Rektörlük Seçimi ve Harmandar

Bu haber 01 Mayıs 2014 - 0:00 'de eklendi ve 2.238 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde 15 Mayıs’ta Rektörlük seçimi vardı, yoktu derken var olduğu kesinleşti. Yoksa ortaya ardı ardına adaylar çıkmazdı.

Ama ben Muğla Üniversitesi Rektörlüğü yaparken AK Parti’den Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı olan Prof. Dr. Mansur Harmandar’ın dışında bir aday çıkmaz diye umuyordum.

Bir değil, iki değil, üç aday daha çıktı!

Önce Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bedrettin Mercimek, ardından Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oktay Nazlı ve ardından yine Tıp’tan Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı öğretim üyesi Tıp Fakültesi Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Gürsoy Doğan çıktı.

Bu iş ciddileşti!

xx        xx        xx

Önceki yıllarda aday olanlardan yeniden aday çıkan olmadı. Ne de olsa neyin nereye varacağını biliyorlardır! Ortada Prof. Dr. Harmandar’a rektörlükten istifa edip AK Parti’den aday olurken verilmiş bir söz var. Bu durumda aday olunur mu hiç…

Ama üç isim; Mercimek, Nazlı ve DoğanBiz de varız.” dediler.

Bilindiği gibi bu iş öğretim üyelerinin oylamaları ile bitmiyor. Kaç oy alınmış olursa olsun en çok oy alan ilk üç isim YÖK’e gidiyor. Sonra da Cumhurbaşkanı onayına…

Hal böyle olunca insanın bu adaylara “Neyinize güveniyorsunuz?” diyesi geliyor.

Adaylıklarını açıklarlarken, demokratik haklarını kullandıklarını söylediler.

Doğrudur, haklıdırlar… Ama Sayın Harmandar da AK Parti’den aday olmasaydı, bir yıl daha rektörlük yapmış olacaktı.

Tabi şöyle de denilebilir:

Aday olmasaymış.

xx        xx        xx

Ancak hepimiz biliyoruz ki, Sayın Harmandar aday olmadı. Adaylık kendisine “tevdi” edildi. Ki kendisi de adaylık süresinde her yerde adaylık görevinin kendisine Başbakan Erdoğan tarafından tevdi edildiğini söyledi.

Tabi Sayın Harmandar’ın adaylığına sıcak bakan var, soğuk bakan var… Ben akademisyen değilim, oyum yok, ama sıcak bakanlardanım. Mansur hocanın daha bir yıl daha süresi vardı. Aday olunca maddi, manevi kayıpları oldu. Verilen söz tutulmalı… Hocaya haksızlık yapılmamalı…

Bu konuyu konuştuğumuz AK Parti yerel kurmaylarından biri ise “Mansur hocaya verilmiş bir söz var. Bu doğru. İstifa edince yerine vekâleten Prof. Dr. Yusuf Ziya Erdil’in getirilmesini ve rektörlük seçiminin de yerel seçimden sonra yapılmasını istedi. Bu iki konuda söz verildi. Erdil vekâleten göreve getirildi ve 15 Mayıs’ta da rektörlük seçimi var.” dedi.

Bana bu sözler manidar geldi…

xx        xx        xx

Tabi bir de kulisler kaynıyor.

Ankara’ya bilgiler, raporlar, değerlendirmeler gönderiliyor. İşte onlardan birinde yer alan değerlendirmeler:

Harmandar Büyük Şehir belediye başkanlığını kaybetmiştir ama bu adaylığı, yeni dönem rektör adaylığı için bir sıçrama tahtası olarak kullandığından, aslında, kaybeden değil, kazanan taraf olmuştur.

Harmandar, seçim çalışmaları esnasında doğru dürüst çalışmamış; en başta, stratejisini, ‘rektörlüğe geri dönme’ye göre belirlemiştir. Onun için önemli olan, Ak Parti’nin seçim kazanması değil, tekrar rektörlüğe atanıp atanmamasıdır. Yani, Muğla yerel seçimlerinde, Harmandar, Ak Parti üzerinden rektörlüğü garantilemek için bir rant sağlama amacı gütmüştür.

Harmandar, şu anda üniversitede “başbakan bana atama garantisi sözü verdi” diyerek bir algı oluşturuyor ve Ak Parti’yi kullanmaya devam ediyor.

Harmandar,  ilk 3 yılında çok kötü bir yönetim sergiledi. Bu dönemin olumsuzlukları kendisine fatura edildi. Yeni dönemde rektör olarak atandığı takdirde, kötü yönetimine devam edecek ve bu defa, Ak Parti’den aday olduğu için, yaptığı bütün olumsuzluklar Ak Partiye mâl edilecektir.

xx        xx        xx

Her ne kadar Ankara’ya bilgiler, raporlar, değerlendirmeler gönderiliyor olsa da ortaya çıkan adaylar siyasiler gibi birbirlerini kötülemedikleri gibi hep bir olup şu ana kadar Mansur hocaya da saldırmadılar. Akademisyen olmanın hali başka tabi…

Nitekim Mansur hoca da yerel seçim sürecinde rakiplerinin aleyhinde beyanat vermedi, sayesinde düzeyli bir seçim yaşandı.

xx        xx        xx

Prof. Dr. Mansur Harmandar yıllar önce ilk adaylığını Grand Brathers Hotel’in lobisinde açıklamış, basın toplantısında çok sayıda öğretim üyesi yanında hazır bulunmuştu.

Buna karşılık ilk defa bu seçimde adaylar açıklamalarını şehir merkezinde halkın içinde yaptılar. Onlardan biri Dekan Prof. Dr. Bedrettin Mercimek, öteki Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oktay Nazlı oldu.

Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Gürsoy Doğan onlara uymadı. Basın açıklamasını hastanedeki makamında yaptı. Mansur hoca ise şu anda makamı olmadığından mı ne oylarına talip olduğu meslektaşları ile birlikte basına internetten ulaştı.

Açıklamasını tarihi Zahire Pazarı’nda yapan Mercimek ve açıklamasını tarihi Yağcılar Hanı’nda yapan Nazlı bu davranışlarıyla “Üniversite ile şehri birleştirip, kaynaştıracağız” mı demek istediler bilmiyorum, ama “Rektör seçilirken bizde mi oy kullanacağız” diyen Muğlalılar oldu!

xx        xx        xx

Prof. Dr. Mansur Harmandar’ın internetten paylaştığı açıklaması şöyle noktalanıyordu:
Akademik ve yönetsel özerkliği geliştirmek, bilim seviyemizi daha da yükseltmek ve üniversiteyi her alanda daha ileriye taşımak amacıyla, bu onurlu görev için yeniden adayım. Tüm çalışanlarımızı başarılı kılmak ve mutlu etmek, aidiyet duygusunu geliştirmek, Muğla Sıtkı Koçman Üniversiteli olmanın bir ayrıcalık olduğunu yaşatmak, birlik ve beraberliğimizi daha da güçlendirmek üzere hepinizi sağlık, mutluluk ve başarı dolu bir dört yıl daha birlikte çalışmaya davet ediyorum. Üniversitemizi ve sizleri çok seviyor ve güveniyorum.

Politika”, “AdaylıkMansur hocanın aklından geçmezdi. Hani “Beni arkamdan ittiler” diye biten fıkra var ya işte öyle…

AK Parti kulislerine bakılırsa Mansur hocayı galiba arkasından iten partinin Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu oldu. Eğer öyleyse Sayın Soylu’nun şimdi hocaya sahip çıkması lazım!

xx        xx        xx

Öteki adayların ne dediğini yarın paylaşırız.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.