“Rezaleti Örtbas Edenler Mi Var?”

Bu haber 19 Şubat 2018 - 0:59 'de eklendi ve 3.867 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Önceki günkü yazımı böyle noktalamıştım.

Bu insanlık dışı olayla ilgili rapor hazırlayan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Çocuk ve Haklarını Koruma, Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi ve Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sergender Sezer’in Oda tv’den Murat Sökdü’ye yaptığı açıklamaya göre, 3 yıldan bu yana 12 kız çocuğunun tedavisi devam ediyor.

Nerede?

Bu olayla ilgili çok soru var. En önemli üç soru da “Bu insanlık dışı olay hala devam ediyor olabilir mi?” ve “Bu olay doğru ise kim veya kimler örtbas ediyor?”, “Uzun zamandır çocuk istismarı üzerinde çalışan Sergender Sezer’in bu olayla ilgilenmesinde ‘Fethiye Çocuk İstismarını Önleme Derneği’nin etkisi var. Böyle bir dermek laf olsun diye kurulmuş olabilir mi? Bu dernek şimdi  ne yapıyor?” diye sıralanabilir. Bugün sizlerle kan dondurucu röportajları paylaşacağım. Bu arada Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı’nın olay hakkında yeniden soruşturma başlattığını da belirtelim.

 

xx        xx        xx

İşte o röportajlar;

Yrd. Doç. Dr. Sergender Sezer‘e Gazeteci Burcu Karakaş tarafından sorulan sorular ve cevapları şu şekilde;

  • Dava kapsamında istismar suçlamasıyla yargılanan iki sanık var. Mağdur kız çocuğu bu kişilerle nasıl tanışmış?

Sezer; Fethiye merkezde iki tane kafe var. Burada tanıştıklarını benim konuştuğum çocuklar anlattı. A çocuğu biriyle tanışınca B, C ve D de onun vasıtasıyla tanışıyor. Kar topu gibi genişliyor. Çocuklarla tanışılan yerler, genelde dört ya da beşinci katta oluyor. Girişte kamera var. Polis gireceği zaman görülebiliyor. O mekanların ismini belediye ve kaymakama verdim. Okuldan kaçan ya da sorunlu ailelerin çocuklarıyla buralarda tanışıyorlar. Arkadaş oldukları erkeklerin sosyal medyada lüks araba ya da yatlarla fotoğrafları var. Eğlence mekanlarında çalışıyor bazıları. Facebook hesaplarında çok şaşaalı bır görüntü var. Problemli çocukları cezbediyor bu durum. Kız çocuklarını yatla ya da arabayla gezdiriyorlar. Cinsel istismarın yanı sıra fiziksel şiddete de uğruyor kız çocukları.

 

xx        xx        xx

Kız çocukları Yrd. Doç. Dr. Sezer’e göre, cinsel istismar öncesi ve sonrası şantaj ve tehdit de yaşanıyor.

Sezer, “12 yaşındaki kız tanıştığı kişinin evine gitmiş istemeyerek. ‘Bir şey içer misin?’ diye soruyor. Kola getirmiş ve şişeyi yanında açmış. Şişeyi tekrar kapatmak zor bir şey değil. Orada güven vermek istemiş olabilir. İçtikten sonra bir şey hatırlamıyor. Eve gitmek üzere kalktığında aradan bazen 1 ya da 2,5 saat geçmiş oluyor.” diye anlatıyor.

Gazeteci Karakaş’ın “Her seferinde aynı durumla mı karşı karşıya kalıyor?” sorusuna “Evet. Hiçbir şey hatırlamıyor. Eve giderken cinsel bölgelerinde ve vücudunda korkunç bir bedensel ağrı ile gidiyor. O evden çıkarken hatırladığı bu.” diye karşılık veren Sezer şöyle devam ediyor:

Küçük kız Yaşadığı sıkıntılardan sonra ‘Ben senden ayrılmak istiyorum’ diyor. Kız çocuğunun Facebook hesabından ilk istismarcı, fotoğraflarını ve videolarını başkalarına gönderiyor. O fotoğrafları ele geçiren ikinci kişi de bu görselleri kullanarak kız çocuğunu istismar ediyor. Çocukta ciddi bir depresyon başlıyor. İçine kapanıyor. Hırçınlaşıyor. Kimseyle konuşmuyor. Odasında perdeleri açmıyor. Normal koşullarda son derece hayat dolu bir kız çocuğu. Tam bir travma sonrası stres bozukluğu yaşıyor. Yaptığı resimler var. ‘Ben çok kötü biriyim’, ‘Annemi babamı çok üzdüm’, ‘Onları hak etmiyorum’ şeklinde cümleleri var. Resimlerde çatıdan atlayan, boğulan ya da kendini asan çocuklar var.

 

xx        xx        xx

  • Benzer şekilde başka kız çocuklarının da mağdur olduğunu öğrenmeniz nasıl oldu?

Sezer: Mağdur çocuğun verdiği isimler oldu. ‘Onları bir araya getirme şansımız var mı’ diye sordum. Çocuklar benimle görüşmeyi kabul etti. Ama kayıt almama izin vermediler Benzer bir süreçten geçmiş yetişkin bir genç kadın ile en büyüğü 15 yaşında 14 kız çocuğuyla tek tek görüştüm.

  • O çocukların anlattıklarının ceza davasına konu olan olaydaki mağdur kız çocuğu ile bağlantısı nedir?

Sezer: ‘Sen bu süreci yaşadın mı’ diye soruyorum. Ya susuyorlar ya da ‘Hayır’ diyorlar. ‘Ben yaşamadım ama ondan şüpheliyim’ ya da ‘Ben yaşamadım ama onun yaşadığını biliyorum’ diyor mesela. Bilinçli bir şekilde kız çocukları bu sürece çekiliyor. Tanışılan erkeklerin bir şekilde bağlantıları var. 14 yaşındaki bir kız çocuğun anlattıkları ‘… Bu işler o kadar büyük boyutlara ulaştı ki başka yerlerden getirilen çocuklar evlerde tutuluyor. Teknelerle koylardaki yatlara servis ediliyor. Fethiye’ye başka yerlerden de çocuklar getiriliyor. Herkesin bildiği bir şey’

  • Size bu iddiaları aktaran çocuk, davada şahit oldu mu?

Sezer: Babasından şahit olması için izin aldım. Hakimin karşısına çıkmış ama konuşturmamışlar. Bildikleri hiçbir şeyi söyleyemedi. Çocuklara da o çocuğun iddialarını sordum. ‘Biz gitmedik ama gittiklerini biliyoruz’ diyorlar mesela. Nereden bildiklerini sorduğumda, ‘Duyuyoruz’ diyorlar. Çocukların kullandığı kelimeler ve cinsellikle ilgili bilgileri çok şaşırttı. 12 yaşındaki çocuk ‘Ertesi gün hapı diye bir şey var’ diyor örneğin.

 

xx        xx        xx

Gazeteci Burcu Karakaş kızı kafede tanıştığı kişiler tarafından cinsel istismara uğrayan anne ile de görüşmüş. Karakaş’ın soruları ve işte o annenin anlattıkları;

– Çocuğunuzun cinsel istismara maruz kaldığını nasıl fark ettiniz?

Bir gün odasına uğradığımda, ‘Hayır, yapma’ sözleriyle irkildim. Yanına gittiğimde uyuyordu. Canı acıyarak söylüyordu bunu. Hırçınlaşmıştı o dönem. Perdelerini hiç açmıyordu. Yazın kışlık yorganını bırakmıyordu. Bir gün peşinden okula gittim. O gün bir kız arkadaşının çocuğumu okuldan çıkarmaya çalışırken gördüm. ‘Nereye gideceksiniz okul saatinde’ dedim. Sonrasında o kız çocuğunun da çekilen fotoğraflarıyla şantaj edildiğini öğrendim.

– Dava açmanız nasıl gerçekleşti?

Kızımın fotoğraflarını yayınladılar. Karakola gittim ama ciddiye alınmadım… Sonrasında çocuk şubeye yönlendirdiler. Çocuk şubedekiler ‘Şikayette bulunun ama bu işe girmeye emin misiniz’ dediler. ‘Eminim tabii’ dedim. Adalet Bakanlığı’na şikayette bulunduktan sonra delil aramaya başladım. Kızımın arkadaşları ve aileleriyle buluştuk. ‘Bana bilgi verin, kim gönderdi size fotoğrafları’ dedim. O arada çocukların gözünde çaresizlik gördüm. ‘Bu olaylar bizde de var teyze’ dediler. Biri, ‘Ben çok zor durumdayım’ dedi. Onlara da benzer şekilde fotoğraflarla şantaj yapılmış. Kızlardan biri arkadaşının başına geleni anlattı: Sevgilisi gibi eve götürmüş biri. Orada görüntülerini çekmiş. Sonrasında kız, toplu tecavüze uğramış. Ancak korkusundan kimseye bir şey diyememiş.

Kız çocuklarının size anlattıklarını mahkemede de söylediniz mi?

Söyledik. ‘Olay büyük, başka çocuklar da var’ dedim ama azar işittim. ‘Bir sürü kız çocuğu bu durumda, kimlere pazarlanıyorlar’ dedim. Mahkeme başkanı susturdu beni. ‘Kızımı tehdit ederek kime pazarladılar’ diyorum, ‘Hep aynı soruyu soruyorsun’ diyorlar bana. Davadaki bir sanığa beraat verdiler, şok yaşadım.

– Olayın örgütlü olduğuna dair şüpheleriniz neden var?

İki kafe var. Kızlar orada oturtuluyor. Bu kafe, 4. katta. Daha sonra aşağıya indiriliyorlar. Kızım orada kola içirdiklerini ve sonra götürüldüklerini anlattı. ‘Abiler var’ dedi. ‘Üç kız çocuğunu bir abiye teslim ediyorlar’ dedi. Evlere götürüldüklerini söyledi. Bazı kişilerin evin dışında beklediğini söyledi. ‘Kızlar bazen toplu halde bir yere götürülüyorlar’ dedi. ‘Otel mi’ dedim. ‘Hayır’ dedi. Kızım da bir kez götürülmüş. Mahkemede ağzımızı açtırmadıkları için bunu anlatamadım.

 

xx        xx        xx

Bu arada Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı 3 yıl önce yaşanan bu olayla ilgili basın açıklaması yaptı. 02/02/2018 tarihli açıklamada, “Yapılan incelemede, haber ve paylaşımlara konu iddialar ile ilgili olarak 2016 yılı içerisinde başlatılan soruşturma kapsamında Cumhuriyet Başsavcılığımızca şüpheliler O.Z. ve F.K.Y. hakkında mağdur N.K.’ya yönelik gerçekleştirdikleri iddia olunan eylemlerden dolayı ‘Çocuğun Nitelikli Cinsel İstismarı, Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma, Şantaj, Tehdit’ suçlarından kamu davalarının açıldığı, Şüpheliler hakkındaki yargılamanın Fethiye Ağır Ceza Mahkemesince yapıldığı, şüpheliler hakkındaki dosyaların halen kanun yolu incelemesinde olduğunun tespit edildiği” denildi.

Açıklamada, sosyal medyadaki iddialara dayalı olarak diğer mağdurların ve şüphelilerin tespitinin yapılabilmesi içinde soruşturma başlatıldığı, ayrıca 2015 yılında meydana geldiği iddia olunan olayları soruşturmaya yetkili makamlara bildirmeyen kişiler hakkındaki soruşturmanın da devam ettiği kaydedildi.

2015’de olan olmuş diyemeyiz. Kimsenin yaptığı yanına kalmamalı. Fethiye Basını ve Fethiye Çocuk İstismarını Önleme Derneği ayağa kalkmalı… Yargıya, polise yardımcı olmalı…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.