ROL MODEL KADINIMIZ!

Bu haber 19 Mayıs 2012 - 0:00 'de eklendi ve 1.070 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin her ilinden “rol model” seçilen hanımlar Samsun’da buluşmuşlar. Daha doğrusu buluşturulmuşlar. Samsun’a Muğla’dan da bir “kadın” gönderilmiş. İşte “Muğla’nın rol model kadını” denilmiş. Artık genç kızlarımız, kadınlarımız o “kadınımızı” rol model alacaklar!

 
xx     xx     xx
Merak etmeyin, olayı sizlerle paylaşacağız. Ama ben çok ve olur olmaz yerlerde kullandığımız bu “rol model” neme nem şeymiş diye merak etim. Elbette biliyorum neme nem şey olduğunu, ama Samsun’da Muğla’yı temsil eden kadınımızın belirlenme, daha doğrusu belirlenememe şekli beni şaşırttığı için yanlış mı biliyorum diye “google hazretlerine” başvurdum.
Orada biri “Benimkinin kim olduğunu acayip merak etmekteyim; kimi ya da kimleri model aldım da kendime, böyle bi’şey oldum? Acayip hayvanlara benzedim…” demiş.
Bir başkası “İnsanın zihninde her zaman var olan, var olacak, belki de var olması gereken bir olgu. Bunu bir kişiye benzemeyi isteme hali olarak görmüyorum. Anlamı genişletirsek kişi kendi kendini bile rol model olarak alabilir.” diye felsefe yapmış.
Biri de “İnsanın ilk rol modeli doğadır. Doğa soyuttur aslında. Maddeler somut olsa da işleyişin ardındaki sır, düzen ne dersen de hep soyuttur. Soyut şeylere yönelim de insan doğasında hep olacaktır. Kendi doğası dahil.” diye entelektüel yaklaşımda bulunmuş.
Kabul edersiniz, etmezsiniz böyle yaklaşım ve tanımlar mevcut. Daha da var, ama köşeme sığmaz…
Özeti ve genel geçeri şu; “Örnek alınan, feyiz alınan kişi.”
Bu durumda, kadınlarımız, kızlarımız Samsun’a gönderilen kadınımızdan feyiz alacaklar…
 
xx     xx     xx
8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen “Türkiye’nin Kadın Hikayeleri Samsun’da” isimli proje kapsamında 81 ilden gelen “başarılı rol model kadınlar” Samsun’da bir araya gelmişler.
Muğla’nın rol modeli seçilen kadınımız nasıl, ne zaman seçilip, Samsun’a gönderildi haberimiz olmadı. Dönüşünden de haberdar olmadık… Demek ki gazetecilikte rol modellerimiz yanlışmış. Haber almayı bilmiyoruz, haberdar olmayı bilmiyoruz, öğrenememişiz!..
Ama şaşkınlık yaratan haberi Aktüel’den öğrendik… Rol model kadınımız, Samsun’dan dönünce o dergide Cem Kaytan arkadaşımıza açıklamada bulunmuş.
Öteki yayın organlarımız nedense rol model kadınımız tarafından ciddiye alınmamış! Demek ki bizim de Cem Kaytan arkadaşımızı rol model almamız gerekiyor…
 
xx     xx     xx
Samsun’da Canik Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Vali Hüseyin Aksoy, eşi Hülya Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsunlu kadınlar ve 81 ilden gelen rol model kadınların bir araya gelerek hayat hikâyelerini anlattıkları projenin açılışında, projenin çıkış noktasının “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” olduğunu söyleyen Kadın Girişimcileri Destekleme Kültür Derneği Başkanı Satı Düzgün, “Bu işe pozitif tarafından bakalım istedik. Emekçi, üretken, hayatta var olan kadınlarımızı Samsun’da ağırlayarak kendilerini özel hissettirebilmek istedik.” demiş.
Peki, Muğla’dan kim gitmiş?
“Türkiye’nin Kadın Hikâyeleri Samsun’da” isimli projeye Muğla’nın ünlü kuaförlerinden Fatoş Söymen hanım gönderilmiş. Sayın Söymen, Muğla’ya dönüşünde Samsun izlenimlerini magazin dergisine şöyle anlatmış:
“8 Mart Dünya Kadınlar gününde vefakâr ve cefakâr tüm Türk kadınlarını temsilen Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadeleyi başlatmış olduğu güzide şehirde bulunmaktan dolayı çok mutlu oldum. Muğla Sosyal Hizmetler Aile Danışmanı Semra Karaağaç tarafından bana bu görev teklif edildiğinde çok heyecanlanmış, bir o kadar da kafamda tereddütler oluşmuştu. Proje kapsamında kendi alanlarında 81 ilin en başarılı bayanlarından biri olarak katılmak elbette ki onur verici.”
 
xx     xx     xx
Hakkını yemeyelim, Fatoş hanım gerçekten de Muğla’da ünlü bir kuaför… Başarılı mıdır, bilemem… Bayan kuaföre giden biri değilim! Yoksa Fatoş hanımı Muğlalı kuaförler mi seçip belirledi, onu da bilmiyoruz… Ama kendisinin “Muğla Sosyal Hizmetler Aile Danışmanı Semra Karaağaç bana bu görev teklif edildiğinde çok heyecanlanmış, bir o kadar da kafamda tereddütler oluşmuştu.” şeklindeki sözü önemli.
Doğrusu böyle bir durumda ben de tedirgin olurdum, “Noluyoruz?” diye şaşırırdım. Nitekim Fatoş hanım da şaşırmış! Tabi Fatoş hanımı “Senin Samsun’da ne işin vardı ki…” diye de eleştirecek değilim. Buna hakkım da yok. Ama Muğla Sosyal Hizmetler Aile Danışmanı Semra Karaağaç’ı da eleştirmeden edemeyeceğim. Sadece o hanımı değil, müdürünü, Muğla Valiliği’ni, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası yöneticilerini ve de Muğla Kadın Girişimcileri Kurulu Başkanı Çiğdem Özkan’ı eleştiriyorum.
 
xx     xx     xx
Dergiden haberi okuyunca “Keşke Çiğdem Özkan başarılı bir iş kadını olarak kendi kendini gönderseymiş.” dedim. Çünkü Samsun’da ev sahibi Samsun Kadın Girişimcileri Destekleme ve Kültür Derneği… Muğla’da bu derneği karşılayan bir dernek yok, ama Muğla Kadın Girişimcileri Kurulu var.. Ama meğer Çiğdem Özkan’ın bu durumdan haberi yokmuş! Tabi bu Özkan’ın kusuru değil… Haberi olmamış!
Edindiğim bilgiler doğru ise Muğla Sosyal Hizmetler Aile Danışmanı Semra Karaağaç belirlemeyi kendisi yapmış.
Sakın yanlış anlaşılmasın. Ben rol model kadınımızı eleştirmiyorum. Ne yapsın? Git demişler, gitmiş…
 
xx     xx     xx
Ama biz gazeteciler meraklı insanlarımız. Semra Karaağaç hanımefendi belirlemeyi neye göre, nasıl yaptı? Fatoş hanımı müşterisi olduğu ve başarılı bulduğu için mi seçti? Bizim bilmediğimiz bir başarı hikâyesi mi var? Çok merak ediyorum… Eğer mesele “hikaye” ise Muğla’da hepimizin tanıdığı bir “taksici” ablamız var. Onun hikâyesi çok daha ilginç olmalı! Alın size rol model…
Mesleğinde başarılı olduğu için mi, başarılı bir iş kadını olduğu için mi? Örneğin Nazar Unlu Mamullerinin sahiplerinden Şeniz Tölek pasta yapmasını bilmiyor olabilir. Biliyor da olabilir. Ama biz kendisini başarılı bir “pastacı” olarak değil, başarılı bir “iş kadını” olarak tanıyoruz. Bu işte bir iş var, ama ben o işin içinden çıkamadım.
Yoksa Muğla ile dalga mı geçilmek istendi?!!
(19.05.2012)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.