Saatcı: Bağımsızlık bu toprakların mayasında var « Hamle Gazetesi

Saatcı: Bağımsızlık bu toprakların mayasında var

Bu haber 04 Mart 2019 - 2:00 'de eklendi ve 3.616 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Başlangıçta CHP‘den Dr. Osman Gürürün ve AK Parti‘den Dr. Mehmet Nil Hıdır ile iki adaylı bir Büyükşehir seçimine gidiyorduk. Tabi Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon‘un adaylığı da gündemdeydi… Kocadon, kendi tabiri ile CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu kendisini “Bodrum adaylığı” için bekletirken Muğlalı seçmeni “alternatifsiz” bırakmama adına Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı çıktı, “Adayım” dedi. Ardından bekleyişi bir “kandırmaca” çıkan Kocadon‘da geldi ve 4 Büyükşehir adayı oldu… Bağımsız aday Müşteba Karamanoğlu‘nu da sayarsak, HDP, Saadet Partisi ve TKP adayları ile birlikte 31 Mart‘ta sandığa 8 Büyükşehir adayı ile gidiyoruz…

Kendilerine ulaşamadığım adaylarda neden aday olduklarını, Büyükşehir Belediyesi‘nin 5 yılda kendilerine göre neleri yanlış yapıp, eksik bıraktığını ve seçilmeleri halinde Muğla için hayallerini, hedeflerini, projelerini anlatırlarsa buradan paylaşırız.

Muğla Bağımsız Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Behçet Saatcı‘ya ilk sorum “Neden adaysınız?” oldu.

Başkan Saatcı Muğla Büyükşehir Belediyesi’nde işler iyi gitmediği için adayız. Yoksa adaylık çıkışımız bir macera aramak değil. Muğla yorgun, küskün, yıpranmış, ilçe belediyeleriyle, sivil toplum

kuruluşlarıyla kopuk, resmi kurumlarla soğuk bir yapı içerisinde… Biz hem bunları düzeltmek hem de Muğla’nın her köşesini yaşamaktan keyif alınacak bir mekâna dönüştürmek için adayız.” dedi.

xx           xx           xx

Bana göre Muğla‘da özellikle CHP ile İYİ Parti ittifakı, İYİ Parti‘nin Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün‘e teslim edilmesi gibi gerçekleşti. Bu konuda İYİ Parti‘nin kurucularından Başkan Saatcı “CHP ile İyi Parti’nin Muğla ittifakını nasıl değerlendiriyor?” olabilir… Başkan Saatcı konunun altını “Bunun adı partiler arası ittifak değil, Sayın Osman Gürün’ü tekrar belediye başkanı yapma ittifakıdır!” diye çizerek şöyle devam etti:

Bu adaletsizliğe birinin karşı çıkması gerekiyordu. Biz bu çıkışı yaptık. Düşünebiliyor musunuz? Muğla’nın ilçelerinde İyi Parti ve CHP bir birleri ile yarışacak, ama her iki partinin tabanı Osman Gürün’e oy verecek. Buna sadece gülünür. 31 Mart akşamı çıkan sonuç, haklılığımızı gösterecektir.

Bunun üzerine “Büyükşehir adaylığınız İyi Parti’de nasıl karşılandı?” diye sordum, Başkan Saatcı ise “İyi Parti tabanı ile aramızda mesele yoktur. Biz bağımsız adayız. Tüm siyasi partilerimize eşit mesafedeyiz. Bağımsızlık bu toprakların mayasında vardır. Muğla’da partizanlığı ortadan kaldıracağız. Muğla’nın her noktasına adaletli, eşit hizmet götüreceğiz.” şeklinde cevap verdi.

xx           xx           xx

“Mehmet Kocadon’un adaylığı bekleniyordu neden aday oldunuz? Madem aday olacaktınız neden beklediniz?” .. Muğla Bağımsız Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Behçet Saatcı bu sorunun yanıtını da  şöyle verdi:

Sayın Kocadon benim arkadaşım. Kendisine başarılar diliyorum. Bizler ve etrafımız şahit ki, Sayın Kocadon’u 15 gün bekledim. Kendisi son dakikaya kadar CHP’den Bodrum adayı olmayı bekledi. Gerçekleşmeyince, aday olmaya karar verdi. Biz oyun bozucu değil, oyun kurucu olacağımızı ifade ettiğimizden dolayı İyi Parti ile CHP arasında ilçelerle ilgili görüşmelerin sonucunu bekledik. İşi bozan olmayalım diye… Ancak Sayın Osman Gürün ve avenelerinin CHP Genel Merkezi’ni ablukaya alıp, ilçelerde ittifak olmaması için diretmesi sonucu, bu iş sonuçlandıktan sonra adaylığımızı açıkladık.

Bu açıklamanın üzerine Başkan Saatcı‘ya “Fethiye Belediye Başkanlığı’nı İyi Parti adayı olarak alamayacağınız için Büyükşehir adayı olduğunuz söyleniyor. Ne dersiniz?” sorusunu yönelttim. Şöyle anlattı:

2014 yılında yok bir siyasi partiden aday oldum ve seçildim. Şimdi 20 bin taban oyu olan bir siyasi partiden mi seçilemeyecektim? Tekrar ediyorum. Muğla’nın tek elden yönetilmesine karşı yıllar önce söylediğim ‘Osman Gürün’ün karşısına kimse çıkmazsa ben çıkarım!’ sözümün arkasında durarak büyükşehire aday oldum. Hatta adaylığımı açıklamadan 12 gün önce attığım tweetle de bu görüşümü tüm kamuoyu ile paylaştım.

xx           xx           xx

Hemen herkesin merak ettiği bir soruda “Neden bir partiden değil de bağımsız aday olmayı tercih ettiniz?” şeklinde… Başkan Saatcı hepimizin merakını giderirken “Muğla’nın parti taassubundan kurtulması lazım. Bir partiden aday olsaydım, şuan yakaladığım desteği bulmam mümkün değildi. Tüm partilere eşit mesafede olmam ve geçmiş 20 yıllık belediyecilik tecrübem, büyükşehirin yanlışlarına bugün değil, ilk günden karşı çıkmam tüm Muğla’da bir sempati yarattı.” diye anlattı.

“Mehmet Kocadon ile ayrı ayrı aday olmanızın aradan AK Parti adayı Dr. Mehmet Nil

Hıdır’ın çıkmasına neden olacağınızı söyleyenler var. Böyle bir olasılık var mı?” sorumuza ise şu yanıtı verdi:

Benim yaptırdığım ve diğer yapılan kamuoyu araştırmalarında biz açık ara öndeyiz. AK Parti aradan çıkacak diye bir ihtimal yok. Halk ittifakı birinci. Öteki ittifaklar ikincilik için yarışıyor.

Başkan Saatcı “Sizin ve Mehmet Kocadon’un adaylığının Osman Gürün’ü rahatlatmış olabileceğini

söyleyenler de var, ne dersiniz?” sorumuza ise “31 Mart Pazar akşamı görürüz.” şeklinde kısa ve net karşılık verdi.

xx           xx           xx

Başkan Saatcı‘ya Fethiye Belediye Başkanlığı‘nda başarılı olup olmadığını; Neleri neden çözemedini ve “Şunu da yapsaydım” dediği bir şey olup olmadığını sorunca şöyle dedi:

Siyasilerin başarı karnesi seçimdir. Saygıdeğer Fethiyeliler, 4 dönem bizi belediye başkanı seçtilerse, kara saçıma kara gözüme değildir. Tabi ki, Ankara’nın iznine bağlı olarak yapamadığımız işler vardır. Çekek yerinin taşınması, tekne bağlama yerleri, limanın temizliği, kruvaziyer iskele yapılması vesaire gibi.

Her adaya bu soruyu mutlaka soruyorum. İnsanın talep ettiği görevde yapmak istedikleri olmalı… “Muğla ile ilgili hayaliniz var mı?” diye sordum. O şöyle anlattı:

Muğla çok özel bir coğrafya. Bireysel özgürlüklerin sonuna kadar kullanıldığı, her yaştan her kesimden insanın fikir ve düşüncelerini özgürce ifade edebildiği, coğrafyamızın güzelliklerinden her bireyin eşit şekilde yararlandığı, kısacası her köşesinde mutlu insanların

yaşadığı, turizmiyle, tarımıyla, ekonomisiyle, üreten, ürettiğini de eşit dağıtan, çevreye saygılı, bilimin ışığında yönetilen, betona ve ranta teslim olmamış bir şehir hayalim.

xx           xx           xx

Muğla’nın sorunları çok. Saymakla bitmez. Bütün adaylara o sorunların en önemli beşini sordum.Muğla Bağımsız Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Behçet Saatcı o öne çıkan beş sorunu şöyle sıraladı:

1. Alt yapı (kanalizasyon, arıtma, çöp deponite, yağmur suyu drenaj, yol, su).. 2. Muğla merkez ve ilçelerin otopark, ulaşım ve sektör çalışanlarıyla yaşanan problemler. 3. Yönetim problemi (Ortak akıl, hoşgörü, paylaşım, muhatabıyla masaya oturmama kültürü, üniversiteden yararlanmamak).. 4. Kurumlar arası koordinasyon sorunu. 5. Tarım ve Hayvancılıkta ürünlerin işlenememesi, ürünlerin değerlendirilmemesi bu nedenle gelirin çok düşük kalması. Marka değeri olan ürünlerimizin hak ettiği fiyattan pazarlanamaması (Örneğin; Çambalı, zeytinyağı, portakal narenciye vs.)

Adaylara çözümlerini de sorduk. Başkan Saatcı çözümlerini şöyle özetledi:

Bilimin ışığında, 20 yıllık belediyecilik tecrübemizle, öncelikli sorun olan alt yapıdan başlayarak, elimizdeki ekonomik gücü ve zamanı verimli kullanarak problemleri çözmeye çalışacağız. Elimizde sihirli değnek yok ama, tecrübemiz ve Fethiye’de yaptıklarımız en büyük referansımızdır.

xx           xx           xx

Yarın devam edelim; Başkan Saatcı‘nın vaatleri, turizme ve tarıma bakışı; Osman Gürün ile ilgili eleştirileri ve seçimi kazanması halinde AK Parti‘ye geçip geçmeyeceği ve daha fazlası…

——————————                                            ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Kötü politikacıları kazandıranlar, oy vermeyen iyi yurttaşlardır. (George Jean Nathav)

ÇİVİ

Arkadaşım “Hamdi Alper Kolukısa’nın istifası sosyal medyada mizah patlamasına neden oldu” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

—————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

6 ADET YORUM YAPILDI
oktay ozel 04 Mart 2019 / 10:11

Ey muglanin baskenti mentesede yasayanlar oy kullanmadan once
1- heykelden akyola kadar yuruyun( BOTOKS LU KALDIRIMLARI GOR)
2- ogretmen evinin altinda ki eski garaja gidin ve bitmecegini bile bile neden insaata baslanip sehrimize kalicii buyuk bir santiye kazandirildi bir sorun.
3- ruya park avm nin orada baslaya muze insaatinin neden durdugunu sor.
4-41 evler caminin karsisindaki insaatlarin neden durdugunu sor
5- karadagin dibine yapilan kasaba garajini bir gorun
6- ceketimi koysam kazanirim diyen , denenmis insanlari ,tekrar tekrar deneme , dusun
7- ARTIK CHP NIN ATATURKUN CHP SI OLMADIGINI BIL
8-BELEDIYENIN TURKIYENIN EN BORCLU 4.BUYUKSEHIR BELEDIYESI OLDUGUNU AMA BU BORCLA NELER YAPILDIGNI SOR.
9- GENEL BASKANINZI ULKE YOKLUK ICINDE , HALK FAKIRLIKTEN PERISAN DIYE AGLARKEN IKTIDARI ELESTIRIRKEN ULKENIN BOSA HARCANACAK TEK KURUSU YOKKEN , YARIM YARIM BASLADIGINIZ INSAATLAR ICIN HICMI VICDANINZ SIZLAMADI DIYE SOR,VE KALITESIZ ISCILIK KALITESIZ MALZEME VE OLCUSUZ ISLERINIZ ILE TEKRAR NEDEN ADAY OLDUNUZ DIYE SOR

ali kökcü 04 Mart 2019 / 11:52

oktay bey size sonuna kadar katılıyorum..ESKİ GARAJDAN YENİ GARAJA KADAR olan yola bakarmısınız bi.. afersiniz ama yamalı don misali yazık vede çok ayıp..MUĞLA’ya yakışan böyle bir yol mudur??? yazı yazdım ilgili makama niçin düğün salonlarını şehrin dişina taşıdınız duraklar nerede diye, diye cevap mı!! karayolları…maddesine göre kazaya sebeb olurlarmış o zaman neden oraya taşıdın salonları şehrin bir köşesinde hiç mi yeriniz yoktu ! sayın yetkililer.. mesela şimdi yapımına başlana kışla’da…

Saim Öztürk 04 Mart 2019 / 18:19

Bu adayların,aday olurken düşünceleri,adil hizmetmidir,yoksa Büyükşehir Belediyesi kaynaklarından,seçim çevrelerine daha çok kaynak aktarmakmıdır?

gerçek CHP'li 04 Mart 2019 / 18:30

Faturayı Alper Kolukısa’ya kesenler hangi hakla tekrar aday olup, halktan oy istiyor. Mehmet Kocadon Büyükşehir Başkanı aday adaylığı başvurusuna müteakip yaptığı konuşmada belediyeyi seçilmişlerle yöneteceğim demişti. Belediyede istifa etmesi gerekenlerin başında siyasi sorumlu olarak Belediye Başkanı ve biatçı ekibidir. Bürokrat yanlış yaptıysa sorumlu Belediye başkanıdır. Şoför esnafından oy alamıyacağı ortaya çıkınca bürokratı istifa ettirmek çözüm değildir. Siyasi sorumluluğu üstlenmek gerekirdi.

Misafir 04 Mart 2019 / 18:43

Muğla için en önemli projelerden birisi Behçet başkanın bahsettiği cam balı ve zeytinyağının markalasmasidir gerçekten çok faydalı olan bu iki ürün Muğla tarafından şimdiye kadar reklamı yapılamamış başkan inşallah seçim vaadini yerine getirir Başkan vizyon sahibi başarılar

Nabide Kılınç 05 Mart 2019 / 01:18

Eğer Behçet bey alırsa seçimi, ipi göğüslerse kendisinden bir tek şey isteyebilirim. Muğla’nın kendine özgü çizgisinden kopmaması ve bu çizgide ileriye taşıması.
Çünkü Muğla değerleri ile yaşar. Hayali olarak özetlediği bir Muğla taşıması. İddia ve kararlılıkla.
Şundan eminim Fethiye’de tabanı varken niçin oradan bir siyasi partiden seçilemesin olasılık değil,kesin seçilirdi. Seçimdir demokratik bir özgürlüktür adaydır. Başarılar diliyorum.