Sadece kornealarını alabildiler

Bu haber 22 Nisan 2014 - 20:17 'de eklendi ve 1.084 kez görüntülendi.

sadecekornealari615165165165165Muğla’da tedavi gördüğü hastanede beyin ölümü gerçekleşen Türkiye aşığı İngiliz Stephen Cecil Boulton’un korneaları iki Türk’e ışık olacak. Ailesinin yüzü dahil tüm organlarını bağışlamasının ardından zamana karşı yürütülen yarışta Stephen Cecil Boulton’un kalbinin durması nedeni ile organlarından sadece korneaları alınabildi.  Gece saatlerinde gerçekleşen operasyonla korneaları alınan Stephen Cecil Boulton, 10 yıldır yaşadığı Köyceğiz İlçesi’nde Türkçe kursuna gittiği Perşembe günü saat 14.00’de Türk örf ve adetlerinin yanı sıra İslami kurallara göre toprağa verilecek.

Kadir Tamer

Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde oturan ve 6 gün önce rahatsızlanarak Muğla Özel Yücelen Hastanesine kaldırılan Emekli Hava Subayı Stephen Cecil Boulton’un beyin ölümünün gerçekleşmesinin ardından ailesi yüzü ve tüm organlarını bağışlandı. Ailenin organlarını bağışlamasının ardından uygun alıcıların bulunması için çalışma başlatıldı. Uygun alıcıların belirlendiği sırada Stephen Cecil Boulton’un kalbinin durması nedeni ile organları alınamadı.

İngiliz Boulton’un bağışladığı organlarından sadece göz korneaları, İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde iki Türk vatandaşına nakledilmek üzere İzmir’den gelen ekip tarafından alındı.

10 yıl önce emekli olduktan sonra çok sevdiği Muğla’nın Köyceğiz ilçesine eşi Paula ile birlikte yerleşen İngiliz Boulton, beyin tümörü rahatsızlığı nedeniyle uzun süre tedavi gördü ve tedavi sonrası bu rahatsızlığından kurtuldu. İngiliz vatandaşı Stephen Cecil Boulton’un 6 gün önce kalp rahatsızlığı nedeniyle Muğla Özel Yücelen Hastanesi’ne kaldırıldı. Kalbi tekrar çalıştırılan İngiliz Boulton, tedavisi sürerken Pazartesi günü beyin ölümü gerçekleşti. Boluton, ölmeden önce eşi Paula’ya bıraktığı vasiyetinde organlarının bağışlanmasını, Köyceğiz’de Türk örf ve adetlerine göre ve İslami kurullara göre toprağa verilmesini vasiyet etti.

KORNEALARI İZMİR’E GİTTİ

İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde uygun kornea bekleyen iki Türk vatandaşı için kornealar hastane göz doktoru Arman Ataç tarafından gerçekleştirilen operasyon ile alınarak İzmir’den gelen ekibe teslim edildi.

ORGANLARININ BAĞIŞLANMASINI İSTEDİ

Göz korneaları bağışlanan İngiliz Stephen Cecil Boulton’un eşi Paula Boulton, eşinin Türkiye aşığı birisi olduğunu söylerken, “Eşim vasiyetinde organlarının bağışlanmasını istedi. Organ bağışı yaparak başkalarına hayat vermenin önemini biliyordu. Ölmeden önce bana bıraktığı vasiyeti üzerine tüm organlarını bağışladık” dedi.

TÜRK VATANDAŞI OLMAK İÇİN BAŞVURU YAPTI

Paula Boulton eşinin emekli olmasının ardından 10 yıl önce Türkiye’ye gelerek Köyceğiz’de yaşamaya başladıklarını belirterek, “Eşim iyilik yapmayı çok seven birisi idi. Bunu ölümü ile de gösterdi ve iki kişinin gözlerine ışık oldu. Köyceğiz’e yerleştikten sonra çok sayıda Türk arkadaşı oldu. Türkleri ve Türkiye’yi sevdiği için Türk vatandaşı olmak için başvuru yaptı. Fakat ömrü yetmedi. Türk gibi yaşamayı çok severdi” dedi.

MÜSLÜMAN GİBİ DEFNEDİLECEK

Beyin ölümü gerçekleşen İngiliz Stephen Cecil Boulton’un vasiyeti üzerine Köyceğiz Toparlar mahallesinde toprağa verilecek. Boulton, vasiyetinde Türk örf ve geleneklerine ve İslami kurallara göre toprağa verilmesini istedi. Stephen Cecil Boluton’un eşi Paula, eşinin bu vasiyetini yerine getireceklerini belirterek, “Eşim Perşembe günleri saat 14.00’da Türkçe kurslarına gidiyordu. Cenazesi de Perşembe günü saat 14.00’da Türk örfe ve geleneklerine, İslami kurallara göre toprağa verilecek” dedi.

 

Kornea ameliyatını gerçekleştiren göz doktoru Arman Ataç ise, Türk vatandaşları adına kendilerine teşekkür ettiğini belirtti. Ataç peygamberimizin bir sözünden alıntı yaparak’ sizin en hayırlınız, insanlığa en faydalı olanınızdır’ siz bunu gerçekleştirdiniz dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.