Rıdvan Dilmen Muğla’da…

Bu haber 06 Mayıs 2014 - 0:00 'de eklendi ve 2.265 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Unutan olmuştur veya bilmeyen vardır. “Futbolun şeytanı” olarak anılan Fenerbahçeli Rıdvan Dilmen her ne kadar Nazillili olsa da Muğlaspor’un yetiştirdiği bir ünlü futbolcudur.

Rıdvan aynı zamanda bir zamanların “marka lisesiTurgutreis Lisesi’nin de öğrencilerinden olmuştur.

Yine herkes bilmez, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in de Turgutreis Lisesi’nin orta kısmında bir yıl okumuşluğu vardır.

Muğla Turgutreis Lisesi bu sene 150. yaşını kutluyor. Süleyman Demirel gelemiyor, ama Rıdvan Dilmen bu gün kutlama için Muğla’da…

xx        xx        xx

Bu yazının başlığı “Turgutreis Lisesi 150 Yaşında” olmalıydı, ama yılların deneyimi bize köşenin tiryakilerinin yanında ekstra okur yakalamanın yolunun başlıktan geçtiğini öğretti.

Rıdvan Dilmen Muğla’da” daha dikkat çekici…

Geçenlerde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde Muğla Meslek Yüksek Okulu Radyo Televizyon BölümüYerel Basında Gazetecilik” konulu seminer düzenlemiş. Şaşırdım… Neden radyo televizyonculuk değil de “gazetecilik”?

Doğrusu ben üniversitemizde böyle bir bölümün olduğunu da bilmiyordum. Meğer bölüm başkanı da Muğlalı imiş… Daha çok şaşırdım!

Biz seminere gitmedik. Çünkü konuşmacıların içinde bizim meslek yaşamımıza katkı yapacak bir isim yoktu…

Ama düzenleyenleri kutluyorum. Bazı gazetelerimizde seminer ile ilgili yer alan haberlere bakınca “Muğla Basını”nın ne hallere geldiğini üzülerek gördük… Yoksa farkında değildik!

Gerekirse bu konuya yine döneriz!

xx        xx        xx

Aslında ben bu gün AK Parti’nin gecikmiş İl Danışma Kurulu’ndan söz edecektim. Bu önemli konuyu yarına bırakmak zorunda kaldım.

Danışma Kurulu’nun yapıldığı gün 3 Mayıs’tı…  Bugün 6 Mayıs

6 Mayıs, Denizlerin karalarla; Hızır ile İlyas Peygamberin buluştuğu gün…

3 Mayıs Türkçülük Günü.

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü.

O gün AK Parti Danışma Kurulu’nda ne “Türkçülük” ne de “Basın Özgürlüğü” akıllara gelmedi.

Basın Özgürlüğü öteki partilerin gündeminde de yoktu! Normaldi, Muğla Gazeteciler Cemiyeti’nden de ses çıkmadı.

xx        xx        xx

3 Mayıs 1991’de Namibia‘nın Windhoek kentinde UNESCO tarafından düzenlenen “Bağımsız ve Çoğulcu Afrika Basınının Geliştirilmesi” konulu konferansta Windhoek Deklarasyonu yayımlanır. 20 Aralık 1993’te, Birleşmiş Milletler her yıl 3 Mayıs’ı, “Dünya Basın Özgürlüğü Günü” olarak kutlamayı kararlaştırır.

Bu anlamda bir durum değerlendirmesi yapmak gerekirse son 12 yılda Türk basınının Cumhuriyet öncesi dönemi hiç aratmayacak baskılara maruz kaldığı söylenebilir. Muğla Gazeteciler Cemiyeti’nden ses çıkmadı, ama Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Atila Sertel, Freedom House tarafından açıklanan rapora göre Türkiye son 15 yıldır ilk kez ‘kısmen özgür ülkeler’den ‘özgür olmayan ülkeler’ kategorisine düştüğünü açıkladı. Sertel, “Bu durum Türk basın tarihine kara bir leke olarak geçecektir. Özgürüz demekle özgür olunmuyor maalesef.” dedi.

Freedom House raporuna göre, Türkiye basın özgürlüğü açısından 14 sıra daha gerileyerek 197 ülke arasında 134’ncü sıraya düşmüş durumda.

xx        xx        xx

Muğla’da, ‘3 Mayıs Dünya Türkçülük GünüTürk Ocakları Muğla Şubesi tarafından sınırsızlık meydanında düzenlenen etkinliklerle kutlandı. MHP İl Başkanı Mehmet Korkmaz’ın da katıldığı etkinlikte Türk Ocakları Derneği Başkanı Hulusi Taşkoparan, yaptığı açıklamasında 3 Mayıs 1944’de olduğu gibi bugünde Türklüğün hayasızca bir saldırı karşısında olduğunu söyledi. Taşkoparan, “Türk düşmanları şunu iyi bilmeliler ki, tarih boyunca Türkler ölmüş-öldürülmüş, katledilmiş soykırıma uğratılmıştır.” dedi.

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçı da yayınladığı mesajda “Kahramanlık ne yalnız bir yükseliş demektir, ne de yıldızlar gibi parlayıp sönmektir. Ölmezliği düşünmek boşuna bir emektir; Kahramanlık; saldırıp bir daha dönmemektir… Hüseyin Nihal Atsız, Alparslan Türkeş, Zeki Velidi Togan, Reha Oğuz Türkkan, Cihat Savaş Fer, Nurullah Barıman, Fethi Tevetoğlu, Nejdet Sançar,Cebbar Şenel,Cemal Oğuz Öcal,Türkçülük ışığını yakan 3 Mayıs 1944 kahramanlarını rahmet ve minnetle anıyoruz.” ifadesine yer verdi.

xx        xx        xx

Hafta sonunda Muğla’da bir de Muğla İşletmecilik Yüksek Okulu Mezunları’nın geleneksel buluşması vardı. MİYODER Başkanı Ertuğrul Gönenç önce arkadaşlarıyla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’e ziyarette bulundular. Daha sonra Türkiye’nin dört bir yanından gelen MİYO’lular Akyaka’da Yücelen Otel’de gerçekleştirilen gecede eğlenip, özlem giderip, anıları bir kere daha tazelediler.

Muğla Turgutreis Lisesi Mezunları da 31 Mayıs’ta muhtemelen CNS’de düzenlenecek baloda bir araya gelecekler.

xx        xx        xx

Turgutreis Lisesi Muğla’nın birkaç markasından birisidir.

Her ne kadar o “markanın” marka olma kalite ve özellikleri olduğu gibi korunamamış olsa da tarihi okulumuz 150 yaşına ulaşmış durumda.

Kayıtlara göre, Turgutreis Lisesi, 1864 yılında Kocamustafendi İlköğretim Okulu binasında Rüştiye olarak eğitime başlamıştır. Rüştiye1892 yılında İdadi’ye çevrilmiş ve İdadi de 1916’da Sultani olmuştur. Daha sonra bugünkü Kız Meslek Lisesi’nin bulunduğu ve yıllarca “Koca Mektep” diye anılan tarihi yapıya taşınan bu köklü eğitim kurumumuzun adı 1922’de “Lise” olarak değiştirilmiştir. Tarihi yapıda uzun yıllar ortaokul ve lise bir arada olduğu gibi 1972-73 öğretim yılına kadar son yıllarında sadece lise olarak eğitim verilmiştir.

Ben de Ortaokul bir ve Lise biri o yapıda okuma imkanı bulmuştum.

xx        xx        xx

16 Şubat 1959’da Turgut Reis Lisesi adını alan okulumuzun mezunları bir de Çiğdem Başarır başkanlığında dernek kurdu. Kurucular arasında Mimar Erol Kapiz ve Kırtasiyeci Mustafa Ercan’ı da görüyoruz. 150. Yıl Kutlama etkinlikleri bu gün saat 10.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda kortej yürüyüşü ile başlayacak. Bu gün saat 14.30’da da MUTSO’da Rıdvan Dilmen ile söyleşi yapılacak. Etkinlikler Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılacak etkinliklerle Cuma gününe kadar devam edecek.

xx        xx        xx

Bu gün 6 Mayıs. Daha çok Ege Bölgesi’nde ve Yörük-Türkmen coğrafyasında görülen inanışa göre yarın Hızır ile İlyas Peygamber buluşacak. Bir bakıma bahar uyanacak…

6 Mayıs Hızır ile İlyas Peygamberin buluştuğu gün olmanın yanında Denizlerle karaların da buluştu gündür de…

1971 yılında yaşanan 12 Mart Muhtırası’nın ardından 6 Mayıs 1972’de Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan asılarak cezalandırıldılar. Deniz Gezmiş yaşasaydı bu gün 69 yaşında olacaktı. Ama artık o hep 25 yaşında…

Muğlalılar çocukluğumda 6 Mayıs sabahı erkenden kalkıp baharı karşılamak üzere kırlara pikniğe çıkardı. 5 Mayıs akşamı hala yakılan ateşlerin üzerinden atlanıp dilek tutuluyor… Dün tüm Ege’de yine atlandı ateşlerin üzerinden. Dilekler yine tutuldu. Kim bilir kimler neler diledi…

Belki de basının özgür olduğu, gençlerin kıyılmadığı, ötekileştirmenin yaşanmadığı, huzurun, kardeşliğin, dayanışmanın, barışın güçlendiği bir Türkiye ve Muğla’da Turgutreis Lisesi’nin yeniden marka olduğu bir Muğla dileyen de olmuştur…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
reşat öztepe 06 Mayıs 2014 / 09:24

Gocaman yazınızı okudum.iki konuyu daha gündeme koyduğunuz için hem teşekkür ve hemde tebrik etmek istiyorum.Herne kadar sizin benim teşekkürüme ve terbiğime ihtiyacınız olmasa da ben yinede tavrımı ortaya koyacağım.Bendeniz de 1970-1971-1972-1973 (Üçdönem Turgut ReisLisesinde okudum ve 1973 yılında mezun oldum.Çok anılarım vardır “O”Goca mektab ta.İkincisi ise Rıdvan Dilmen’in Muğlada yetiştiği.gerçi Değerli Futbol adamı Ula nın Eniştesi İdi!?.Yıllarca şu anda bir aşka kişilerin çalıştırdığı Muğla Marmaris Karayolunun Marmaris’s doğru 11.Km.sine “Fenerbahçeli Rıdvanın Yeri” diye markalaşarak Akaryakıt İstasyonu da çalıştırmıştı.Sonradan olmadı.Turgut Reis Lisesi nin tarihçesi hakkında kısa kısa bilgiler de vermişsin.Maka okul olarakyıllarca anıldı.Tarihi bina olarak da her şeye rağmen direniyor.her şeyin kıymetini bilemediğimiz gibi buı GOCA MEKTABIN DA gıymatını bilemedik ve hatta koruyamadık bile.zaman zaman dile gitrdiğin amma usta,sesinizi duyuramadınız bizim moğlalı sağırlara. napalım sağlık olsun.selam ve sevgi.