Sağın Yobazı ile Solun Yobazının Farkı…

Bu haber 19 Kasım 2018 - 0:55 'de eklendi ve 2.867 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Önceki gün Bodrum‘da güzel bir etkinlik vardı.

Hakan Aykan Kültür Merkezi Trafo‘da “Kadınlar Kent’ini Yönetmek İstiyor” konulu 2. Kadın Buluşması gerçekleştirildi.

Bodrum Kent Konseyi Kadın Meclisi‘nin düzenlediği etkinliğe, Yarımada‘daki tüm sivil toplum kuruluşlarının ve siyasi partilerde yer alan kadınların yanısıra siyasi partilerin kadın aday adayları ile kadın kolları, kadın muhtarlar ve muhtar adayları yanında, kentte yaşayan tüm kadınların katılımcı olarak yer almaları çağrısı yapılmış.

Ne kadar kadın ve kimler katıldı bilmiyorum. Umarım amaca ulaşılmıştır… Böylesi güzel etkinliklerin yaşandığı Bodrum‘da CHP‘den 8 erkek aday adayı çıkarken, bir tek kadın aday adayı çıkmaması şaşırtıcı…

Oysa Bodrum’a bir kadın belediye başkanı yakışırdı.

xx           xx           xx

Aslında ikinci kadın vali dönemini yaşayan Muğla‘ya bir kadın Büyükşehir Belediye Başkanı adayı da yakışırdı, ama 4 erkek aday adayı çıktı; Osman Gürün, Nurettin Demir, Mehmet Kocadon ve Oral Karakaya

CHP Muğla‘da başvuru sürecinde iki kadın aday adayı; Milas‘ta Sibel Metin ve Fethiye‘de Gözde Gürsoy Hoşafçı çıkmıştı. Şimdi bir kadın aday adayı daha yolda. Devlet memuru olduğu için bekledi. Bugün yarın görevinden istifa edip Menteşe Belediye Başkanlığı için adaylık başvurusu yapacak.

Muğla‘da demokrasi, hak, özgürlük mücadelesi veren çevrelerin yakından tanıdığı bir kamu sendikacısı. Tam da CHP‘ye ve özellikle Muğla‘ya yakışan bir “kadın aday”… Ki, “Muğla kadın dostu bir kent olacak. Kadın dostu bir kent, insani ve güzel olan herşeyi içinde barındırır” diyor.

Umarım dediğini yapar, Muğlalı kadınların öncüsü olur…

xx           xx           xx

CHP‘de Muğla Büyükşehir aday adaylarından Oral Karakaya da geçen Cuma günü memleketi Ula‘ya gelerek CHP Ula İlçe Başkanlığı‘nda kaydını yaptırdı. İlçe Başkanı Hüseyin Özcan tarafından kaydı yapılan Karakaya‘nın bugün de adaylık başvurusunu yapması bekleniyor.

Üye kaydına katılanlardan aldığım bilgiye göre, üyelik başvurusunda beklenen kalabalık oluşmamış.

O kalabalığın bu gün adaylık başvurusunda oluşabileceği belirtiliyor.

İki gün önce Ula‘da asıl dikkati çeken ise, üyeliğe başvuru sırasında Büyükşehir Aday Adayı Karakaya‘yı yalnız bırakmayanlar arasında Milas Belediye Başkanı aday adaylarından Enver Tuna ile Ortaca Belediye Başkanı aday adaylarından İsmail Can Varol‘un yanısıra 2014 seçimlerinin Menteşe Belediye Başkanı aday adaylarından Murat Gökalp ile Orhan Çakır, Mustafa Şahin ve Mehmet Altınay‘ın da olması olmuş. Sadece Hilmi Giresun yokmuş…

Tabi beni bi gülmek aldı…

Acaba Ula’da Karakaya’nın yanında yanyana gelebilenler 2014’te yanyana gelebilmiş olsalardı Muğla bu hallerde olur muydu?

xx           xx           xx

Haberler arasında dolaşırken Ortaca‘da yaşandığını gördüğüm olay beni dehşete düşürdü. İnşallah aslı yoktur diyeceğim, ama…

Geçen hafta perşembe günü Ortaca Savcılığına yapılan şikayet üzerine, açılan soruşturma sonunda ilçede Felsefe Öğretmenliği yanında Eğitim Bir Sen Başkan Yardımcılığı yapan S.Y. (53) açığa alınmış.

Alınan bilgiye göre S.Y. hakkında çok sayıda öğrenciye taciz ettiği ve bundan haberdar olan öğrenci velileri savcılığa şikayette bulundu. Bunun üzerine S.Y.’nin ifadesine başvuruldu. S.Y.’nin 23 öğrenciye taciz ettiği iddia edilirken, Savcılığın talebi doğrultusunda S.Y.’nin İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından da açığa alındığı öğrenildi.

Bir değil, iki değil 23 öğrenci…

Hep “Muğla’da böyle şeyler olmaz” derdik, ama…

Çocuklarımızı öğretmenlerden de korumak zorunda kalabileceğimiz aklımın ucundan geçmezdi.

Bize ne oluyor böyle?

xx           xx           xx

Şehrimizin sosyal medya paylaşımları ve üniversite diploması koleksiyonerliği ile (okuduğu üniversite sayısının 10’u bulduğu rivayet ediliyor) dikkati çeken genç avukatlarından Erdem Yeter, Ortaca‘da yaşanan olayı nasıl değerlendirir bilemem, ama son günlerde yaşanan başka olayları değerlendirmiş.

O değerlendirmelerinden birinde şöyle demiş:

Muğla ili kendisini medeni, kültürlü bir şehir olarak görür. Ancak sağın yobazı ile solun yobazının birbirinden farkı yoktur. Freddie Mercury’nin hayatını anlatan ‘Bohemian Rapsody’ filmi maalesef Muğla Merkez’de vizyona girmedi. Bunun için işletmeciyi suçlayamayız. Adam demek ki izleneceğini düşünmüyor. Bu sebeple Muğla Merkez İlçesinin genel yapısının kültürel olarak çok gelişmiş olduğunu zannetmiyorum tabi… Türkiye ortalamasının çok çok üstünde, o ayrı mesele:)

Kültür Kenti Muğla” öyle mi?

Şu Muğla‘nın geldiği hallere bakın bir…

xx           xx           xx

Av. Erdem Yeter değerlendirmelerinden birinde de şu ifadelere yer vermiş:

Son günlerde artan Atatürk büstlerine saldırı, Atatürk’e hakaret, Diyanet İşleri Başkanının Kadir Mısıroğlu’nu ziyareti gibi gelişmeler bana 28 Şubat’a giden süreçte olanları hatırlattı. Yine askerimizin donarak şehit olması, arızalı mühimmat sonucunda şehit olması, eğitim atışında şehit olması gibi hususlar da iyi araştırılmalı. Bu durumların üstüste gelmesi normal değil. Devletimizin bu gibi durumlara karşı uyanık olması lazım.

Hafta sonunda Muğla‘dan AK Parti Genel Başkan Yardımcılarından Numan Kurtulmuş geçti.

AK Parti Muğla Genişletilmiş Danışma Meclisi öncesinde Karabağlar Yaylası‘nda Süpüroğlu‘nda Muğla Basını ve STK temsilcileriyle buluşan Kurtulmuş da “Seçim atmosferine girilmişken bazı provakasyonların ortaya çıkabileceğini vurgulamış. Milletin bu konuda çok dikkatli ve ferasetli olması gerektiğini bildirmiş.

Önemli uyarı… Keşke Diyanet İşleri Başkanı da o dikkat ve feraseti gösterebilmiş olsaydı…

xx           xx           xx

O gün Önder İmam Hatipliler Derneği Başkanı Sefa Kara da sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulundu. Kara şu ifadeleri kullandı:

Bugün Muğla’ya AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş bey gelmiş. Öncelikle değerli dava adamına Hoş geldin diyoruz. Basın ve STK’lar içinde Önder İmam Hatipliler Derneği neden yok, Ensar Vakfı yok… Yoksa Muğla AK Parti İl Teşkilatı, Önder ve Ensar Vakfı kuruluşlarını tanımıyor mu? Bu ayrımcılık nedir? Acaba Cumhurbaşkanımız Muğla’daki bu durumu biliyor mu?

AK Parti İl Teşkilatı sadece Önder ve Ensar‘ı değil de STK’ların hiç birini çağırmamış olabilir mi? Çağrılanlar oldu ise kimler çağrıldı, doğrusu ben de merak ettim. Bakarsınız açıklarlar.

Giden gazetecileri de merak ediyorum. Soru sormamışlar.

Soru sormayan gazeteci olur mu?

xx           xx           xx

Gidenlerden duydum. Esnaf Odaları Birliği Başkanı Şükrü Ayyıldız ile S.S. Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Ayhan Çay da varmış. “Biri Marmaris’ten, biri Menteşe’den aday mı?” diye sorabilirlerdi… 22. Dönem Milletvekili Seyfi Terzibaşıoğlu da varmış kahvaltıda. “Büyükşehir’e de Seyfi bey mi düşünülüyor?” diye veya “Muğla’da iddialı mısınız?” sorusu da sorulabilirdi.

Ben olsaydım geliş sebeplerini sorardım. Neden geldiler anlayamadık…

Gündemdeki konularla ilgili açıklamalarda bulunurken, “Ülkede hayat tarzları, farklı düşünce ve kanaatler üzerinden insanları ayrıştırmaya kimsenin gücünün yetmeyeceğini” anlatan Kurtulmuş, sorulabileceklere yanıt verircesine de “Yerel seçimlerde Muğla’dan güzel sonuçlar alacaklarını” belirtip, “Aday belirleme çalışmamız devam ediyor. Meclis üyeleri de başkan adayı kıratında olacak.” demiş.

—————————————-                                                                                       —————————————–

GÜNÜN SÖZÜ: Kazananlar hiç hata yapmayanlar değil! Asla vazgeçmeyenlerdir. (Alıntı)

ÇİVİ

Hasan Rahmi Dural, “Kılıçdaroğlu İstanbul’da Türk Ocakları’nı ziyaret etmiş. Muğla’da CHP heyetinin KESK’i pas geçip Türkiye Kamu Sen’i ziyaret etmesinin hikmeti şimdi anlaşıldı. Demek ki parti politikası buymuş.” demiş.

Beni Bi Gülmek Aldı:)))))

————————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
günaydın 19 Kasım 2018 / 10:57

” 2014 seçimlerinin Menteşe Belediye Başkanı aday adaylarından Murat Gökalp ile Orhan Çakır, Mustafa Şahin ve Mehmet Altınay‘ın da olması olmuş. Sadece Hilmi Giresun yokmuş…

Tabi beni bi gülmek aldı…

Acaba Ula’da Karakaya’nın yanında yanyana gelebilenler 2014’te yanyana gelebilmiş olsalardı Muğla bu hallerde olur muydu?”
Bu tespitinizi bilbordlara yazmak lazım