Rus Piyanist Martynov’dan taş ocağında konser

Bu haber 23 Temmuz 2013 - 21:49 'de eklendi ve 1.090 kez görüntülendi.

ruspiyanist12314651313213 10. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, geçtiğimiz akşam, Rus piyanist Yury Martynov’un Koyunbaba Antik Taş Ocağında verdiği konserle devam etti.

Haber Merkezi
Let’s Bodrum! 10. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, geçtiğimiz akşam, Rus piyanist Yury Martynov’un Koyunbaba Antik Taş Ocağında verdiği konserle devam etti. Festivalin yeni mekânı olan Gümüşlük’ün Koyunbaba mevkiindeki 2500 yıllık tarihi taş ocağında gerçekleştirilen konserde Piyanist Yury Martynov, gecenin ilk yarısında Schubert ve S. Prokofiev’ten eserler seslendirirken, sanatçı gecenin ikinci yarısında, R. Schumann’ın iki eserine yer verdi. Büyük bir yetenek olarak tüm dünyada klasik müzikseverler tarafından ilgiyle izlenen Martynov, Gümüşlük’te verdiği konserle büyük ilgi topladı.
25 asırlık yalnızlık bitti
Helenistik döneme ait ve MÖ 4 yy’a tarihlendirilen antik taş ocağı, 25 asırlık yalnızlıktan sonra bugünlerde dünyanın en uzun soluklu festivallerinden biri olan Let’s Bodrum! Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Gökyüzüne uzayan kayaların ortasına kurulan sahnede çok sayıda yerli ve yabancı klasik müzik tutkunuyla bir araya gelen Yury Martynov, Rus piyano ve Batı Avrupa klavyeli çalgılar ekolünün en iyi geleneklerini, kendi özgün kişiliğiyle bağdaştıran, çağımızın en ilginç, çok yönlü Rus müzisyenlerinden biri olarak anılıyor. Martynov, aynı zamanda bu kadar farklı enstrüman ve stile hakim, nadir müzisyenlerden biri olarak, otoriteler tarafından övülen bir müzisyen. Sanatçı, 1989 yılından beri solist ve oda müziği topluluklarının üyesi olarak dünyanın her yerinde en seçkin konser salonlarında sahneye çıktı ve birçok saygın festivale katıldı. 2000’de D. Sokolov ve S. Filchenko ile PLAYel üçlüsünü kurdu. 2006’dan beri V. Pessin Üçlüsünde kemancı olarak yer alıyor. Birçok ödül sahibi Rus piyanistin çok sayıda CD kaydı da bulunuyor.
Martynov güçlü bir repertuarla sahne aldı
“Benim için bu yaz sihirli kelime Türkiye; rekabet, konser ve masterclass” diyen Piyanist Yury Martynov’un Koyunbaba Antik Taş Ocağında sergilediği performans uzun süre ayakta alkışlandı. Martynov, antik taş ocağının doğal akustiğinde sahne aldığı gecede programına F. Schubert’ten “4 impromptus op.90; No.1 in c minor, No.2 in E-flat major, No.3 in G-flat major, No.4 in A-flat major” adlı eserle başladı. Daha sonra sanatçı S. Prokofiev’in “Sonata no. 5 in C major, Op.38
Allegro tranquillo, Andantino, Un poco allegretto” adlı eserini seslendirdi. Gecenin ikinci yarısında Martynov, R. Schumann’ın iki eserine yer verdi. İlk olarak “Arabesque in C Major Op.18”i seslendiren sanatçı daha sonra “Symphonic etudes Op.13”le klasik müzikseverlerin karşısına geldi.
Let’s Bodrum! 10. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, 25 Temmuz Perşembe akşamı saat 21:00’de Kübalı piyanist Mauricio Vallina’nin Koyunbaba Antik Taş Ocağında vereceği konserle devam edecek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.