Rıdvan Dilmen organ bağışı için geliyor

Bu haber 23 Eylül 2014 - 0:24 'de eklendi ve 655 kez görüntülendi.

organbagisiOrgan bağışında Türkiye’de nüfusa oranla birinci, bağış açısından 4’ncü sırada yer alan Muğla’da Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen kampanyaya destek vermek için Rıdvan Dilmen ile birlikte yüz nakli uzmanı Prof. Dr. Ömer Özkan da Muğla’ya geliyor.

İlkay Yıldız

Organ bağışında Türkiye’de nüfusa oranla birinci, bağış açısından 4’ncü sırada yer alan Muğla’da Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen kampanyaya destek vermek için Rıdvan Dilmen ile birlikte yüz nakli uzmanı Prof. Dr. Ömer Özkan da Muğla’ya geliyor.

Muğla İl Sağlık Müdürlüğü önemi her geçen yıl daha da artan organ nakli bağışında farkındalık yaratmak için ‘Organ Bağış Kampanyası’ düzenledi. Müdürlükçe futbolun şeytanı, ünlü spor yorumcusu Rıdvan Dilmen, Türkiye’nin ilk yüz naklini operasyonunu gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan’ın katılacağı bir panel düzenlendi.

Muğla İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin, 4 Kasım 2013 tarihinde Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan Organ Bağış Kampanyasında Muğla’nın organ bağışında 724 bağış ile 21. sırada olduğunu, bugün ise 4’üncü sıraya yükseldiğini söyledi. Tekin, “Bağış oranına göre İzmir 12 bin 469 kişi ile ilk sırada. İstanbul 9 bin 952 kişi ile ikinci, Adana 5 bin 251 kişi ile üçüncü, Muğla 4 bin 715 kişi ile dördüncü ve Manisa 4 bin 89 kişi ile beşinci sırada yer alıyor. Nüfusa orantılar isek Muğla ilk sırada yer alıyor. Hedefimiz düzenleyeceğimiz kampanyalar ile hem orgdan bağışını arttırmak, hem de toplumda organ bağışının önemini geniş kitlelere anlatmak” dedi.

Bağışlanan her organın filizlenen bir can olduğunu dikkat çeken İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin şunları söyledi:

“Müdürlük olarak rutin çalışmalarımızın yanında kapsamlı bir organ bağış kampanyası başlattık. Kampanya çerçevesinde kan bağışı yapılan merkezlerde ayrıca organ bağış stantları açtık. Bunun yanında 25 Eylül tarihinde Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) salonunda Valilik, Üniversite ve Müftülük işbirliğinde organ bağışının tıbbi ve dini açıdan önemini belirten bir panel düzenledik. Panele ünlü spor yorumcusu Rıdvan Dilmen, Türkiye’nin ilk yüz nakli operasyonunu gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Cerrahi Ana Bilim dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, dini açıdan organ bağışının önemini konusunda Muğla Müftümüz Abdurrahman Koçak’ın katılacağı panelde ‘Tıbbi ve İlmi açıdan Organ Bağışı’ ele alınacak”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.