Safa Altaş Haklı Çıktı!

Bu haber 29 Ocak 2013 - 22:13 'de eklendi ve 1.753 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri 16 Şubat’ta yapılacaktı.
Yapılamıyor…
Önceki gün Bakanlar Kurulu sonrasında açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, TOBB seçimlerinin tamamının Mayıs ayına ertelendiğini açıkladı.
Muğla Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinde “Biz de varız” diyen Safa Altaş liderliğindeki MUTSO Gelişim Hareketi haklı çıktı!

xx xx xx
Anımsayalım…
Bilindiği gibi TOBB seçimleri sürecine girildiğinde uzun süre 2 dönem (8 yıl) görev yapmış olan mevcut oda yönetimi ve meclisi başkanlarının önümüzdeki seçimde aday olup olamayacakları tartışıldı.
Konu Anayasa Mahkemesi’nin gündemindeydi. Mahkeme, TOBB Yasası’nda yer alan ve iki dönem başkanlık yapanların yeniden adaylıklarını engelleyen ilgili Kanun Maddesini “Seçme ve seçilme hakkına aykırı” bularak iptal etti ve yeniden görev talep eden oda başkanlarının önü açıldı.
Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile bir anlamda seçime start verilmiş oldu.

xx xx xx
Anayasa Mahkemesi’nin kararının ardından Bodrum, Milas, Marmaris, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanları ile birlikte Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş ve Meclis Başkanı Hilmi Giresun da adaylıklarını resmen açıkladılar.
İşte o günlerde MUTSO Gelişim Hareketi’nin “www.gelisimmutso.com” adresli internet sitesi faaliyete geçti ve o sitede “ODA SEÇİMİNDE NACE’NİN ÖNEMİ NEDİR?” başlığı altında MUTSO üyelerine uyarı yapılarak şöyle denilmişti:
“Odamız seçiminde, NACE’nin önemi şudur:
Odamız üyelerinin Mart ayında yapılacak seçimde SEÇME VE SEÇİLME HAKKINI kullanabilmeleri için kendilerine Odamız tarafından verilen NACE kodunu bilmek zorundalar. Aksi takdirde odamız üyesi, kendisinin İnşaat Sektöründe yer aldığını sanırken, imalat sektöründe gösterildiği sürprizi ile karşılaşabilir.
Söz konusu NACE kodlarının listesini Odamız yönetiminden talep etmiş bulunuyoruz. Liste elimize geçer geçmez, gerek iletişim kaynaklarını kullanarak ve gerekse bizzat sizleri ziyaret ederek, bu konuda bilgilendirmeyi yapacağız.”

xx xx xx
MUTSO Gelişim Hareketi haklı çıktı…
Hareketin sitesinde uyarı yapılırken, seçimin Mart ayında yapılması umuluyordu. MUTSO yönetimi ise kendilerince hazırladıkları NACE kodları daha anlaşılamadan “baskın seçim” kararı aldı ve seçimlerin 16 Şubat’ta yapılacağını açıkladı.
Sanıyorum bu “sıkıntı” Türkiye’nin her yanında yaşanıyordu ki, Bakanlar Kurulu önceki gün TOBB seçimlerinin Mayıs’a ertelenmesi kararını aldı.
Kararı Bakanlar Kurulu sonrasında Başbakan Yardımcısı Bülent Aranç duyurdu.

xx xx xx
Bu arada TOBB yönetimi tarafından, NACE sistemine göre yeni meslek gruplandırmalarına ilişkin yapılan itirazların sağlıklı bir şekilde değerlendirilebilmesi için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan oda ve borsa seçimlerinin makul bir süre ertelenmesi talebinde bulunmuş olduğu öğrendik. Başbakan Yardımcısı Arınç’ın açıklamada bulunduğu sırada ise, Rize’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı da şunları söylüyordu:
“Meslek grup kodlaması (NACE) devam ediyor. Kodlama henüz bitmediği için oda seçimleri ile çakışıyordu. Tartışmaya da yol açılmasın diye kodlamanın bitmesinin ardından seçimleri yapmayı düşündük. Bakanlar kurulu kararı ile oda seçimlerini erteledik. İnşallah TOBB seçimlerini değişiklik olmadan Mayıs 2013’de gerçekleştireceğiz.”

xx xx xx
Şimdi ne olacak?
Gümrükten mal kaçırır gibi, baskın bir seçim olmayacak…
Bütün oda seçimleri Mayıs’ta yapılacak. Bu arada NACE kodları aydınlanacak. İtirazlar seçimden önce sonuçlandırılacak. Oda üyeleri nerede, nasıl oy kullanacaklarını öğrenecekler.
Tabi bu arada aldığımız duyumlara göre, Bakanlar Kurulu’nun TOBB seçimleri ile ilgili yeni bir “Kanun” çıkarması da gündemde. Bu olası kanuna göre, mevcut oda başkanlarına “Bir dönem daha aday olabilmeleri” hakkı tanınabileceği gibi bir ihtimal aday da olamayabilecekler.

xx xx xx
Erteleme kararının hemen ardından MUTSO Gelişim Hareketi lideri Safa Altaş ile görüştüm. Kendisine “Şimdi ne olacak?” sorusunu sordum.
“Bizim için değişen bir şey yok. Olası haksızlıkların giderilebilmesi ve kendimizi daha iyi anlatabilmemiz için zaman kazanmış olduk. Çünkü baskın bir seçimle karşı karşıya kalmıştık.” diyerek şöyle devam etti:
“Biz Gelişim Hareketi olarak demokrasiye inanıyoruz. Yasalara saygılıyız. Umarım Bülent Karakuş ve Hilmi Giresun arkadaşlarımızın seçilme haklarına bir halel gelmez. Biz 16 Şubat’ta seçim olacakmış gibi çalışmaya, kendimizi, projelerimizi oda yönetimi anlayışımızı anlatmaya devam edeceğiz.”

xx xx xx
TOBB koltukları ne koltukmuş ama… TOBB hiçbir zaman bu kadar tartışılır olmamıştı… TOBB’un bu seçim sürecinde zedelenen saygınlığı umarım Mayıs’ta yapılacak seçimler sonunda yeniden kazanılır. Muğla’ya ve Türkiye’ye hayırlı olur.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.