Sadece Fikir « Hamle Gazetesi

Sadece Fikir

Bu haber 23 Kasım 2015 - 0:48 'de eklendi ve 1.543 kez görüntülendi.
Hayati Nizamoğluhayatinizamoglu@muglahamle.com.tr
Gündem

Hayati NİZAMOĞLU

Cumartesi günü Hamle’nin manşetinde Valimiz Amir Çiçek’in bir açıklaması vardı. “Turizm sezonu sözünü literatürden kaldıracağız.”
Muğla ilinde 300 bini aşkın belgeli turistik yatak var. İki havalimanımız milyonlara hizmet veriyor. 2015 yılında birçok uluslararası olumsuzluğa rağmen 3 milyon yabancı turist sayımızı tutturuyoruz. Ancak Sayın Vali’nin bahsettiği gibi Muğla ilinde turizm yaz aylarını içeren 4 aya sıkışmış durumda.
Hiçbir yatırım yapmadan, sadece fikir üreterek turistik tesislerin yıl boyu çalışması sağlanabilir. Bu konuda turizm, turizmden anlamayanlarla değil, sektör içinden insanlarla geliştirebiliriz.
Bir örnek vereyim. Ula ilçemize bağlı Akyaka’ da birçok fırsat var. Bunlardan ilk akla gelen kiteboard sporudur. Zengin sporu denilen bu sporu, Türkiye’ de en iyi yapıldığı bölge Gökova körfezidir. Daha potansiyelin yüzde 10’nu bile kullanmıyoruz.
Yine Akyaka “City Slow”, yani yavaş şehirdir. İlin tek yavaş şehri olan Akyaka’nın bu özelliğini yaygın şekilde duyuramadık.
Spor turizmi, sağlık turizmi, kültür turizmi, fuarlarla ticari turizm, kongre turizmi, eğlence turizmi, dinlence turizmi bütün yıla yayılmalıdır.
Bir Marmaris, bir Bodrum, bir Fethiye kendine has farklı özelliklere sahip yöreler. Birçok fikir üretilebilir. Kaldı ki Muğla, Antalya’dan farklı olarak insanı yoğun nemle boğmayan bir iklime sahip.
Sayın Valimizin konuya el atması çok sevindiricidir.
Bardağın boş tarafını görme alışkanlığı olan biz gazeteciler, çalışkan yöneticileri de takdir etmeliyiz. Vali Çiçek, çözüm odaklı bir yönetici. Muğla için büyük şans. Bize düşen Sayın Çiçek’ in çalışma azminden faydalanmak, Muğla ilinin gelişimine katkıda bulunmak olmalı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.