz.

Gelin sağlığımızı korumada bilinçli olalım ve sağlık bilgi düzeyimizi artıralım.

Sayın Sağlık Bakanımız Müezzinoğlu;

17 Nisan Kanser Haftası Etkiliği Sempozyumu’nda bir konuşma yaptı ve konuşmasının sonunda “Demokrasi ne kadar güçlü ve sağlıklı olursa, demokrasinin sağlığına müdahaleler ne kadar az olursa toplumun bu anlamda sağlıklı geleceği çok daha anlamlı ve değerli olacaktır.” dedi.

Güzel…

Ben de demek isterim ki; sağlıklı bir birey olacaksak bu ülkede oturmuş bir demokrası isteriz. Bireysel özğürlüklerimizi tam kullanmak hepimize iyi gelecektir. Temel olan; doğru kararlar verebilmemiz için iyi eğitimlerden geçmemiz ve gelişmemizdir.

Son söz:

Bir nefes sıhhat; çevresel, bireysel  faktörlerin yanında, yaşanan demokrasi ve  demokratik kültür ile olur…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.