Ruhsatlarda süre uzatımı 31 Mart’ta sona erecek

Bu haber 05 Mart 2015 - 0:20 'de eklendi ve 610 kez görüntülendi.

ruhsatlkarrYiyecek Maddeleri Esnaf Odası Başkanı Güven Akarken, tekel ruhsatlarının (TAPDK) süresi ile ilgili yaptığı yazılı açıklama ile tekel maddesi satan esnafların süre uzatımı işlemlerine dikkat çekerek son güne bırakmamaları konusunda uyardı.

Hafize Ataseven

Yiyecek Maddeleri Esnaf Odası Başkanı Güven Akarken, tekel ruhsatlarının (TAPDK) süresi ile ilgili yaptığı yazılı açıklama ile tekel maddesi satan esnafların süre uzatımı işlemlerine dikkat çekerek son güne bırakmamaları konusunda uyardı.

Akarken yaptığı basın açıklamasında, “TAPDK (Tekel) ruhsatları bilindiği üzere her sene süre uzatımı yapılması gereken işlem olduğundan ve ilimiz Muğla büyükşehir ilçe ve mahallelerinde alkol ve tütün ürünleri satan bakkal market, kuruyemişçi ve büfeler gibi son satıcı konumunda olanlar ile toptan ve perakende alkol ve tütün ürünleri satanların 31 Mart 2015 ’e kadar odamız başkanlığına başvurmalıdır. Belirtilen süre içerisinde uzatım işlemlerini yaptırmaları yasal zorunluluktur. İşlem yaptırmayan esnaf ve sanatkârlarımızın belgeleri iptal durumuna düşecektir. Tütün mamulleri ve alkollü içkilerin satışına ve sunumuna ilişkin usul ve esaslar hakkında yönetmeliğin 14.maddesi gereği 31.03.2015 Salı günü mesai saati sonuna kadar süre uzatım işlemi yapılmadığı takdirde anılan tarihten itibaren tütün mamulü, alkol ve alkollü içki satın alınması mümkün olmayacak ve satıcıların mevcutlarında bulunan ürünlerini Nisan ayı sonuna kadar tasfiye etmeleri zorunlu olacaktır” dedi.

Gerekli işlemleri yaptırmayan esnafların ruhsatlarının uzatma işlemlerinin gerçekleşmeyeceğini vurgulayan Başkan Akarken açıklamasına şöyle devam etti:

“Esnaf ve sanatkarlarımızın ruhsat yenileme iş ve işlemleriyle ilgili esnaf odamıza müracaatları ile ilgili olarak, Muğla ilimizin de büyükşehir statüsünde olması nedeni ile Menteşe ilçemize bağlı köy ve beldelerimiz mahalle statüsüne kavuştukları için; Ziraat bankasındaki TAPDK hesaplarına TAPDK sicil numarası ile şehir merkezindeki ve merkeze bağlı köylerde perakende tütün ve alkol satışı yapan esnafımız (240 TL), açık alkol satışı yapan esnafımızda (990 TL) yatırdıkları dekont ve ‘İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatı’ ile geçmiş yıllarda edindikleri TAPDK(Tekel) ruhsatlarını odamız başkanlığına ibraz etmeleri gerekmektedir. Ayrıca ‘İş yeri açma ve çalışma ruhsatı ‘veya izin belgesi ibraz edemeyecek olan satıcıların, ruhsat ibraz edememe gerekçelerini belirten dilekçelerini ekiyle beraber odamız başkanlığına gelmeleri rica olunur. Aksi halde ise bakkal, market, kuruyemişçi ve büfe olanlarla münhasıran tütün mamulü veya alkollü içki satıcılığına uygun olmayan satıcıların satış belgeleri için süre uzatım işlemi gerçekleşmeyecektir. İlk defa TAPDK belgesi alacak olan esnaflarımızın da ilgili evraklarını hazırlayarak odamız başkanlığında sisteme girişlerinin yapılarak yukarıda miktarı belirtilen banka ödentilerinin TAPDK hesabına T.C kimlik numarası veya vergi numarası beyan etmeleri gerekir. Aksi takdirde İşlem bedeli kurum hesabına aktarılmış olsa dahi satış belgeleri iptal durumuna düşecek ve geçerliliğini kaybedecektir. Esnafımızın son günlerde oluşacak yoğunluktan etkilenmemeleri için gerekli hassasiyeti göstererek bir an önce esnaf odamıza gelerek iş ve işlemlerini yaptırmalarını rica ediyorum” dedi.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.