Ruhsatsız iskelelere çözüm

Bu haber 14 Temmuz 2013 - 18:48 'de eklendi ve 1.558 kez görüntülendi.

ruhsatsiziskeleler123135468413213Marmaris Çevrecileri Derneği (MÇD) Orhaniye’de bulunan ruhsatsız iskeleler, ilave yapılar ve Kız Kumunun doğal yapısını besleyen akışın önlenmesiyle ilgili tedbirlerin alınması için tespitlerde bulundu.
Haber Merkezi
Marmaris Çevrecileri Derneği (MÇD) Orhaniye’de bulunan ruhsatsız iskeleler, ilave yapılar ve Kız Kumunun doğal yapısını besleyen akışın önlenmesiyle ilgili tedbirlerin alınması için tespitlerde bulundu.
Marmaris Çevrecileri Derneği tüm sahilleri gezerek herhangi bir sorunun olup olmadığının tespitine başladı. Dernek Yönetimi kendilerine gelen ihbar üzerine Orhaniye Köyü’ne gitti ve orada bulunan bir işletme önündeki iskelenin durumu, yatların bağlanma yerleriyle ilgili eksiklik olup olmadığını araştırdı. Dernek Başkanı Ahmet Kutengin, yapılan araştırmalar hakkında bilgi vererek, bu tip çalışmalara devam edeceklerini ifade etti. Orhaniye’deki bir motelin işletmeciliğini yapan Doğan Saygılı, motelin restoranının önündeki iskelenin küçük bir iskele olduğunu ve buraya yatların yanaştırıldığını söyledi.
Saygılı, iskelenin yat yanaşma yeri olarak izninin olduğunu belirterek, kiralanmasının da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapıldığını ifade etti. Turizm Bakanlığı’nın iskeleye 50 tekneye kadar Bağlama izni verdiğini de kaydeden Saygılı, bu bölgede yat yanaşma ruhsatlı iskelelerin olmadığını da ifade etti.
MÇD Başkanı Kutengin, ruhsatı olmayan işletmelerin ortaya çıkması ve yetkililerin bu usulsüzlüğe bir çare bulmaları için araştırmalarına devam edeceklerini belirtirken, “Bu çalışmalarımızı belgelendiriyoruz. Orhaniye Köyü Muhtarı Arif Ulupınar’a da iskelelerin belgelerini almak için ziyarette bulunduk. Muhtar Ulupınar da köyün en büyük sorununun altyapı sorunu olduğunu söyledi.” dedi.
Kutengin, Orhaniye’de kaçak iskelelerden daha önemli sorunun ise Kız Kumu’nun durumu olduğunu söyledi. Orhaniye çalışmalarının ardından bir değerlendirmede bulunan Kutengin, “Kız Kumu’nu göz göre göre kaybediyoruz. Burada akan kumun akışını engelleyen taşların bir an önce temizlenmesi gerekiyor. Ruhsatsız iskelelerin kurulması ve bunun gibi birçok sorunun yaşandığı Orhaniye Köyü’ndeki durum çok iç açıcı değil. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün de Orhaniye’yi mercek altına almasında yarar var.” diye ifade etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
mustafa şen 13 Eylül 2013 / 16:06

Palmiye motelin önündeki iskele küçük bir iskele olmayıp bu körfezdeki en uzun ve büyük bir iskeledir, bir iskele ruhsatı alabilmek için en önemlisi iskelenin inşaa edileceği alanda yapı kullanma izni olan ticari amaçlı bir binanın mevcut olması gerekiyor, Palmiye motelin iskelesi 443 nolu parselin önüne inşaa edilmiştir ve arkadaki binaların hiç bir ruhsatı yoktur, iskeleye ruhsat alabilmek için 200 metre ilerdeki eski hali restaurant olan ve şimdiki hali villa olan 1862 numaralı parseldeki binanın yapı kullanma izin belgesi kullanılmıştır, iskelenin inşaa edildiği yer ile bina arasında Devlet Kara yolu ve hazine arazileri mevcuttur, yani ortada bir düzenbazlık söz konusudur.

Orhaniye Köyü Muhtarına gelince, Orhaniyede bir alt yapı sorunu olduğunu söylemiş bu doğru ama alt yapı sorunu iskelelerin Kamu kullanımına açılması için var, özel kullanımda sorun yok, çünkü bu işler Muhtarında işine gelmiyor nedenide kendi iskelesi olduğu için,

Bakınız iskele ruhsatı alınmak istendimi her türlü manevra çevrilip ruhsat alınabiliyor, tıpkı Doğan Saygılının yaptığı gibi, Orhaniyeye iskele ruhsatı alabilmek için ben şahsen Datça Liman Başkanlığına gidip konuştum, Liman Başkanı ruhsat verilebileceğini söyledi ve hangi yolu izleyeceğimizide izah etti ama Muhtar bu işe sırtını döndü kendi iskelesinin ortadan kalkmasına tahammül edemedi.

Palmiye motelin iskelesine ruhsat verilirken Mutlaka Muhtara bilgi verilmiştir, acaba Muhtarın hiç aklına gelmedimi görevlilere sormak yaa özel bir işletmeye ruhsat veriliyorda Köy adına bir iskele ruhsatı neden verilemiyor diye, Alt yapı sorunu var demek bir kaçamak yoludur.

biz köy esnafları olarak 80 adet imza toplayıp Muğla Valiliğine başvurduk iskele istiyoruz diye, üstelik bu başvuru Palmiye motelin iskele ruhsatı talebinden önce yapıldı, şimdi Muğla Valiliğine bağlı yetkili birimlere soruyorum bizim iskele başvurumuza ne oldu, Kamu ve Halk adına bir iskele yapılması beklenirken özel bir işletmeye iskele izni verilmesi nasıl öne geçebildi,

ben deniz doğma büyüme Orhaniyeliyim, Kaptanım ve ticari bir teknemiz var, teknemizin işletmesini Kızkumunun orada kayaların üzerinde yapıyorum, Orhaniye köyüne bir iskele yapılması için başvurmadığım kapı kalmadı Başbakanlık dahil, Muhtar iskele yapılmasını istemediği için bu hallere düşüldü, bu konuda Muhtarın ihmali olduğu için elimdeki belgelere dayanarak hakkında Savcılığa suç duyurusunda bulundum ama geçmiş dönemim Kaymakamı A.Serdar Polat işin ucunun kendisinede dokunamcağı için Muhtarın yargılanmasına izin vermedi, Orhaniye Köyüne bir iskele yapılması ve mevcut iskeleler hakkında konuşmak için görüşlerimi bildirmek için herkezle konuşmaya röportaj yapmaya hazırım, Orhaniye Köyü Halkının bu konuda kafasında bir karmaşalık oluştuğu ortadadır, Sayın Valimizi ve Kaymakamımızı bizleri bu konuda aydınlatması için Orhaniye Köyüne davet ediyorum.

Mustafa Şen 11 Ocak 2014 / 11:52

Orhaniye Köyündeki iskeleler hakkında asıl sorun iskelelerin ruhsatlı yada ruhsatsız olamsı değildir, asıl sorun iskelelere yanaştırılan yatlardan ücret alınmasıdır ve bu iskekerin bir Marina gibi işletilmesidir, bütün bu uygulamalarda ngayri resmi gelir elde edilmektedir Devlete yada Çevre Halkına bir faydası yoktur, Orhaniye Köyü sahilinde şöyle bir davranış sergilenmektedir, eğer sahilde denize bağlı küçük yada büyük farketmez bir arsan varsa ve içerisinde turistik bir işletmen varsa hemen önüne bir iskele yapıp denizide sahiplenip devletin Denizini kamu kullanımına kapatmaktır, ve halen yeni iskeleler yapımına devam edilmektedir, ama iskele sahipleri bu davranışlarında haksızda sayılmazlar, çünkü Muğla Valiliğine bağlı kurum ve birimler bu iskelelere müdahale edip bir düzenleme getirmek için hiçbir şekilde güçleri yetmedi ufak tefek cezai işlem yaparak olayı zamana yaydılar, artık bütün umutlarımız büyük şehir belediyesine bağlandı, tabibiki bu işlerin düzgün bir şekilde gerçekleşebilmesi için Marmaris Belediye Başkanı sayın Ali Acar beyin tekrar başkan seçilmesiyle olabilir, çünkü diğer başkan adayları bu iskele konusunda siyasi güçlerini öne sürerek iskelelerin bu şekilde kullanılmalarına göz yumacaklardır, zaten Marmaris çevresini düzene sokabilecek Başkan Ali Acar bey harici kimsede bu poransiyel gözükmemektedir, umarım 30 martta Ali Acar bey tekrar başkan olur ve usulsuz kullanılan iskeleri ortadan kaldırıp yerine bir yat limanı yapar sahillerimiz kamu kullanımına uygun hale getirir ve biz Köy halkıda bir sahilimizin olduğunun farkına varırız. Bütün bu sözleri Orhaniye Köyü sakini ve ticari bir yat işletmecisi ve bir kaptan olarak dile getiriyorum.